Jump to content

Problem z brudem na roślinach.

Recommended Posts

Witam!

Posiadam akwarium 200l z:

filtr: HW-302

Grzałka: 200w

Światło: 2x30w (świecę dziennie 10-12h)

Obsada:

1+1 Skalar

1+2 Bojownik

10 Żałobniczek

2 zbrojnik niebieski

Zdjęcie akwarium (nie sugerować się starą obsadą która była zła)

Dołączona grafika

Mój problem polega na tym, że na roślinach osadza się brud, jak i w niektórych miejscach jest sporo odchodów ryb. Sądzę, że winą może być zbyt mały obieg wody w koło akwarium (teraz jest znikomy, rośliny w ogóle się nie ruszają). Z tego powodu piszę do was, abyście doradzili co z tym fantem zrobić. Czy kupić nowy filtr wewnętrzny do 60zł (proszę o propozycje), czy kupić "PUMP JVP-101" falownik do akwarium morskich, ale myślę, że i tu by się zdał. Co wy o tym sądzicie? Od razu mówię że winą nie jest zbyt duża porcja karmy, gdyż ryby zjadają ją w ciągu 2 minut.

Podmiany robię co tydzień około 15% wody.

Pokazuje zdjęcie jak i gdzie są rozmieszczone rośliny, bo może to one sprawiają ten problem. Zdjęcia z bliska brudu nie pokażę bo aparatem w telefonie ciężko takie zdjęcie wykonać, lecz wiem, że to zwykły brud bo normalnie idzie go przepłukać. Ze strony filtru prawie w ogóle go nie widać, zaś z drugiej przy deszczowni jest go masę.

Nie spodziewaj się że filtr całe dno Ci wyczyści,kup odmulacz i sam posprzątaj-przy okazji wodę podmienisz.

Masz jasne dno więc nie dziwię się że odchody/nieczystości drażnią.

Teraz ciekawostka.

W akwariach gdzie jest sporo krewetek karłowatych nie ma śladu odchodów.

Na jak drogi filtr możesz sobie pozwolić?

Podaj wymiary akwarium.

Mam odmulacz i z niego korzystam, ale tak jak mówię nie wszędzie się nim dostane przy tym obszernym korzeniu. Z chęcią bym dokupił krewetki, ale czy dana obsada nie zrobi sobie z nich bufetu? Akwarium ma wymiary 100X40X50. Filtr tak jak mówiłem posiadam kubełkowy zewnętrzny HW-302 1000l/h, lecz nie wiem czy własnie dokupić jakiś dodatkowy wewnętrzny do akwarium (max 60zł) czy ten falownik co wyżej pisałem.

Jakie masz parametry wody? Też miałem kilka tygodni temu ten problem, myślałem że to osad a okazało się że to były glony, miałem złe proporcje N:K:P, zacząłem dozować potas i "osad" który okazał się glonami sam zniknął. Zrób testy.

A może jakieś inne rozwiązanie? Ponieważ uwielbiam swojego zbrojnika i nie chciałbym go oddawać:). A nie pomógłby dodatkowy wewnętrzny filtr lub ta pompka w akwarium? Opcja z umieszczeniem deszczowni na bocznej ścianie nie wchodzi w grę bez cięcia pokrywy. A wolałbym tego nie robić :P, zresztą deszczownia jest skierowana w gore, by ruszać tylko taflą wody, więc ustawienie jej na bocznej ścianie nie zwiększy zbytnio cyrkulacje wody.

@Edit

Nie, to na pewno brud ponieważ łatwo się go strzepuje z roślin a glon na pewno by się jej trzymał.