Skocz do zawartości

Okrzemki w nowym akwarium


Brzanka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z okrzemkami. Akwarium założyłam 12 czerwca tego roku. Okrzemki są na tylnej ścianie i na roślinach do tego pył i trochę zielenic. Akwarium jest wprost rude !

Przy ostatnich testach parametry wynosiły:

NO3 10mg/l

NO2 0,3

kH 12

GH 12

pH ~8 Wtedy już pojawiły się okrzemki

 

2.112 litrów , wym. 80x35x40

3. Kilka dni temu wymieniłam świetlówkę Polamp 6500 K 18W na Graphice Philipsa 6500K 18 W i do obu świetlówek dodałam odbłyśniki symetryczne. Druga świetlówka to Polamp jak wyżej. Zamierzam dołożyć do tego zestawu Philips Aquarelle 18 W 10000K TL-D. Po korekcie oświetlenia nie jest lepiej , wręcz gorzej.

4. Świecę od 10,00 do 22,00

5. Grys bazaltowy.

6. Aquael Fan2 Plus

7. CW

8. Łupki , płaskie kamienie korzenie

9. Moczarka , Echinodorus, Anubias Bartera , Glosostigma , Wąkrota , Hygrofila wielonasienna i Kortykoryna. Wąrota i Hygrofila są najbardziej pokryte okrzemkami.

10. Jeszcze nie wpuściłam ryb

11.Kiedy pojawił się pył i wyjełam piaskowiec gdyż sądziłam ,że to jego wina , podmieniłam kilka litrów wody poza tym nic.

12. Tabletki Crypto , niewiele Tropicala z azotem i fosforem , bo poradzono mi podać , gdyż było wtedy 5 mg/ l NO2 i rośliny padały.

13. CO2 podawane z butelki niskociśnieniowej prostym dyfuzorem z zaciskiem.

14. Parametry podałam wyżej.

15. Poza wymienioną podmianką i wyciągnięciem okrągłych dwóch piaskowców to nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 0,3 powinno wynosić zero, albo baniak jeszcze nie dojrzał albo masz skopane testy - podaj czym to mierzyłaś i czy nie są przeterminowane.

Czy od tamtego czasu myłaś filtr ?.

Napisałaś "bo poradzono mi podać , gdyż było wtedy 5 mg/ l NO2 i rośliny padały.", czy chodziło o NO3 czy o NO2 ?.

 

 

-Zmniejsz czas oświetlenia - pierwszy tydzień świeć przez 5h zwiększając co tydzień o godzinę aż dojdziesz do 9h-10h.

-Kup 6szt.-10szt. Otosików przyujściowych - Otocinclus affinis(link do opisu rybki - http://www.superakwarium.pl/otosek-id457.html). Powinny uporać się z tym wszystkim w jedną noc.

-Podmiana wody 20%, co drugi dzień przez tydzień.

To tak na początek, zanim cokolwiek zrobisz proszę o wypełnienie wszystkiego co jest w tym linku, będzie nam/mi łatwiej Ci pomóc - http://forum.superakwarium.pl/jak-zadawac-pytania-na-forum-superakwarium-pl-t48986.html

Kopiujesz pytanie i dodajesz pod nim odpowiedź - opisz wszystko dokładnie i rzeczowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki często dopadają w świeżym akwarium lub gdy oświetlenie jest zbyt małe.

Nie musisz kupować ryb jeśli chcesz usunąć okrzemki.

Wystarczy mechaniczne czyszczenie zaatakowanych elementów/roślin i jednocześnie natychmiastowa podmiana wody wraz z odmulaniem podłoża(w wodzie i podłożu po czyszczeniu będzie mnóstwo ich zarodników jeśli tego nie zrobisz wrócą ze zdwojoną siłą).

Czasem okrzemki same znikają,ale jeśli możesz coś z nimi zrobić i jest ich tak dużo jak piszesz to do dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co jest powodem plagi okrzemków , zielenic i "pyłu" w moim akwarium i jak się tego pozbyć ?

2.80x35x40

3. T8 2x 18 W , odbłyśniki , Polamp 6500K i Philips graphica 6500K. Parę dni temu wymieniłam jednego polampa na Graphicę. W przyszłym tygodniu mam zamiar dołożyć Aquarella 10000K

4. Zbiornik założony 12 czerwca.

5. Podmieniłam 1x kilka dni po zalaniu , gdyż chciałam się pozbyć "pyłu" - myślałam ,że winien jest piaskowiec. Podmieniłam wtedy kilka litrów. Woda wodociągowa: http://wodkan.cto.tt.com.pl//serwisy/6/ ... 5_2012.pdf

kH 12

GH 12

pH ~8

dziś zbadane:

NO3: 0-5 mg/l

NO2: <0,3-0,3

6. Użyłam uzdatniacza TetraSafe i odżywek do roślin Tetra Crypto , Tropical z azotem i fosforem i nawóz żelazowy Tetry.

7.Nie używam UV.

8. Po zalaniu przez dwa lub trzy dni wsadzałam nowe rośliny tzn Moczarkę , bo poprzednia mi w tym akwarium padła,Glosostigme sadziłam szczypcami.

9. Grzałka Aquael 150W z termostatem , włączona całą dobę , załącza się jak spadnie do 26C. Mam ciepłe mieszkanie nawet zimą i chcę uniknąć skoków.

10.Przy zalewaniu podałam 5 tabletek Crypto Tetry , parę dni później kiedy rośliny padały , a Moczarka zżółkła i zgniła podałam nawóż żelazowy - kilkanaście kropli lub nieco więcej i jakieś 20-30 kropli Tropicala AquaPlant

11. Butelka niskociśnieniowa i plastikowy dyfuzor z zaciskiem na wężyk. Podaję codziennie.

12. Brak ryb.

13.Moczarka , Echinodorus, Anubias Bartera , Glosostigma , Wąkrota , Hygrofila wielonasienna i Kortykoryna. W międzyczasie padła Moczarka , co prawda ocaliłam parę gałązek ale nie było tego dużo. Później wstadziłam drugą.Przesadziłam Anubiasa i Kortykorynę i wsadziłam Glossostigmę w przeciągu kilku dni.

14.Korzenie , kamienie, łupki , płaskie kamienie , grys bazaltowy

15.Aqueal Fan2 Plus , wkład gąbkowy , jeszcze nie czyściłam. Filtr jest włączony 24h na dobę.

16. Brak ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciężko coś stwierdzić jeśli nie ma testu na po4. Bo tutaj może być przyczyna. Podstawa przy starcie akwarium to cierpliwość. Ja jak zakładałem akwa i miałem wysyp okrzemek to systematycznie co tydzień przy podmiance czyściłem z tego ustrojstwa. Nie lałem żadnych nawozów oprócz co2 i co jakiś czas kontrolnie robiłem testy. Dopiero po ustabilizowaniu się zbiornika zacząłem uzupełniać pierwiastki. Jeszcze raz cierpliwość i radziłbym kupić test na po4 i fe, wtedy będziemy wiedzieli na czym stoimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 12 czerwca założyłaś akwarium to już trochę czasu minęło. Trzeba jeszcze poczekać, aż no2 będzie zerowe. Tak, ja bym na Twoim miejscu najpierw pousuwał te okrzemki ręcznie i podmienił ok 30 % wody, nie ma na co czekać skoro masz taki wysyp. Kupił testy na po4, fe i kontrolował sytuacje w akwarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie:

-Zmniejsz czas oświetlenia - pierwszy tydzień świeć przez 5h zwiększając co tydzień o godzinę aż dojdziesz do 9h-10h.

-Kup 6szt.-10szt. Otosików przyujściowych - Otocinclus affinis(link do opisu rybki - http://www.superakwarium.pl/otosek-id457.html). Powinny uporać się z tym wszystkim w jedną noc.

-Podmiana wody 20%, co drugi dzień przez tydzień.

-Dawkę nawozu, którą lejesz teraz raz w tygodniu, podziel na 7 i lej codziennie(zawsze po podmianie, nigdy przed :))

-Po miesiąc mogą pojawić się braki mikroelementów - chloroza(blaknięcie liści i powstawaniem dziur w liściach (chloroza między-żyłkowa) - różnie u różnych roślin), zauważysz to. Jak się zacznie to wprowadź nawóz mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się uczyłam to okrzemki są cieniolubne :roll:

Bo to prawda,okrzemki powstają w niedoświetlonych lub świeżych akwariach.

Jak zmniejszyć oświetlenie z 12 godzin do 5 ?

Lepiej tego nie robić,możesz od razu świecić 10 godzin.

12 godzin to trochę za długo.

Receptę na pozbycie się tego ustrojstwa podałem na poprzedniej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzanka, ja napisałem Ci jak dobrze wystartować akwarium. Na początku popełniłaś trochę błędów i teraz masz tego skutki.

Masz też swój rozum i rób jak uważasz - albo zastosujesz się całkowicie do mojej rady albo ..., twoja wola.

Okrzemki to normalna rzecz przy nowym, niedojrzałym zbiorniku - tylko jak z nich szybko wyjść - pomyśl.

 

Ps. Nie napisałem Ci żeby zmniejszyć oświetlenie - tylko żeby skrócić czas a to różnica.

Tu masz moje 250L, na początku brunatnice i okrzemki na raz, nie było widać niczego zielonego(dodam, że światła mam 0,3W/L) - http://tnij.org/q7i4

 

...nie wiem czemu wszyscy zawsze chcą walczyć z glonami :( - zadbajcie o odpowiednie parametry w zbiorniku, dajcie jeść, rozwijać się, żyć roślinom a glony odejdą szybciej niż przyszły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...