Skocz do zawartości

Czy napowietrzanie jest konieczne?


art
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam 100l akwarium a w nim kila pielęgnic (10-15 cm) i glonojada. Miałem filtr wewnętrzny, który napowietrzał wodę. Hałasował przy tym dość mocno więc na noc wyłączałem filtr i ryby rano pływały przy powierzchni bo się dusiły. Ze względu na rośliny, które musiałem wymieniać co 2-3 miesiące bo porastały brunatnymi kępkami glonów i zdychały, kupiłem ostatnio filtr zewnętrzny do akwarium 100-250l. Filtr ma deszczownicę ale u mnie jest cała zanurzona. Musiałbym rozwalić pokrywę i przymocować deszczownicę nad akwarium lub spuścić z 10 cm wody żeby deszczownica zaczęła napowietrzać ale wtedy akwarium wyglądałoby gorzej. Filtr chodzi teraz 24h/dobę i mimo braku napowietrzania ryby nigdy nie "dyszą" przy samej powierzchni. Czy powinienem dokupić jakiś napowietrzacz? A jeśli bym już kupił, to dla roślin lepiej jest gdy napowietrzanie działa non stop czy lepiej wyłączać je na noc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzanie jest dobre, ale nie konieczne.

Ryby u mnie żyją bez napowietrzania.

Filtr musi chodzić całą dobę, nie musi napowietrzać wody.

Ważne by filtrował.

wymieniać co 2-3 miesiące bo porastały brunatnymi kępkami glonów i zdychały

Podaj światło.

 

 

Czy powinienem dokupić jakiś napowietrzacz? A jeśli bym już kupił, to dla roślin lepiej jest gdy napowietrzanie działa non stop czy lepiej wyłączać je na noc?

Możesz zainwestować w napowietrzacz np. At 1500

Dla rośłin to bez różnicy czy napowietrzasz wode.

Roślinom powinno się dawać CO2 do wody, tyle że z umiarem by nie szkodzić rybom.

Nawet jeśli chcesz napowietrzać wodę to tylko w nocy, bo rośliny w nocy nie produkują tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzanie jest konieczne. Tylko wybór metody jest różny.

Najprościej ustawić wylot wody z filtra tak by były fale na wodzie. Można użyć do tego celu również wiatraczek albo jak niektórzy dają napowietrzacz nie zdając sobie sprawy z tego że i tak za natlenianie wody odpowiedzialne są fale na powierzchni wywołane bąbelkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzanie jest dobre, ale nie konieczne.

Ryby u mnie żyją bez napowietrzania.

Filtr musi chodzić całą dobę, nie musi napowietrzać wody.

Ważne by filtrował.

wymieniać co 2-3 miesiące bo porastały brunatnymi kępkami glonów i zdychały

Podaj światło.

 

 

Czy powinienem dokupić jakiś napowietrzacz? A jeśli bym już kupił, to dla roślin lepiej jest gdy napowietrzanie działa non stop czy lepiej wyłączać je na noc?

Możesz zainwestować w napowietrzacz np. At 1500

Dla rośłin to bez różnicy czy napowietrzasz wode.

Roślinom powinno się dawać CO2 do wody, tyle że z umiarem by nie szkodzić rybom.

Nawet jeśli chcesz napowietrzać wodę to tylko w nocy, bo rośliny w nocy nie produkują tlenu.

 

nie do końca się zgodzę, rośliny produkują tlen w dzień, w nocy jednak nie i wtedy przydało by się napowietrzanie, co do techniki jest wiele, w 300l akwarium nie mam nienapowietrzania z pompki, rośliny+deszczownica robią swoje, w małym akwarium 100l puki co nie mam jeszcze roślin(brak oświetlenia, jak zakupie zadbam i o rośliny), tam natomiast działa filtr na razie wewnętrzny+teratec pompka, ale nie przesadzałem z wielkością w 100l, nawet 60tką da radę mz... co do działania, to jeśli są rośliny w dzień powinny zdać egzamin i wyprodukować tlen, wieczorem jednak musi coś na noc zostać odpalone by napowietrzało... w nocy rośliny nie produkują tlenu wręcz pobierają go wraz z rybami z akwarium... dla tego powinno się zadbać o nie jak i rośliny w nocy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam 100l akwarium a w nim kila pielęgnic (10-15 cm) i glonojada. Miałem filtr wewnętrzny, który napowietrzał wodę. Hałasował przy tym dość mocno więc na noc wyłączałem filtr i ryby rano pływały przy powierzchni bo się dusiły. Ze względu na rośliny, które musiałem wymieniać co 2-3 miesiące bo porastały brunatnymi kępkami glonów i zdychały, kupiłem ostatnio filtr zewnętrzny do akwarium 100-250l. Filtr ma deszczownicę ale u mnie jest cała zanurzona. Musiałbym rozwalić pokrywę i przymocować deszczownicę nad akwarium lub spuścić z 10 cm wody żeby deszczownica zaczęła napowietrzać ale wtedy akwarium wyglądałoby gorzej. Filtr chodzi teraz 24h/dobę i mimo braku napowietrzania ryby nigdy nie "dyszą" przy samej powierzchni. Czy powinienem dokupić jakiś napowietrzacz? A jeśli bym już kupił, to dla roślin lepiej jest gdy napowietrzanie działa non stop czy lepiej wyłączać je na noc?

Skieruj deszczownię ku powierzchni i żadnego dodatkowego napowietrzania nie potrzebujesz,nawet nocą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...