Skocz do zawartości

Przerybone akwarium a parametry wody


tem123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przerybione akwarium owocuje podwyższeniem NO2 i NO3. PO4 to raczej skutek przekarmiania, lub nawożenia.

Jeszcze takie pytanko żeby obniżyć PO4 to tylko podmiana wody wchodzi w grę? Nie pytam o chemię bo podejrzewam że tym to można wszystko ale jakoś nie jestem do nadmiernej chemii przekonany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dosadzić roślin szybko rosnących i przy odpowiednim zapasie NO3 i właściwym mikro PO4 zostanie "zjedzone". U mnie przy PO4>5 miałem wszystkie rośliny w "futerkach" (glony). Podmiana i dawkowanie easy carbo załatwiło sprawę.

W przerybionym akwarium z właściwą filtracją tylko poziom NO3 powinien rosnąć ponadprzeciętnie. amoniak i NO2 powinny być przerobione przez bakterie. Jeżeli te związki zaczynają występować to znak, że filtracja jest za słaba (biologiczna - za mała wielkość złoża).

Ja praktycznie zawsze miałem przerybienie ale wielkość złoża w filtrze i ilość podłoża nigdy nie dopuściły do wystąpienia mierzalnych wartości NO2 i NH4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki plan zrobić generalny porządek w akwarium ale nie wiem czy to dobry pomysł więc proszę o opinie. Moje akwarium to 45l:

1)zrobić porządek z obsadą

2)odlać 25l wody resztę wylać

3)wyjąć i wypłukać żwir z podłoża, ozdobne kamienie, i rośliny

4)włożyć wszystko z powrotem do akwarium wlać odlane wcześniej 25l wody resztę uzupełnić świeżą

5)wpuścić ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było odlać 30 l wody. Tak żeby tylko 15 l było świeżej.

To i tak ponad 30% podmianka wody.

Do tego nie myj filtra.

Dużo bakterii nitryfikacyjnych znajduje się w podłożu, więc najlepiej by było je przepłukać odstaną wodą, żeby chlor ich nie wybił w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dno jest zasyfione ale nie kupami tylko resztkami jedzenia z tabletek które wpadło między kamyki i ryby nie mogły ich wybrać teraz to gnije, poza tym na żwirku jest nalot którego nie mogę usunąć odmulaczem.

Myślałem jeszcze nad zmianą podłoża tzn. pod żwir dać trochę ziemi takiej jak pod kwiaty doniczkowe, ogrodowe, choć nie mam roślin z dużymi korzeniami największe ma Cryptocoryna wendtii green i Hygrophila siamensis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam,

 

Ja również mam trochę przerybione akwarium. W związku z tym mam pytania.

W moim 200l baniaku NO3 mam ok.30-40. Jednak od dłuższego czasu dodaję do filtra 1/2 zalecanej dawki fosfat remover. PO4 jest w granicach 0.1-0.2. Do tej pory nic się nie dzieje. Żadnego wysypu glonów. Jak gdzieś przeczytałem rośliny wyższe mają zdolność gromadzenia fosforu i przegłodzenie ich spowoduje to, że pobierają swoje zapasy. Czy przez to uniknę plagi glonów w przyszłości jeżeli ograniczę im dostęp do PO4 do minimum? Czy lepiej pójść na żywioł i usunąć z filtr fosfat remover. Wtedy PO4 będzie wynosił 3-4 (bo tyle wynosił zanim dodałem fosfat remover)

Moje parametry:

PH=6.6; KH=2-3; oświetlenie 110W przez 11h; filtracja b.dobra; CO2

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przerybione akwarium może być przyczyną zbyt wysokich NO2, NO3, PO4.

 

Możesz napisać ile i jakie ryby pływają w Twoich 45 l ? Jesteś pewny, że jest przerybione ?

8-czerwonych neonków, 2-mieczyki, 3-kiryski pstre, 10-gupików (narybek kilku tygodniowy) 1-dorosła samica

Już nie jest przerybione, samica gupika zdechła resztę rybek oddałem został mi sam narybek 10 stuk.

Zrobiłem porządek w akwarium żwirek wypłukałem kilka razy i wygotowałem, kamienie też, rośliny wypłukałem. Teraz mam takie parametry:

NH3=0

NO3=5

NO2=0

PO4=3

 

Chyba za mało NO3 bo Egeria straciła dużo liści. Wszystko wskazuje na to że mam mało pierwiastków mobilnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...