Skocz do zawartości

Spirogyra jak zwalczyć?


nemo130
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane: 09. 2011.

2.Litraż i wymiary akwarium: 240l, 120x50x40.

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L): 2x30 W 965, 10000K, 1x39 W grolux.

4.Jak długo świecisz (ile godzin): 9h.

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa: jbl manado + actisubstrate II +.

6.Filtracja: unimax 250.

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.): ogólny.

8.Ozdoby (jakie): drewno, kokos, większe kamyki.

9.Rośliny (ile,jakie): anubiasy, zwartki, microsoria, rogatek, zwartki, najas, wąkrota, ludwigia. Ilość: cały baniak.

10.Ryby - obsada: gupiki, platki, molinezje, mieczyki, 4 kosiarki, krewetki rc, ślimaki: świderki, helenki zatoczki, rozdętki.

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?): raz na 3 miesiące, lub raz na pół roku, kranówka 30-50%.

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? ): micro i macro Planta Gainer, według zaleceń producenta lub potrzeb.

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?): EC według zaleceń producenta.

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe: było: NO3 25, PO4 1, KH i GH nie pamiętam ale wysokie, Ph 7,8, w tej chwili przed podaniem nawozów NO3 0, PO4 0,25.

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?: nie.

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?: od jednego do trzech razy dziennie lub wcale, pokarm nie zostaje po karmieniu.

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali:

post-5358-13685169795205_thumb.jpg

 

Tak jak w temacie jak ten glon zwalczyć. Robiłem rożne kombinacje z nawozami i podmiankami ale glon nie ustaje. Co jakiś czas muszę go wybierać z baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na moje oko sytuacja wygląda tak - prawdopodobnie w grę wchodzą kwestie nawożenia i podmiany wody. Co do nawożenia -

.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? ): micro i macro Planta Gainer, według zaleceń producenta lub potrzeb.

Tu zadaje się byc przyczyna główna - jeśli podajesz nawozy tylko od czasu do czasu to podłoże które masz (ASII) momentalnie chłonie to co podajesz. Po podaniu jakiś czas utrzymują się prawidłowe parametry po czym spadają i występują braki. Problemem jest ustalenie dziennych dawek nawozowych w przypadku serii nawozów PG ponieważ nie da się ich w żaden sposób policzyć inaczej niż za pomocą testów , a w sytuacji kiedy podłoże jest wyjałowione i nawozy podawane są tylko czasami to sytuacja jest tym bardziej trudna. Ja tu rozkładam ręce i nie potrafię niestety pomóc z tymi nawozami.Cokolwiek bym w tym momencie zaproponował nie będzie to rozwiązanie dobre. Moim zdaniem albo zdać się na pełną linię nawozową PG i podawać zgodnie z zaleceniami producenta , albo zmiana nawozów - jeśli firmowe to polecam Easy Life - tu także pełna seria ale przy pomocy dostępnych kalkulatorów da się je przeliczyć na prawidłowe dawki dzienne , albo rozwiązanie trzecie - najlepsze i najtańsze nawożenie solami tu możemy powalczyć.

Kwestia druga co do przyczyn - nieregularne podmiany wody - jeśli podmiany są robione rzadko to zapewne poziom wody w akwarium jest uzupełniany bo woda paruje - jeśli dolewki są robione wodą RO parametry wody jeśli chodzi o twardość sie nie zmieniają (są małe wahania) jeśli natomiast dolewki robione są wodą z kranu twardość rośnie (czyste H2O odparowuje - zostaje reszta) te glony także "lubią: twardą wodę i tu może być druga przyczyna.

Sumując - zmiana nawożenia , regularne podmiany wody ok 20% pojemności zbiornika.

Usuwanie mechaniczne , zaciemnienie na 3 doby , kuracja zieloną herbatą.

Teraz ruch po Twojej stronie - czyli podjęcie decyzji co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumując - zmiana nawożenia , regularne podmiany wody ok 20% pojemności zbiornika.

Usuwanie mechaniczne , zaciemnienie na 3 doby , kuracja zieloną herbatą.

 

Cytat dotyczący tych glonów pochodzący z dość znanej strony o roślinach akwariowych "- Uwaga: nie skutkuje na nie zaciemnienie akwarium ani dozowanie kwasu borowego do wody" Nie wiem czy mają racje ale warto wziąć też ich zdanie pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...