Skocz do zawartości

Początkujący


Rekomendowane odpowiedzi

Córa 5 lat dostala na urodziny akwarium. No i rodzina polknela haczyk Smile

 

Troche danych.

Akwarium 40x25x25 (25 litrow) + fototapeta + pokrywa

http://www.nais-net.home.pl/dwaem/zdjecia/pokrywa/5.jpg

Filtr Hanza Aquaristic HJ-111B

Grzałka JRB-100 SUNSUN 100W

termometr wew.

jakis kolorowy podklad (chyba sztuczny)

packa do wylawiania ryb Smile

 

do tego jedzenie tropical supervit 8mix

 

w srodku rybki (woda odstana)

6 szt neonkow

 

Akwarium wygladalo na dosyc ubogie wiec pierwszy kierunek specjalistyczny sklep z rybami. Dokupilismy 5 neonkow i 4 gupiki. Dokupilismy tez jedna roslinke (niestety nie wiem jak sie nazywa) i podklad do tej roslinki. 6 kg (okazalo sie ze jeszcze zostalo) malych bezowych kamyczkow. Acha i jedzenie teramin. Jako, ze sie na tym nie znamy doradzalismy sie Pani w sklepie.

 

Po przybyciu do domu zlalismy wode do mniejszych pojemnikow i zmienilismy zwirek na nowy. Wczesniej byl intensywnie plukany pod biezaca woda. (zalecenie Pani w sklepie). Faktycznie przejasnial i woda przestala byc metna.

 

Po pierwszym dniu jeden dokupiony gupik zdech. Reszta zyje.

 

Teraz pytania.

1. W jakiej temperaturze powinny plywac ryby? Mielismy przez 2 dni 28 stopni i wydawalo mi sie, ze to duzo. Teraz jest 24-25 i rybki tak jakby byly zywsze.

2. Jak czesto karmic rybki?

3. Ktory pokarm jest lepszy? Tropical czy terramint?

 

 

Chce zrobic w tym akwarium ladny maly swiat. Pierwsze rozczarowanie, to jak przyszlismy do domu z rybami i w akwarium w sklepie ryby wygladaly o wiele lepiej. Kolory zywe, woda czysciutka, calkiem inna bajka. Podejrzewam, ze to wina swiatla, pewnie nie tylko swiatla.

 

Sciagnelismy fototapete, bo na jej tle te male rybki sie gubily.

Jakie wybrac tlo, zeby akwarium nabralo "zycia"? Granatowe? Czarne? Strukturalne?

Jakie wybrac swiatlo, tak zeby kolory byly zywsze, ale i zeby bylo odpowiednie do roslin? Na razie jest swietlowka energooszczedna 7 W 200K.

 

Chce docelowo zrobic w akwarium mala łąke, posadzic krociutka trawe (jaka?), do tego jakis pien, no i rybki.

 

Jak duzo moze plywac w takim akwarium ryb? Na razie jest 11 neonkow i 3 gupiki. Wydaje mi sie, ze rybki w tym akwarium w tej ilosci sie gubia. Wolalbym wiecej za to malych rybek, niz kilka wiekszych. Fajnie to wyglada jak wszystkie zasuwaja jedna za druga.

 

 

Zdaje sobie sprawe, ze temat jest tak szeroki ze nie sposob go ogarnac, tak wiec bede wdzieczny jezeli pomozecie mi urzadzic moj maly swiat tak zeby robil wrazenie. Jezeli macie jakies dodatkowe pytania to chetnie udziele odpowiedzi.

 

pozdrawiam

 

 

Na forum wymagamy Polskich znaków, zwróć uwagę na pisownię//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tło czarne/granatowe to kwestia gustu-oba dobrze się sprawią tzn. podkreślą głębię w zbiorniczku.Odnośnie wyposażenia technicznego to nie mam pojęcia co to za sprzęty co oznacza jakąś niedrogą chińszczyznę-ale kto wie czasem takie "cuś" jest nie do zajechania :-)

Odpowiadając na Twoje pytania-najlepszym pokarmem jest żywy pokarm (dafnie,doniczkowce,szklarki i inne robactwo;-) Osobiście suchego używam Tropicala płatków i rybki są ładnie wybarwione.Temp optymalna jest do sprawdzenia w necie dla każdego gatunku ale trzymając te 25 będzie ok.Więcej nie dokładaj wręcz muszę Cię zmartwić-Neonom jest u Ciebie ciasno to rybka stadna i bardzo żywa wymagająca miejsca do pływania .Jeśli możesz,wydaj je i ewentualnie stwórz harem gupiczka to właściwie wszystko co można w takim bajorku nawet jeśli wydaje się,że miejsca jest dość-możesz do towarzystwa wpuścić krewetki .Co do trawniczka niezbędne będzie zmodernizowanie standardowego oświetlenia bo trawki wymagają masy światła,nawozów i dozowania CO2 zupełnie jak trawnik ogródkowy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokupilismy 5 neonkow i 4 gupiki.

Na takie akwarium to nie co za dużo neonów.

Neony trzyma sięprawidłowo od 40 l.

W takim akwarium to gupiki są dobrym pomysłem.

Tak z 3-4 sztuki. 1 samiec na 3 samice. Później się rozmnożą i będzie ich więcej, a córka będzie miała szczęśliwa.

zalecenie Pani w sklepie

Nie słuchaj się tej Pani w sklepie :)

Po pierwszym dniu jeden dokupiony gupik zdech. Reszta zyje.

Akwarium powinno się filtrować bez ryb przez 2 tygodnie, by dojrzało.

Filtr powinien chodzić 24/24 h

W akwarium są rośliny?

 

1. W jakiej temperaturze powinny plywac ryby?

Teraz jest 24-25 i rybki tak jakby byly zywsze.

I tak powinno być. :)

2. Jak czesto karmic rybki?

2x dziennie. Raz ok godz. 8.00 później ok 17.00

Dobrze było by gdybyś pokarmy urozmaicił, zaoszczędziło by Ci to problemu z chorobami układu pokarmowego, i córce smutku.

3. Ktory pokarm jest lepszy?

Tropikal jakby lepszy. Sam stosuję pokarmy z tej firmy i miałem również i z tamtej.

Jeśli zdecydujesz się na pozostawienie gupików w akwarium to proponuję kupić: Dafnię, mrożony pokarm( ochotki, rozwielitki), spirulinę, Vitality& Color, Biovit, zwykły ten za 2 zł też moze być, mogą być też jakieś tabletki na szybę.

Jakie wybrac tlo, zeby akwarium nabralo "zycia"? Granatowe? Czarne? Strukturalne?

Ja wolę czarne i wygląda to super do tego jako podłoże bazalt no i jakieś ładne rośliny.

Jakie wybrac swiatlo

Jakieś do tej klapy o barwie 6 500K i mocy 9 W

Chce docelowo zrobic w akwarium mala łąke, posadzic krociutka trawe

Proponuję małe heńki lub eleocharis parvula, tylko że dla elośka potrzebujesz zamiast 9 W to 11 na ten litraż i moc ok 8500K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest powodem, ze ryby prawie nie plywaja? Wlasnie przerybienie w moim akwarium? Neonki stoja w gromadzie glownie z prawej strony akwarium w dolnej czesci zbiornika, za roslinka i "caluja szybe", a 3 gupiki stoja w gornej czesci zbiornika trzymajac sie razem. Wygladaja jakby sie nazarly i nie mialy ochoty na ruch. Karmienie bylo godzine temu. Swiatlo caly czas wlaczone. Deszczownica wlaczona. Temperatura 25 stopni.

 

 

Pisownia! Następnym razem będzie +1// lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie przerybienie, ryby są wystraszone może. Mało miejsca do pływania.

Oddaj neonki, dokup krewetek i zostaw harem gupików. Będzie naturalnie i dobrze, gupiki jak i krewetki będą się mnożyć( na początek polecam red cherry/fire red)

Zrób drobne podłoże, wsadź korzeń, obsadź go mchem, zasadź trawkę jakieś roślinki na 3 plan i będzie dobrze. ;)

Trawka może glosia, elocharis parvula ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...