Skocz do zawartości

kilka pytań początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i proszę o pomoc. Nadszedł ten moment gdy w końcu żona pozwoliła na założenie akwarium co mnie szczególnie cieszy, ale pojawiło się też sporo wątpliwości i pytań. Swego czasu miałem akwarium, ale było to paręnaście lat temu, więc inaczej wyglądało i zaopatrzenie sklepów, i podejście z mojej strony. Na dno sypnąłem przepłukanym piachem (na wsi go nie brakowało), na wierzch sypnąłem żwiru z ogródka i troszkę kolorowego z sklepu i po sprawie. Zasadziło się kilka roślinek, trochę ryb, wstawiło osprzęt i akwarium stał gotowy. Efekty były jakie były ale nie ma co do tego wracać. Natomiast teraz to chciałbym żeby miało to i "ręce" i "nogi".

W najbliższym czasie przywiozę do mieszkania kupione okazyjnie akwarium (200L) i z racji ograniczonego budżetu chciałbym akwarium możliwie niskimi nakładami urządzić, ale też zrobić to od początku tak, żeby później nic nie przerabiać, poprawiać itd. Jak pojadę odebrać akwarium to być może od razu wyjadę z pokrywą (znajomy od którego je kupiłem ma coś własnej roboty) - więc kwestia oświetlenia na razie zostaje z boku.

Chciałbym żeby w akwarium było dużo różnych roślin, natomiast jeśli chodzi o rybki to na razie jedynym pewniakiem są neonki. Resztę to zapewne po wizycie w sklepie wybiorę z żoną która póki co mówiła o skalarach.

W związku z tym mam pytania:

1. Jakie podłoże zastosować żeby roślinom niczego nie brakowało? W sklepie widziałem trochę podkładów - ale ceny trochę mnie przerażają. Za worek 5L nawozu 90 zeta to dużo za dużo. Chyba że tak musi być?

2. Czeka mnie zakup całego osprzętu - co doradzacie? Jakie filtry, grzałkę? Miejsca będę miał na tyle dużo że może być również filtr zewnętrzny pod akwarium.

3. Inne - o czym zapomniałem? Co jeszcze trzeba przewidzieć?

Chciałbym prosić o porady oraz informację jakie środki będą mi potrzebne - żebym w porę ponegocjował z żoną... Z góry dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym prosił o wymiary akwarium i moc oraz barwę oświetlenia.Od tych informacji zależny jest dobór ryb i roślin.

Co do podłoża,to nie musisz mieć substratu.W związku z tym,że mieszkasz na wsi,to proponuję zrobić sobie kulki gliniano-torfowe,do gliny powinieneś mieć dostęp,a torf kupisz w kwiaciarni(tylk żeby był kaśny bez dodatków).

Jako główne podłoże proponuję czarny bazalt 2-5mm,najprawdopodobniej nie dostaniesz go w sklepie,ale na allegro bez problemu.

Filtr jaknajbardziej zewnętrzny-kubełkowy,proponuję JBLe901 lub starszy model e900.

Grzałka 200w z termoregulatorem-firmy np.Aquael.

Przydały by się też podstawowe testy kropelkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sławek121

Wymiary akwarium 100cm dł, 40 szer, 50wys.

Co do oświetlenia to wiem że w tej pokrywie są 2 świetlówki. Więcej nie wiem na chwilę obecną. Ale jak będzie konieczność to wymienię - tylko na co?

Nasuwa mi się kolejne pytanie - czy gdzieś w Krakowie zna ktoś dobry sklep, a zarazem wiadomo niedrogi? Byłem dziś w jednym i jak widzę cenę roślin - 20 zł/szt. Niezależnie od gatunku.... to aż się boję ile przyjdzie mi wydać żeby ten baniak nie był pusty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krk masz sklep na Młyńskiej 12 (roslinyakwariowe) , ale dość drogie.

Tańszy masz trochę na kalwaryjskiej 25 (Rotala)

Ew w Carrefourze w Czyżynach masz Jakame.

Ale najtaniej kupisz na giełdzie:

na ul.Komandosów 29 w niedziele od 8-12 ( jest w szkole)

ew we wtorek na balickiej 56 otwarta od 14stej.

Poszukaj na allegro lub gumtree także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz kupował sprzęt typu: filtr ,grzałka itd oraz akcesoria do akwarium to tanim sklepem jest kirysek mieszczący się na ulicy Łanowa 40. Jak nie znajdziesz dam link do sklepu. A jeśli chodzi o substrat bo tam nie doczytałem do końca to aquabasis 5l 37zł w sklepie Rotala, Manado 10l 42zł.

A jeśli chcesz po kosztach to ziemia i żwirek rzeczny. 30kg żwirku i 10l ziemi ogrodowej. Koszt jakieś 60-70zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za porady. Natomiast znowu pojawia się pytanie. Zostało mi parę dni do momentu pojawienia się baniaka, i pojawił się mały "problem". Otóż mój pomysł czarnego bazaltu z kulkami gliniano-torfowymi podrzucony przez Sławka spotkał się z sprzeciwem współfinansującej akwarium. Żona stwierdziła że chce piasek. Myślałem że kwarcowy więc luz, ale ona chce zwykły, żółty... Jak to się będzie miało do ryb wśród których pojawią się kiryski? Nie będzie czasem tak że jak kirysek będzie grzebał to piasek będzie się podnosił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im drobniejsze ziarno tym prawdopodobieństwo tworzenia sie stref beztlenowych w podłożu się zwiększa. Według mnie optymalną frakcją /grubością ziarna jest 2-3mm - zapewnia optymalny przepływ wody w podłożu , daje możliwość posadzenia i ukorzenienia się roślin.Do tego dochodzą kwestie estetyki - żółty piasek jakoś do mnie nie przemawia - choć to tylko moje subiektywne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz filtr i jakie podłoże ? Jak często robisz podmiany wody ? Wrzuć fotkę . Najefektywniejszym podłożem za najniższą cenę jest ziemia ogrodowa na to siatka i na to żwirek ok 4cm . Jakie masz te pielęgnice ?

No tak,ale pielęgnice zdecydowanie wolą za podłoże piasek i z reguły niszczą rośliny ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_Error_ pytał jakie najlepiej zastosować podłoże aby roślinom niczego nie brakowało, ubolewając, że aktywne podłoże jest drogie, więc napisałem, że jest opcja taniego dobrego podłoża na bazie ziemi ogrodowej. O pielegnicach OGÓLNIE to można powiedzieć, że mają silnie rozwinięty instynkt opieki nad potomstwem, natomiast jakie wolą podłoże i czy niszczą rośliny to musisz przyznać, że zależy od gatunku, bo przecież jest duża różnica między księżniczką z Burundi, pielegniczką ramireza, a paletką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pielęgniczka Ramireza

Domena eukarionty

Królestwo zwierzęta

Typ strunowce

Podtyp kręgowce

Gromada promieniopłetwe

Rząd okoniokształtne

Rodzina pielęgnicowate

Podrodzina Geophaginae

Rodzaj Mikrogeophagus

Gatunek pielęgniczka Ramireza

 

Pielęgniczka Ramireza tak jak skalar, paletka, czy pyszczak Saulosa, należy do rodziny pielegnicowatych:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...