Skocz do zawartości

brązowe/czarne brzegi liści, a potas jest


hellboy11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie rozumiem...nie wiesz ile ml dziennie chcesz podawać? 5 -10- 20ml dziennie każdego? w zależności od dawek które chcesz podawać policzymy takie stężenia roztworów żeby osiągnąć pożądany poziom pierwiastków w akwarium. Musisz się tu określić sam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kalkulatorze Zulixa w zakładce "podstawowe" 1. kalkulator 3 niebieskie pole od góry "codzienna dawka nawozu do wody" . Oryginalnie jest tam chyba 8 ml. Jest to ilość jaką będziesz wlewał codziennie do akwa każdego z osobna nawozu (jeżeli zrobisz roztwór soli w różnych butelkach) . Później bedziesz to korygował. Najlepiej zrob zrzót z ekranu na widok kalkulatora i będzie o wiele łatwiej można ocenić czy dobrze policzyłeś i w razie pytań doradzic. Jeżeli do konca nie wiesz jak się posługiwać tym kalkulatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Dziś rozrobię w osobnych 500ml słoikach roztwory soli wg poniższego zrzutu ekranowego. Czy z uwagi na sole powinienem zwiększyć częstotliwość podmian wody (obecnie są 2x w tygodniu)? Po ilu tygodniach-miesiacach mam zacząć korygować dawkowanie i w jaki sposób? Jak najlepiej odmierzyć np. 39,6g?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd w odważaniu rzędu 10% można uznać za nie istotny - odważać najlepiej za pomocą wagi precyzyjnej - na allegro za 20zeta albo i mniej.

Czy z uwagi na sole powinienem zwiększyć częstotliwość podmian wody (obecnie są 2x w tygodniu)?

Nie ma potrzeby podmieniać wody częściej jak raz w tygodniu 20% -

Po ilu tygodniach-miesiacach mam zacząć korygować dawkowanie i w jaki sposób?

Trzeba obserwować zbiornik i co tydzień przed podmianą zrobić testy - zobaczymy ile czego rośliny pobiorą. i wtedy robić korekty -podnosić lub zmniejszać dozowanie pojedynczych nawozów aż dojdziesz do zadowalających dawek dziennych. Nie ma żadnej reguły - można utrafić w nawożenie od pierwszego strzału - można kombinować 3 miesiące z marnym rezultatem. zazwyczaj dawki nawozowe daje sie wyprowadzić po ok 8-10 tygodniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Wyniki są bardzo podobne do poprzednich – wzrost roślin nieporównywalnie szybszy do tego sprzed podawania soli. Rośliny super zielone. Jedyny zauważalny obecnie problem to czarne narośle na microsorum pteropus narrow. Kiedyś też występowały, ale nie w takich ilościach. Nie wiem, na ile jest to kwestia oświetlenia, bo są wysoko przy oświetleniu, a na ile sprawa podawanych soli. Inna kwestia niezwiązana z solami to kwestia twardości wody (powyżej 20 [chyba od zawsze]) i zdychające ramirezy (wiem, że lubią wodę miękką) – zamówiłem zeszłoroczne szyszki olchy. Zamierzam wrzucić z 30 sztuk – czy to znacznie pomoże? Do usłyszenia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikrozorium to taka roślina którą od czasu do czasu należy trymować - usuwać stare liście które maja jakieś czarne plamy narośla (prawdopodobnie zawiązki nowych roślin) roślinę w ten sposób pobudzamy do wzrostu można śmiało usunąć nawet 30% starych liści - musisz wybierać najbardziej sztywne i szorstkie do usunięcia - zobaczysz za dwa tygodnie jakie będą przyrosty.

P.S mikrozoria lubią twarda wodę i proponuję nie szukać "kwadratowych jaj" mozna normalny roślinniak poprowadzić na kranówce i nic się nie dzieje ( ja także mam GH20 KH18 a efekty widać tu >>>> holenderskie-lorena-t48745-50.html )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dot. twardości wody: W akwarium mam sporo kamieni. Czy one mogą przyczyniac się do takiej twardości? Slyszałem, że kamienie wapienne nie nadają się do akwarium, ja mam łupki w dość dużych ilościach - czy to jest po części przyczyna? Czy lepiej byłoby je wyciągnąć?/ dzięki za poradę dot. roślin :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polałem 5 rodzajów kamyków octem – dwa pierwsze rodzaje (od lewej strony) mam w akwarium – te się nie pieniły. Następnie 3, 4 i 5 od lewej nie pieniły się, a syczały, więc zakładam, że zatwardzają wodę (na szczęście nie mam ich w akwarium). Co może mi zatem tak zatwardzac wodę – kranówka z AquaSafe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikrozorium to taka roślina którą od czasu do czasu należy trymować - usuwać stare liście które maja jakieś czarne plamy narośla (prawdopodobnie zawiązki nowych roślin) ...

Tu nie chodzi o zawiązki nowych roślin.

To co widać na fotce jest efektem niedoborów lub po prostu tego,że microsorium najlepiej sprawdza się w paludariach (jest rośliną błotną) i niestety taki jej urok,że w akwa starsze liście dostają z czasem takich plam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po pewnym czasie!  Podsumowując temat chciałbym napisać, że po zastosowaniu odpowiednich, wcześniej podanych soli jest już w akwarium dobrze (tzn. rośliny rosną dużo szybciej i są zielone, parametry ok i na stałym poziomie). Po przerobieniu tematu Makro uśmiecham się o podanie, jak stworzyć i w jakich proporcjach mieszankę MIKRO, która miałaby zastąpić nawóz SerraFlorena, który się kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do mardow :)

 

Parę ładnych miesięcy temu zwróciłem się z problemem, jak w temacie. Obecnie jest wszystko ok. Za pomocą Zulixa i soli podaję odpowiednie dawki makroelementów. Umówiliśmy się, że jak tylko będę miał na ukończeniu nawóz SerraFlorena pomożesz mi w temacie zrobienia domowego nawozu z mikroelementami. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Faktycznie, nie z Tobą Mardow ;)

Łoren:

„Tak, można wymieszać, ale proponuję się nico powstrzymać - dlatego ze najpierw ustalilibyśmy te odpowiednie dla Twojego akwarium dawki nawozowe i potem na ich podstawie zrobimy mieszankę - ale na początek najlepiej jest podawać każdy roztwór osobno.”

1. Czy mogę już zrobić 1 mieszankę Makro?

2. Kończy mi się SerraFlorena. Czy mogę prosić o pomoc z MIKRO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...