Skocz do zawartości

brązowe/czarne brzegi liści, a potas jest


hellboy11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne większość z was już z lekka nuży temat problemu słabo lub źle rosnących roślin, ale z uwagi na to, że nie mam już pomysłów, a każdy problem tej natury musi być rozpatrywany indywidualnie (z uwagi na inne warunki panujące w akwarium), chciałbym zwrócić się do was z prośbą o sprawdzone porady.

Rośliny w 260l akwarium rosną obecnie bardzo wolno, a dodatkowo część z nich cierpi na lekko brązowe/czasem nawet czarne brzegi liści (załączone zdjęcie: http://mbf.me/GYu72). Wiem, że części z was przyszedłby zaraz do głowy

niedobór potasu, czyli: - spowolnienie lub zatrzymanie się wzrostu roślin

- żółknięcie i brązowienie liści, ale bez obaw jest on podawany.

 

Poniżej przedstawiam parametry, które przybliżą kwestię:

- codziennie 10h oświetlenia 2 x 54W (Juwel);

- codziennie podawany potas w ilości 6ml;

- 1 raz w tygodniu nawóz SeraFlorena – 45ml;

- podmiany wody 25% raz w tygodniu,

- Co2 (niestety nie mam jeszcze Ph-metru do Co2, który będzie utrzymywał ph na stałym poziomie, a obecnie z uwagi na sporą obsadę rybek wyłączam go automatycznie [po 10h oświetlaniu roślin] z obawy przed tym, że te mogłyby się podusić); niestety Co2 wypychany jest częściowo przez napowietrzacz, ale boję się o ryby.

- obsada: ok. 30 neonków, 5 zwinników, 2 ramirezy, 2 glonojady, 2 kosiarki, 4 kiryski, 5 brzanek dennisona, 1 cierniooczek, 4 molinezje, 5 amano, 3 red fire, 1 krewetka filtrująca, 4 danio (przerybienie?). Przyznam szczerze, że od roku zdychają mi systematycznie rybki. Objawy pasują do puchliny wodnej (robię jednak podmiany wody, nie stresuję ich, mają urozmaicony pokarm, wlewam podmienioną wodę z uzdatniaczem, temperatura się nie waha – stałe 27 stopni, dużo kryjówek, ciągłe napowietrzanie – dzień i noc).

- azotany z testu paskowego ok.

- ph z testu paskowego – 7,6, natomiast inny test pokazuje 8 (moje obecne wnioski: chyba zbyt rzadkie podmiany wody i trochę za dużo ryb, ale co z roślinami?)

 

Będę wdzięczmy za pomoc :-)

 

Przenoszę//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- azotany z testu paskowego ok.

Co to dla Ciebie znaczy ok? Podałeś trochę informacji i wstępne wnioski są takie - problem leży najprawdopodobniej po stronie niewłaściwego nawożenia. Chcąc postawić jakąś diagnozę opisz zbiornik według takiego schematu >>>> glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html. Każda informacja jest ważna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1. Akwarium zalane 1,5 roku temu.

2. Akwarium 260L, wymiary 120x45x64

3. Oświetlenie 2 x 54W Juwel.

4. Oświetlenie 10h dziennie.

5. Zwykły żwirek o grubości 3-6 mm.

6. Filtr Juwel wbudowany na stałe do wewnątrz akwarium z systemem gąbek.

7. Zbiornik ogólny.

8. Ozdoby: kamienie (ok. 10 sztuk) + korzenie (4).

9. Orzech, żabienice, Microsorium pteropus Windelov, Bacopa caroliniana, wgłębka.

10. ok. 30 neonków, 5 zwinników, 2 ramirezy, 2 glonojady, 2 kosiarki, 4 kiryski, 5 brzanek dennisona, 1 cierniooczek, 4 molinezje, 5 amano, 3 red fire, 1 krewetka filtrująca, 4 danio.

11. Podmiana 1 raz w tygodniu 3-4 wiadra = ok. 15% objętości akwarium.

12. Nawóz SerraFlorena 45ml 1 raz w tygodniu + potas 6ml codziennie.

13. Tak, jest butla z Co2. Włączana jest automatycznie razem z oświetleniem. Nie mam jeszcze ph metru. A ponieważ mam sporo ryb wyłączam go na noc z obawy przed uduszeniem ryb. Co2 jest na pewno wytrącany przez tlen z dyfuzora.

14. Parametry: ph 7,8, Kh 10, Gh <21, No3 zero.

15. nie.

16. Ryby karmione 1x dziennie pokarmem mrożonym lub suchym, ryby zjadają pokarm w 2 min, niewiele spada na dno, a jeżeli to kiryski zaraz zjadają.

17. brązowe/czarne brzegi liści + słaby wzrost roślin. Nie mogę wstawić zdjęcia, bo ponoć nie ma miejsca na serwerze. Mogę wysłać na mail.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No3 zero.

To jest pierwszy powód . drugi to prawdopodobnie PO4 o którym nie wiemy nic.

Cytuję za producentem :

Nawóz dla roślin z żelazem, minerałami i mikroelementami dla wszystkich roślin wodnych. Nie zawiera azotanów i fosforanów, zapewnia zdrowy i bujny wzrost roślin.

Teraz wiesz już dlaczego NO3 = 0 . Brakuje testu na PO4 - wiedzielibyśmy jak działać i w jaki sposób zmienić nawożenie .Bez niego niestety nie zrobimy ruchu we właściwą stronę a ja nie podejmę się doradzania w ciemno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o cierpliwość, bo akurat oba testy, które posiadam, nie mierzą fosforu.

p.s. Jestem pod ogromnym wrażeniem postu nawozenie-roslin-w-akwariach. Na pewno przerzucę się na ten sposób, jak tylko zużyję SerraFlorena (jak na złość mam jeszcze 2l ;-).

Mam jeszcze jedno pytanie. Zauważyłem na Pana/Twoich zdjęciach z bujną, piękną roślinnością, brzanki Dennisona. Ponieważ ostatnio stałem się właścicielem 2óch 5cm paletek (odebrałem je komuś, kto je katował brakiem podmian wody, więc moje pytanie brzmi, czy da się jakoś połączyć te zimnolubne brzanki (23-26 stopni) i ciepłolubne paletki (26-30) na poziomie np. 27 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na rybach :D u mnie denisony pływały w 25-26 stopniach i w sumie nie obserwowałem jakiś dziwnych zachowań - co do połączenia z paletkami - widziałem takie akwarium w jednym ze sklepów - ale....jak to w sklepie - każda opcja jest możliwa - w tym temacie nie pomogę , tu musi sie wypowiedzieć ktoś kto ma trochę pojęcia odnośnie obsad i warunków dla nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z testu wychodzi, że są braki makroelementów - kup jakiś nawóz makro, dawkę Floreny podziel na 7 i dodawaj codziennie, napisz jaki potas podajesz.

ph 7,8 i Kh 10 = bardzo niska zawartość CO2 w wodzie. Wychodzi na to, że masz 5mg CO2/L, powinno być 35mg. Dawkuj więcej CO2.

Światło max 7h aż do ustąpienia problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że nie tak łatwo nabyć taki test w akwarystycznych. Zamówiłem więc na Allegro, niestety 'zgapiłem' się i kupiłem tylko refill: zawiera pudełko, wytłoczkę oraz butelki z testem (http://allegro.pl/aquatest-po4-test-wod ... 10295.html). Nie bardzo teraz wiem, nie mając instrukcji, jak przeprowadzić test (powinienem nabyć CAŁY test?, czy mogę jakoś teraz go wykonać [odcienie zawartości fosforu są w necie - tylko nie wiem, jak to wymieszać])? Gdybyś wysłał mi na figofagus@interia.pl pusty mail - podesłałbym Tobie zdjęcia roślin i akwarium (z uwagi na zajętość serwera nie mogłem załączyć do postu).

Potas z: http://stalowawola.olx.pl/k2so4-siarcza ... -206709069.

Do usłyszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagapiłeś się czy wybrałeś najtańszy ;P.

Odmierzasz strzykawką 10ml wody i wlewasz ją do fiolki, wkraplasz 10 kropel testu, trochę pomieszaj, potem dosypujesz szpatułkę tego proszku i mieszasz, po 10 minutach odczytujesz wynik. Jak masz szpatułkę od NO3 to możesz ją użyć.

Zmniejsz wagę zdjęć i dodaj tutaj - na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpatułka to taka plastikowa łyżeczka, która jest w testach.

Po tym nie za bardzo dokładnym zdjęci można stawiać na braki PO4 - "W niektórych przypadkach dochodzi do brązowienia i zamierania końcówek liści, czasem również do ich opadania. Może również dojść do zahamowania kwitnienia. W warunkach akwariowych objawem niedoboru fosforu może być także brak "bąblowania" roślin oraz nadmierny rozwój zielenic na liściach i szybach."

Jak NO3 masz na zerowym poziomie i PO4 wyjdzie tak samo to oznacza, że masz braki makroelementów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój test jest bardzo skromny i nie ma szpatułki (nie mam też z innych testów takiego bajeru). Tylko to, co na zdjęciu :-(

Załączam kolejne zdjęcia - niestety aparat lepszych nie robi. Co2 zwiekszę, jak tylko przyślą mi Ph-metr (czy ustawić go na np. ph7 czy CO2/L 35mg?).

Nabyć po prostu nawóz z makroelementami (oczywiście, jak test potwierdzi braki PO4), czy nawozić solami? Czy ten mój potas jest ok? Do usłyszenia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki fosforu na poziomie zerowym. Chciałbym teraz podsumować działania: 1. Dawkę Floreny dzielę i podaję codziennie. 2. Zwiększam CO2 (do 35mg). 3. Zmniejszam światło: 7h. 4. Kupić nawóz z makroelementami, czy uzupełniać fosfor i azotany jakimiś solami (jest w ogóle taka możliwość?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po lekturze: http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... z20DCxFT5t.

Chciałbym zrobić 1 mieszankę: Azotany (NO3), Potas (K), Fosforany (PO4). Z artykułu wiem, że makro mogę wymieszać. Czy może sugerujesz zrobić mix wszystkich składników makro? Nie jest dla mnie problemem obliczenie dawki, chciałem zapytać tylko o sprawdzone źródło nabywanych soli oraz o to, czy jest jakaś inna metoda dawki dziennej niż np. 3/16 łyżeczki (wydaje mi się to trochę uciążliwe). Przerzuciłbym się od razu całkowicie na sole, ale zostało mi jeszcze 2l Floreny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz kupić KNO3 200g i KH2PO4 50g . Jak już będziesz miał, policzymy roztwory. Kup też od razu K2SO4 - będzie służyło za źródło potasu tak z 200g wystarczy- w sumie kilkanaście złotych :)

Co do metody nawożenia EI - to nie polecam ze względu na konieczność dużych podmian wody - zaproponuję zrównoważone nawożenie solami. Żeby zbytnio nie namieszać - chodzi o to aby uzyskać odpowiednie parametry wody do wzrostu roślin czyli w przybliżeniu azotany NO3 - ok 10mg/l , fosforany PO4 ok 1mg/l , Potas K+ ok 15-20mg/l . Policzymy roztwory soli które wymieniłem i obliczymy dawkowanie - potem będziemy zagłębiać się w szczegóły.

Chciałbym zrobić 1 mieszankę: Azotany (NO3), Potas (K), Fosforany (PO4). Z artykułu wiem, że makro mogę wymieszać.

Tak, można wymieszać, ale proponuję się nico powstrzymać - dlatego ze najpierw ustalilibyśmy te odpowiednie dla Twojego akwarium dawki nawozowe i potem na ich podstawie zrobimy mieszankę - ale na początek najlepiej jest podawać każdy roztwór osobno.

Co do źródła zakupu ---> http://akwanawozy.com.pl/

Do odmierzania soli posłużymy się gramami lub przeliczymy na ml - tak będzie dokładniej - łyżeczki zostawmy do mieszania kawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sole dotarły :-) Zulixa (nowego) pobrałem z: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=50823#50823

Założyłem, że jest ok. 240l po odjęciu żwirku, kamieni i korzeni. Z kalkulatora wynika (popraw mnie proszę, jeśli źle policzyłem :-) ):

Na 500ml rozpuszczam 30g KNO3, dalej (w innym pojemniku) 35g K2SO4, a następnie 2,5g KH2PO4.

KNO3 jednorazowo 1,53 mg/l. KH2PO4 jednorazowo 0,15 mg/l. K2SO4 nie widzę. Potas jest w każdym roztworze, więc chyba nie ma konieczności dolewania go oprócz tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...