Skocz do zawartości

Akwarium po 1 miesiącu, co dalej?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam akwarium 60 l kilka roślinek ubogo wyglądających no i troche małych płetwiastych przyjaciół:

zmiennik x2

glonojad x2

danio czerwone x4 (3 samce 1 samica)

danio pręgowane x2 (1 samiec 1 samica)

gupik x7 (3 samce 4 samice)

molinezja x2 (1 samiec 1 samica)

neon innesa x1 (były 4, niestety zostały wciągnięte przez filtr :( )

coś czego nie jestem w stanie zidentyfikować

i jedna brzanka sumatrzańska, wiem wiem, nie powinno jej tam być ale poradzcie co z nią zrobić, nie chce jej wyrzucać, chętnie oddam w dobre ręce.

 

Oddzielnie bojownik.

 

Powiedzcie co mógłbym dalej robić, może co robię źle, czego powinienem unikać, jak je rozmnażać?

Wiem, że dużo pytań ale wierzę, że pomożecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 60 litrów, to sporo masz tych ryb.

Podaj dokładne dane co do zbiornika - wymiary, filtracja itd.

Na glonojady (dobrze by było gdybyś napisał jakie) za małe akwarium - na najmniejsze (popularne zbrojniki niebieskie) przyjęte jest minimum 100l dla 1 sztuki.

Na danio przypuszczam że za małe również - długość akwarium co najmniej 80 cm - pewnie tyle nie masz. Poza tym, to ryba ławicowa (po kilka sztuk się ich nie trzyma), oraz wolą chłodniejszą wodę od pozostałych ryb w Twoim zbiorniku.

 

Zmiennik, to chyba zmienniak czyli platka ? Możesz mieć 1+3 (harem).

Gupiki ok.

Molinezja do oddania - za mały zbiornik.

Neonki - minimum 10 szt. Ryba stadna.

Niezidentyfikowanej ryby wrzuć fotkę, to może ktoś będzie wiedział cóż to jest.

Brzanka do oddania.

Jeśli nie masz komu - oddaj do zoologicznego.

 

Reasumując - zostaw gupiki, zrób harem platek, dokup neonek do 10 sztuk i daj powiedzmy 6 szt kiryska pandy lub otoska.

Zaproponowana przeze mnie obsada to i tak ścisk, ale będzie dużo lepiej niż jest obecnie.

 

Pytasz o rozmnażanie? Najpierw zapewnij rybom odpowiednie warunki. Gupiki i platki rozmnażać się będą bez niczyjej ingerencji. W związku z tym być może lepiej byłoby zdecydować czy któryś z tych ryb lepiej także nie oddać i zostawić tylko gupiki lub tylko platki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Brzankę to od samego początku chciałem oddać bo jakoś mi nie pasowała, goniła inne ryby, teraz juz jest spokojna, może dlatego, że nosi ikrę, tak mi się przynajmniej wydaje bo dziwnie się zachowuje. Co jakiś czas płynie kilka razy tą samą trasę a jak się chowa to pionowo pyszczkiem na dół. Przed chwilą patrzyłem na necie jak wyglądają te zmienniaki o których mówiłeś, to jeszcze co innego, moje są jakby karpiowate, mogę wrzucić zdjęcie. A właśnie odnośnie neonków, jeśli dokupię ich tyle ile mówisz, nie będą miały za mało miejsca skoro są rybami stadnymi? Myślałem raczej o wyeliminowaniu neonów i postawienie na danio i molinezje, bardzo mi się podobają. Czy w takim wypadku mam zmieniać akwarium na większe, jak tak to na jakie? Szczerze mówiąc w tym akwarium miałem niegdyś takie ryby jak skalary, labeo czy bocje wspaniałe i z tego co pamiętam miały się całkiem dobrze. Odnośnie filtracji mam filtr Aquael FAN1 Q=300l/h oraz kostkę bąbelkową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdanie jakie napisałeś - to "rozumiem".

Chyba jednak niewiele - po tym co napisałeś.

Brzanka do oddania - bez gadania. Co do ikry - tylko Ci się wydaje.

Wrzuć zdjęcie tych zmienniaków, oraz niezidentyfikowanej ryby.

Dla danio i molinezji (jeśli chcesz je trzymać razem, to co najmniej 100 litrów).

Neony wtedy odpadają (bo danio będzie ławicą).

A że miałeś w tym akwarium skalary i bojce, oraz labeo to naprawdę nie ma się czym chwalić. Po czym twierdzisz, że miały się całkiem dobrze? Na pewno NIE miały.

Bąbelki Ci są niepotrzebne. Wystarczy ruch tafli wody do napowietrzania.

Roślin nie trzymamy w doniczkach. Ten krzaczek po lewej jest sztuczny? Ciężko stwierdzić (jeśli tak to wyciągnij).

W ogóle to masz za mało flory. Jakie masz oświetlenie?

Daj więcej mało wymagających roślin i wsadź kilka korzeni (bo teraz wygląda to kiepsko).

 

Wracając do obsady - tak jak pisałem w poprzednim poście. Chyba że zwiększysz litraż.

 

ps. wywal tą fototapetę i daj tło jednolite (czarne robi ładną głębie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to są te rybki:

 

EDIT:

 

Dobrze, że zwracasz uwagę, lepiej późno niż wcale.:) tak jest sztuczna, w takim razie co polecasz jakie rośliny. Co do tej doniczkowej szczerze powiem pierwszy raz dałem się na takie coś namówić, i dalej nie wiem jak to zasadzić bo podłoże jak widzisz mam dość płytkie. Oświetlenie oryginalne, już było zamontowane w akwarium.

 

 

Edytuj posty, nie pisze jeden pod drugim//lopezz

 

P.S-Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają jak platki.

 

A ten niezidentyfikowany to kardynałek. Także ryba stadna i preferująca niższe temperatury.

 

Obecnie to najlepsza opcja ryby stadnej dla Twojego litrażu.

 

Dałbym:

10 x kardynałek

1+3 platka

Gupiki (chociaż niekoniecznie bo mnożą się jak szalone)

+ np 6 kirysków lamparcich.

 

Reszta sio.

 

Ile Wat masz oświetlenie ?

Z roślin spokojnie mógłbyś dać moczarki, anubiasy.

Jakie masz dokładnie podłoże? Jeżeli jest go mało, to dosyp a korzeń rośliny normalnie do podłoża wsadź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...