Skocz do zawartości

okrzemki, beznadziejna sprawa


kamil2963
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 54L, oświetlenie 0,6 w/l, podłoże na ziemi ogrodowej, nawożenie solami.

Już sam nie wiem co mam robić, akwarium ma ponad 2 miesiące i to ustrojstwo nie ustępuje. Roślinki marnieją...

Podaje NO3 raz w tygodniu tak aby wynosiło 15 mg, jednak po 2 dniach spada, chyba wina podłoża bo absorbuje związki, więc podaje jeszcze raz żeby poziom był stały. PO4 utrzymuje się na poziomie nie większym niż 2 mg, żelazo w normie.

Czy jeśli będę lał wodę destylowaną do podmian to pomoże ? Moja woda w kranie jest strasznie twarda, czy to może być przyczyna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniałem częściej wode, nic nie pomogło, możliwe że mam sporą zawartość krzemu w wodzie kranowej. Wpuściłem 4 młode molinezje ponieważ słyszałem że się tym żywią. Kupiłem krewetki. Posadziłem sporo nowych roślinek ale niestety pokryły się osadem i nie widać różnicy. Podałem jeszcze bakterie przy podmianie wody tydzień temu.

We środe zrobie podmianę 50 % wosy na destylke z kranówką 5:1, nie wiem tylko czy podać po tej podmianie KNO3..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częste podmiany nie pomogą dopóki wcześniej nie wyczyścisz zainfekowanych roślin/sprzętu gąbką lub palcem,wtedy większa podmiana (40-50%)wraz z odmulaniem dna powinna dać zamierzany efekt,po około 2 tygodniach okrzemki powinny ustępować.

Odmulanie i podmiana po czyszczeniu jest bardzo ważna gdyż w wodzie znajduje się mnóstwo zarodników,jeśli się tego nie zrobi wrócą ze zdwojoną siłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką masz wodę w kranie,destylka jest pozbawiona pierwiastków możesz ją dać.

Jeżeli masz wielki wysyp okrzemków możesz też zaciemnić akwarium na 2-3 dni to też pomoże,i częściej podmieniać wodę.Co kilka dni 30%.

Podczas zaciemnienia nie powinno się karmić i nawozić,najlepiej zgasić światło i nakryć akwarium kocem.

Daj znać za kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Obiecałem że odświeżę temat po kilku dniach walki z okrzemkami. Rzeczywiście, mineło trochę czasu i akwarium ma się dobrze. Podmieniłem destylką, od prawie 2 tygodni śmiga bimbrownia. Dzięki temu roślinki super rosną, ustabilizowała się ilość NO3, okrzemki szlak jasny trafia, na ich miejsce wskoczyły zielenice, nitki, okrzemki i inne cholerstwo. Zamierzam kupić easy carbo i sądze że wtedy będzie po problemie.

Dla tych co mają problem z okrzemkami. Stawiajcie bimbrownie i podmieniajcie destylką lub jeśli ktoś posiada filtr to RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu roślinki super rosną, ustabilizowała się ilość NO3, okrzemki szlak jasny trafia, na ich miejsce wskoczyły zielenice, nitki, okrzemki i inne cholerstwo. Zamierzam kupić easy carbo i sądze że wtedy będzie po problemie.

Dla tych co mają problem z okrzemkami. Stawiajcie bimbrownie i podmieniajcie destylką lub jeśli ktoś posiada filtr to RO.

Nie rozumiem,okrzemki najpierw ustąpiły potem wróciły z innymi glonami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rzeczy czysto praktycznych, z własnego doświadczenia:

- pomaga zwiększenie filtracji.

- czasem zwiększenie oświetlenia.

- czasem zmniejszenie, nie każcie mi tłumaczyć, z obydwoma przypadkami się spotkałem.

 

Na okrzemki i ryzyko ich występowania ma też przede wszystkim sama woda, jaką lejemy do baniaka, a dokładnie ilość krzemianów w niej zawarta. Lanie RO/DI długoterminowo, oczywiście jako mieszanki z kranówką, znacząco poprawi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...