Skocz do zawartości

Liczenie V na litr wody


VALTS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek witam wszystkich :). To mój pierwszy post na tym forum. Więc od razu przejdę do tematu.

 

(...) oświetlenie powinno wynosić 0,3w na litr - rośliny cieniolubne 0,5w na litr większość roślin 0,7w na litr -raj dla roślin i glonów ;)(...)

Czy przy wyliczaniu v/l od litrażu zbiornika odejmuje się objętość podłoża, dekoracji itd, czy wyliczenia te nie są aż tak ścisłe :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że W, a nie V. Wat, a wolt to nie to samo, a byli już tacy co wolty przeliczali do litrażu.

 

W teorii, do pustego akwarium, całej objętości. Przy czym jest to wartość tylko i wyłącznie orientacyjna. Sprawdzająca się w miarę przy dobrze dobranych świetlówkach i tylko przy standardowych wymiarach baniaków. Nie sprawdza to się w mikro akwariach, poniżej 15l i w dużych powyżej 200l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, zawsze myślałem że W/L to W/L i tak się go przelicza. Planuję właśnie akwa roślinne powyżej 200L i będzie trzeba dobrać do niego oświetlenie, mógłbyś rozwinąć trochę ten temat bo bardzo mnie to zainteresowało? Myślę że innym forumowiczom również może się taka informacja przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłbyś rozwinąć trochę ten temat bo bardzo mnie to zainteresowało? Myślę że innym forumowiczom również może się taka informacja przydać.

CO Ty nie powiesz?! A że jak by to wyglądać miało? Tobie się szukać nie chce a inni userzy mieli by to robić? Mamy na forum 31.000 (słownie: trzydzieści jeden tysięcy) tematów, są miedzy innymi tematy o oświetleniu.

A to ciekawe, zawsze myślałem że W/L to W/L i tak się go przelicza

Nawet podstaw nie "liznąłeś" a chcesz znać już rozwiązania, których przy braku podstaw masz nikłe szanse zrozumieć.

Polecam zacząć od tego tematu: ciekawe-linki-o-doborze-oswietlenia-t6987.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm w sumie racja :) przejrzę parę tysięcy postów i na pewno znajdę interesujące mnie informacje. Po co pytać kogoś kto zna się na rzeczy i udzieli ci konkretnej informacji skoro można szukać na forum lub w google i na pewno coś się znajdzie a że temat przy okazji pojawił się tutaj no to już mój pech. Ale myślę że tego typu "odpowiedź" też mi się przyda :D po prostu następnym razem bardzo dobrze się zastanowię zanim o coś zapytam i zanim komuś coś odpowiem, przecież są google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Tu standardowo wałkowane tematy, jest nim miedzy innymi oświetlenie.

Z wielką przyjemnością odpowiada się na fajnie zadane pytanie, gdzie widać że pytający przyłożył się do poznania podstaw i ma jakiekolwiek pojęcie z zagadnienia o które się pyta, aczkolwiek ma dylematy natury bardziej skomplikowanej.

Tu natomiast nie ma za bardzo co pisać, bo nawet nie wiadomo do czego dobierane jest to oświetlenie, gdyż żaden z Was nie pofatygował się dać choćby opisu co będzie w tych baniakach. Inaczej oświetla się anubiasy a inaczej lotosy. Temat rzeka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...