Skocz do zawartości

Jak zacząć niewielkim kosztem ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chciałbym zacząć przygodę z akwarystyką lecz moje środki finansowe są niestety ograniczone :/

W posiadaniu mam 25 litrowe akwarium (o dziwnych wymiarach 43x29x23,5) i to wszystko co posiadam.

Z góry chciałbym zaznaczyć a jednocześnie poprosić was o pomoc w dobraniu rybek i roślinek które nie mają zbyt wielkich wymagań (nie chce im robić krzywdy). Prosiłbym was o listę niezbędnych do zapoczątkowania tej przygody narzędzi.

 

Wiem, że potrzebny jest filtr (Pytania: Jaki filtr, wewnętrzny czy zewnętrzny ?)

 

Wiem również ze potrzebuję grzałki z termostatem (Czy trzeba zwracać na coś szczególnie uwagę przy wyborze ?)

 

Czy koniecznie jest jakieś oświetlenie akwarium (Wiem ze pokrywy są drogie a zwłaszcza jak się ma takie dziwne wymiary)

 

Jakie podłoże wybrać i jakim żwirkiem to przysypać (wiem, że takie rzeczy trzeba dobierać do gatunku rybek więc powracam do w.w pytania)

 

Zaopatrywać głownie będę się na allegro z racji tego, że w mojej miejscowości nie ma żadnego sklepu zoologicznego. Także mile widziane linki z allegro. Przepraszam jeżeli taki temat już był, szukałem mogłem przegapić. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 25 l to mało rybek się nadaje.

Albo pojedyńczy bojownik, albo harem gupika endlera, ewentualnie drobniczki.

Plus kteretki lub ślimaki.

Oswietlenie jest konieczne, ale przy tym litrażu może to być początkowo lampka nocna, ważne żeby dobrać barwę około 65000 K.

lista-roslin-cieniolubnych-t9355.html - lista małowymagających roślin.

Filtr - może być zewnętrzny - mniej miejsca tracisz. Tanie kaskady na allegro są z regóły dosyć niezłe.

 

Edit

 

A co do podłoża to polecam najtańszą ziemię ogrodową - bez nawozów i na to warstwę 1 do 2 cm czarnego drobnego żwirku bazaltowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zacząć przygodę z akwarystyką lecz moje środki finansowe są niestety ograniczone :/

Ile konkretnie możesz przeznaczyć na akwarium?

 

Wiem również ze potrzebuję grzałki z termostatem (Czy trzeba zwracać na coś szczególnie uwagę przy wyborze ?)

Ogólnie to dobrze jest kupić firmową żeby się nie zepsuła od razu. Jaką masz temperaturę w pomieszczeniu w którym ma stać zbiornik?

 

Czy koniecznie jest jakieś oświetlenie akwarium (Wiem ze pokrywy są drogie a zwłaszcza jak się ma takie dziwne wymiary)

Oświetlenie musi być. Pokrywa niekoniecznie, do takiego akwarium wystarczy moduł Aquael decolight 11W, http://allegro.pl/lampka-oswietlenie-de ... 51844.html

 

Jakie podłoże wybrać i jakim żwirkiem to przysypać (wiem, że takie rzeczy trzeba dobierać do gatunku rybek więc powracam do w.w pytania)

Podłoże to najlepiej ciemne, o granulacji ok 3mm, np. bazalt http://allegro.pl/grys-czarny-bazaltowy ... 60730.html

 

Obsadę bym proponował bojownik + krewetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhmm, doszedłem do wniosku że może postaram się odłożyć troszkę więcej kasy na to wszystko i w tedy zacząć się bawić. Niestety teraz jest koniec miesiąca a miałem ogromne wydatki i zostałem bez grosza..

 

Ogólnie to planuje zakupić 200litrowe akwarium. A to małe przeznaczę ewentualnie na krewetkarium lub na coś innego :)

 

I. Jakie obstawę polecacie ? Podobają się mi takie rybki jak Neonki, Danio, Gupiki.

1.Czy te rybki mogą żyć razem ?

2.Jakie rybki mógłbym do nich dobrać (Coś przydennego, glonojad)?

 

II. Jakie podłoże zastosować dla tych rybek, jaki żwir i jakie rośliny żeby nie przeszkadzały rybkom w pływaniu ?

 

Czy do takiego akwarium potrzebne są dwa flitry ( zew. i wew) Czy wystarczy jeden ?(jaki?)

 

Przepraszam że tak wypytuje ale wole się upewnić niż później krzywdzić rybki i roślinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że te pytania to o zbiornik 200L? Jeśli tak:

 

1.Mogą być razem, chociaż ja bym wybrał jedną ławicę np. neonków i do nich jakieś większe ryby, np. pielęgniczki/skalary

2.Zbrojnik niebieski/kiryski/otoski

 

II. Podłoże ma znaczenie dla ryb przydennych i roślin, więc dobrze żeby nie miało ostrych krawędzi, nie miało zbyt małej ani zbyt dużej granulacji. Dobry byłby czarny piasek kwarcowy granulacja ok 3mm lub JBL Manado, ewentualnie można dać pod niego substrat lub zakupić gotowe podłoże np. Aqua Art Aqua Substrate

 

Dwa filtry nie są konieczne, ale kubełek jest niezastąpiony wg mnie, może jakaś kaskada też da radę.

Filtry najczęściej używane w 200L to JBL e900, Tetra ex700, Aquael unimax 250, hw-302/303..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obsadą może masz racje, na to jeszcze będzie czas za nim woda będzie gotowa do wpuszczenia :)

Z tego co zauważyłem filtry zewnętrzne są dwukrotnie droższe od wewnętrznych. Nie wiem czy będę miał miejsce żeby położyć zew. filtr gdzieś obok akwarium. Czy wewnętrzne są gorsze (chodzi mi o filtrację) czy tylko chodzi o miejsce w akwarium ?

 

Mógłbym prosić o uzupełnienie listy niezbędnych rzeczy które muszę z kolekcjonować do 200 litrowego akwarium ?

 

1. Akwarium

2.Pokrywa z oświetleniem ( tu prosiłbym o zaznaczenie jakie to ma być oświetlenie )

3.Filtr ( zostałbym przy wewnętrznym) http://allegro.pl/filtr-wewn-unifilter- ... 52179.html

Czy ten filtr będzie dobry ? Czy wystarczy on do napowietrzenia wody czy muszę coś dokupić jeszcze ? To przeciw glonom UV, działa ?

4.Grzałka z termostatem, termometr

5.Podłoże + żwir (tutaj też bym poprosił o podanie konkretów)

6. Odmulacz ?

7. Jakieś proszki, środki chemiczne ?

Jeśli coś pominąłem to prosiłbym o korektę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do wniosku że za bardzo się napaliłem i nie wziąłem wielu rzeczy pod uwagę. Jednak postaram się skompletować wszystko nawet w dłuższym czasie a nie będę oszczędzał bo to chyba mija się z celem. Po za tym ten czas wykorzystam na pogłębienie wiedzy w której mam straszne braki ( dopiero teraz to sobie uświadomiłem ). Dziękuje za pomoc :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa nie jest konieczna, możesz np. zrobić samemu belkę oświetleniową.

Co do filtra, to najlepszy byłby kubełek, raczej z tych co wypisałem - raczej pod akwarium będzie miejsce? (o ile szafka będzie standardowa, nie jakaś wymyślna). A jeśli koniecznie wewnętrzny to coś z tych bym proponował: Eheim Biopower/Aquaball lub JBL CristalProfi i200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupować samice, można nie odchowywać młodych, będą służyły jako pokarm po narodzinach, a kilka sztuk może się uratować.

Jeżeli chcesz mniejszym kosztem, poczytaj o Low-Tech. Skoro masz czas, mógłbyś sam zrobić oświetlenie, wyjdzie na pewno taniej, jest sporo projektów na stronach, google i znajdziesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby kupujemy tak aby żyły w warunkach zbliżonych do naturalnych, akurat samic powinna być przewaga. Co do małych rybek to tak, zostaną zjedzone ale nie wszystkie, z każdego miotu niech się uchowają w roślinach 4ry sztuki i po roku stadko będzie liczć np. nie 5 a 30 szt. Co do Low-Tech to jest to typ akwarium przeznaczony tylko dla doświadczonych akwarystów, zwykłe akwarium ze słabym oświetleniem i bez CO2 to NIE JEST Low-Tech.

 

 

P.S. Panowie "doradzacze" postów nabijacze, zastanówcie się co piszecie, bo puszczacie w obieg waszą niewiedzę i wprowadzacie w błąd innych.

 

 

 

 

 

 

 

Kolego Grzesiek jeśli dobrze rozumiem to akwarium 25L ma być na próbę, jak najtańszym kosztem i docelowo skompletujesz sobie osprzęt na 200l jak już zbierzesz trochę doświadczenia i kasy.

 

To co ci napiszę spotka się pewnie z ostrą krytyką naszych szablonowych gimnazialistów dla których np. żwirek musi być czarny a na dnie anubias, "jakiś korzeń" i w wodzie "też jakieś fajne ryby no"

 

Podłoże: koszt 0zł.

Otóż na początek idziesz sobie na drogę/pole i zbierasz kolorowe kamyczki, najlepiej o gładkich krawędziach i małej średnicy. Sparz je wrzątkiem, opłucz dokładnie. Następnie polewasz(nie moczysz) je octem i jeśli się nie pienią to nadają się do akwa-nieodpowiednie kamienie mogą zawierać większe ilości wapnia co znacznie zwiększy ph wody i śmierć/choroby ryb. Nie powinny też mieć w sobie przebarwień od żelaza które w nadmiarze jest szkodliwe.

 

Rośliny: Koszt~kilka złotych

Tu polecam na początek jeden gatunek-Rogatek, to roślina szybkorosnąca, niewymagająca nawożenia(brak wydatków na nawozy czyli nawwet z kilkadziesiąt zł w kieszeni) i jakiejkolwiek wiedzy o uprawie roślin podwodnych. Wady-trzeba ją często przycinać, tak z raz w tygodniu. Jeśli masz kogoś znajomego kto ma taką roślinę w akwa to chętnie ci odda swoją tygodniową przycinkę.

 

Ryby:

Tu już wcześniej sensownie koledzy pisali, ja doradzam dołożyć jeszcze krewetki-będą ładnie pielęgnowały rogatka, ponoć dobrze znoszą wysyłkę pocztą, można kupić taniood ludzi na forum.

 

Dekoracje:

Korzeń-najlepiej jak znajdziesz jakies przewrócone suche drzewo i go sam spreparujesz: http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=7&t=11051 Rogatek rosnący pomiędzy "gałązkami" korzenia ładnie wygląda.

Jak lubisz możesz se wrzucić zamiast tego jakiś kamień albo łupine kokosa.

 

Filtr: 9,99(?)

http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-do-akwarium-200-l-h-do-40l-35-i2319946424.html

Tak, to jest chińska tandeta, jednak raz na jakiś czas widzę akwarium gdzie taki filtr chodzi już 3ci rok....lul. W opisie jest jakaś gąbka węglowa, powinna być zwykła bo węgiel nie może być na stałe.

 

Grzałka:

Najlepiej jak wybierzesz najtańszą opcję i kupisz grzałkę bez termostatu dobraną do litrażu tak aby mieć te 25stC, jaki jest przelicznik W/l w tym przypadku nie wiem, może niech ktoś podpowie, koszt kilkanaście złotych.

 

Edit:

Oświetlenie:

Wg. mnie do rogatka wystarczy zwykła żarówka energooszczędna ~12W ze sklepu i nie musi to być 6500k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ktoś przeczytał 2 poradniki, założył swoją kałużę i teraz wychwala, jaki to mądry, a inni nic nie wiedzą, a piszą.

Nikt nie napisał, że LT jest to tylko słabe światło i brak CO2, sam wysnułeś takie wnioski... tylko: czemu? :shock: masz z tym jakiś problem? Bo nie łapie... nigdy nie spotkałem się z takim stwierdzeniem, jakie właśnie napisałeś, z wieloma, ale nie z takim.

O LT proponuję poczytać, ponieważ nie da się tego zamieścić w jednej stronie A4, jest to wiele pisania i bezsensu pisać o tym tutaj, skoro znajdzie wiele odpowiedzi na pytania, jeżeli w ogóle będzie chciał coś takiego zrobić. LT nie jest TYLKO dla doświadczonych, jest o wiele łatwiejsze dla zwykłych ludzi.

 

Wyobraź sobie zbieranie kamyczków do chociażby 25 l :o zbierać takie średnicą 2-4 mm? Myślę, że z 4 litry ciężko będzie uzbierać... ale dla ambitnych, polecam. Dodatkowo, przy małych rozmiarach, możemy nie wiedzieć z czego to dokładnie jest, a polewać octem ma pojedynczo każdy kamyk? Kolejne tygodnie przy podłożu...

Rośliny... jeden gatunek: rogatek.

Super rozwiązanie, ale przy monokulturze prędzej czy później zabraknie któregoś z pierwiastków. Tak to jest z monokulturami... czegoś się dużo pobiera, czegoś praktycznie za mało. Do tego taki rogatek jest o wiele bardziej wymagający co do światła niż np. moczarka, której nawet pełno we wszystkich wodach, na całym świecie. Tanio?

Tanie krewetki... czasem są promocje w tesco. Jakby nie było, krewetki mają swoje wymagania, także trzeba pielęgnować takie akwarium, a tanie to nie są zwierzęta.

Korzeń, nie jest konieczny, w 25l bardzo pomniejszy optycznie akwarium, nie wiem czy warto. Ale ogółem, korzeń warto mieć. Często wygląda ciekawie.

Filtr, często chińczyki padają szybko, a jeżeli nie to, to są zbyt małe i słabe na akwaria, ciężko je wyregulować, sam miałem chińczyka, koszmar. Warto dołożyć pół ceny więcej i kupić cokolwiek lepszego.

Grzałka bez termostatu... Wyobraź sobie, że musisz sam włączać i wyłączać co chwilę taką grzałkę, w nocy będziesz się budził? Noce są zimne, rano może temperatura spać o ponad 3-4 stopnie, lub nawet więcej, szczególnie w małym akwarium. Czy warto dawać 10-15 zł za zwykłą grzałkę i męczyć siebie i rybki, czy lepiej bezpiecznie i w spokoju, dać 2-2.5 raza tyle i mieć problem z głowy.

,,według mnie wystarczy nawet zwykła żarówka energooszczędna'' :o a według mnie, to w tej ,,żarówce'' nie ma żarnika... dlatego jest to ,,świetlówka kompaktowa''.

 

Ilu ludzi, tyle opcji. Autor tematu niech sam najlepiej sobie dopasuje co chce mieć. Poszukaj jeszcze po necie, tutaj na forum się porozglądaj, znajdziesz sporo rozwiązań i dowiesz się, co konkretnie być chciał ;)

 

Takie spory chłopcy załatwiamy na PW.

Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ktoś przeczytał 2 poradniki, założył swoją kałużę i teraz wychwala, jaki to mądry, a inni nic nie wiedzą, a piszą.

Dokładnie taka jest charakterystyka tego forum, ktoś zada oczywiste pytanie i zaraz osbkoczą go "wyjadacze" z tekstami typu "jakie masz parametry wody"(+1 post w liczniku), za moment "jaką masz obsadę?"(no to już +2) potem jeszcze odpowiedź podzielona na 4 posty i temat typu "ratunku moje rybki mają białą wysypkę" ma rozwiązanie na 5tej stronie po 3ch dniach.

Oczywiście z góry przepraszam pana panie ponad szęśćset postów że śmiałem kogoś skrytykować, niech se chopak kupi same samce gupika i zrobi LT niemając pojęcia o akwarystyce.

 

Autor tematu chce zrobić sobie na próbę akwa 25l bo taki ma baniak za darmo, będzie to akwarium tymczasowe i ma kosztować jak najmniej. Jeśli złapie bakcyla to kupi sobie 200l do którego i tak nieprzełoży sprzętu, więc nie musi to być sprzęt wysokiej jakości na długie lata.

 

Myślę że nazbieranie kamyczków będzie i tak szybsze niż czekanie na przesyłkę z bazaltem za którą będzie musiał zapłacić, kamyczki mają być jak najmniejsze, średnicy 2-4mm niepodawałem. Grzałka bez termostatu dobrana do litrażu chodzi 24h, nie jest to idealne rozwiązanie, miałem taką opcje w pierwszej kałuży ponad 20lat temu i działało. Filtr tak jak pisałem tandeta ale działa bo przekonałem się o tym naocznie. Mikro i makro dla rogatka? Dla tej rośliny wystarczy to co jest w kranówie koleżko śniegowy, światło 0,3W/l też wystarczy u mnie bez nawożenia przy tym świetle rósł jak głupi. Oczywiście tak jak fiat 126p to maluch, świetłowka kompaktowa to żarówka energooszczędna, akwarium to baniak i każdy wie o co chodzi, dobrze że tylko co poniektórym takie straszne uproszczenia mogą podrażnić delikatny zmysł estetyczny.

 

 

Tanie krewetki... czasem są promocje w tesco. Jakby nie było, krewetki mają swoje wymagania, także trzeba pielęgnować takie akwarium, a tanie to nie są zwierzęta.

Tak 25zł za 30szt na allegro to strasznie drogo?, forumowicze mają pewnie jeszcze taniej, jeśli w akwarium są rybki i krewetki to jakiej specialnej pielęgnacji potrzebują te drugie? Mógłbyś to jakoś uściślić? Ja swoich nigdy "niepielęgnowałem" i teraz martwię się że zrobiłem im krzywdę poświęcając im za mało uwagi.

 

P.S.

Edit.

Wracam właśnie od swojego marnego baniaka tfu! Akwarium Szklanego i zauwarzyłem że ta krewetka po lewej na dole ma strasznie smutną minę, próbowalem ją jakoś pielęgnować ale od czesania uciekła, na spacer iść niechciała tylko teraz siedzi w mchu i tylko czułki wystają, pomocy! :>

 

Takie spory chłopcy załatwiamy na PW.

Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dulle, ja tylko wypowiadam swoje zdanie na ten temat. Chyba to można robić?

Jaką wrzucić tam grzałkę bez termostatu, żeby mogła chodzić cały czas? Myślę, że ryby nie przepadają za gotowaną wodą.

Mikro i makro dla rogatka? Kto coś takiego powiedział? Na pewno nie ja. Stwierdziłem tylko i jedynie, ze monokultury wyjaławiają w bardzo szybkim czasie jeden z pierwiastków, którego i tak nie dostarczysz. Fiat 126 p to maluch, ale żarówka to nie świetlówka. To tak jakbyś bojownika nazwał rybą głębinową :o

Nie zamierzam się dalej rozpisywać, bo modzik tylko czeka. Nie jestem zwolennikiem sztywnych reguł, ale co do pielęgnacji... jakby ktokolwiek z tego niedoświadczonego forum nie wiedział :shock: wszystkie organizmy mają swój zakres tolerancji, także, karp, który żyje przy oczyszczalniach, w ściekach itp. przeżyje w trochę gorszych warunkach, do tego ciepła woda będzie mu odpowiadała. Oczywiści możesz wpuścić miętusa do swojego akwarium z kamykami z pola i dać grzałkę, która będzie podnosiła mu temperaturę do... wielu stopni. Także, pomimo, że gupik, który jest wytrzymały, da radę w jakimś akwa, nie znaczy, że krewetki też dadzą radę.

 

 

P.S.

zauwarzyłem

Ja zazwyczaj ,,zauważam''

także trzeba pielęgnować takie akwarium

ta krewetka po lewej na dole ma strasznie smutną minę, próbowalem ją jakoś pielęgnować ale od czesania uciekła, na spacer iść niechciała tylko teraz siedzi w mchu i tylko czułki wystają, pomocy!

Czytanie ze zrozumieniem ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem wszystko na spokojnie i stwierdziłem że złoże sobie wszystkie potrzebne rzeczy do akwa 200l i w tedy zacznę przygodę. Nie chce mieć ubogiego akwa a tym bardziej męczyć w nim rybki. Zrobię wszystko tak jak trzeba a czas który poświecę na zdobycie sprzętu przysłuży się wzbogaceniu mojej wiedzy i dobraniu odpowiedniej obsady :) Dziękuje wszystkim, którzy zainteresowali się moim tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...