Skocz do zawartości

Choroba w akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie

Od jakiegos pol roku zaczalem sie interesowac akwarystyka. I teraz mam maly problem, otoz jedna z moich molinezji zachorowala i nie potrafie zidentyfikowac tej choroby, nie mam pojecia czy jest mocno zarazliwa itp. Prosze was o pomoc. Rybka, ktora zachorowala to molinezja zdjecie wstawie ponizej. Otoz na poczatku stala sie nieco plochliwa, pozniej w ogole nic nie jadla i kladla sie na dno akwarium. Zauwazylem nieco wytrzeszcz oczu. Przez pewien czas bardzo szybko oddychala skrzelami. Teraz juz zdycha, totez chcialbym sie dowiedziec co to za choroba aby moc zapobiec epidemii w akwarium. Zmian na luskach nie zauwazylem oprocz zaczerwienia niedaleko pletwy grzbietowej. Teraz nieco wiadomosci o akwarium

Baniak 140 litrow

Obsada:

Gurami 2szt

Molinezja Blackmolly 3 szt

Molinezja zaglopletwa 2szt

Molinezje pozostale 4sztuki

Mieczyki Hellera 3sztuki

Zbrojnik zloty 1

Kiryski 3sztuki

Rybki jednakze wtedy nieco obsada byla inna przechodzily juz ospe rybia, ktora szybko wyleczylem Ichtio tropicala. Woda zostala kilkukrotnie wymieniona po opanowaniu sytuacji, nastepnie przefiltrowana weglem aktywnym (choroba miala miejsce gdzies na poczatku lutego). W tej chwili dziala Filtr kubelkowy z wkladami ceramicznymi, grysem i gabka JBL e700. Parametrow wody nie jestem w tej chwili w stanie podac...Rybka ta byla zdrowa do tej pory cala jej choroba zaczela sie w piatek wieczorem...jednakze na poczatku tak jak wspomnialem wczesniej tylko nie przyjmowala pokarmu. Chcialbym zaznaczyc ze od blisko 3 miesiecy nie wpuszczalem zadnych nowych rybek, nie zmienialem roslin. Rybki karmie 2 razy dziennie z glodowka raz na dwa tygodnie ichtiovit +biovit +suszona daphnia. Raz na dwa dni dostaja tez mrozony pokarm - ochotke. Podejrzewam ze to dzialanie wiciowcow. Wode wymieniam raz na 3 tygodnie okolo 40% zawartosci cieczy w zbiorniku. Prosze o pomoc....Jezeli ktos ma pomysly niech od razu napisze jak leczyc, zapobiegac itp

zdjecie Rybki

http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 72718.jpg/

 

 

Co to za pisownia? Na forum wymagamy Polskich znaków! Następnym razem będzie +1 Pisz poprawnie.

 

Przenoszę do odpowiedniego działu //lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze podmiany wody trzeba wykonywać raz na tydzień 20 %.

To podstawa.

Podejrzewaz nadmiar amoniaku i jego pochodnych.

Leczenie ospy zabiło wszystkie bakterie nitryfikacyjne, co spowodowało, że zbiornik musiał od nowa dojrzeć. Ryby mogą być osłabione i skutki zatrucia mogą być widoczne nawet dwa, trzy miesiące po epidemii.

Najpierw padają najsłabsze ryby. Najwytrwalsze mogą przeżyć bez problemu.

Kiryski są stadne powinno ich być minimum 6 jednego gatunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie zrobie testy wody. Kirysy dokupie. Jednakże nie jestem na 100% pewien co do tego zatrucia. Jakieś inne pomysły ktoś posiada? Przepraszam za umieszenie tematu w niedopowiednim dziale. Ps leczenie ospy odbyło się około miesiąca przed zakupem kubełka( do tej pory woda około 2-3 razy została wymieniona. Zaznaczam też fak że przy zakładaniu nowego filtra wpuściłem szczep bakterii do niego. Także proszę o dalszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy założyłeś nowy filtr? To nie był szczep bakterii tylko pożywka dla nich. Jeżeli zainstalowałeś nowy filtr, a stary od razu wyciągnołeś to napewno akwarium dojrzewało jeszcze raz. Czyli przedtem po ospie i lekach teraz po zmianie filtra i odpowiedź masz gotową. Podmieniaj wode o wiele częściej aż do ustabilizowania sie parametrów w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy filtr założyłem w marcu. Przyznaje się popełniłem ten błąd i wyjąłem od razu stary filtr. Czyli zrobić teraz podmianke 40% wody poźniej zrobie test(dopiero zamòwiłem kropelkowy pewnie pojutrze będzie) i sprawdzimy parametry wody. Jednakże nie obawiać się, że to jakaś epidemia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dziękuje Wam. Mieliście racje to zatrucie wystąpiło w akwarium tylko, że nie amoniakiem, a azotanami.

Poniżej wyniku testu wykonanego na testerach kropelkowych Zoolka.

Ph Wody 8

NH3 025mg/l

NO2 0.25 mg/l

NO3 130 mg/l !!!!

W tej chwili wymieniłem 40% wody. Gdzieś za około tydzień kolejny 40% wody. Czy mam coś jeszcze zastosować w celu szybszej stabilizacji?

Teraz pytanie do Was. Kiedy mój filtr biologiczny zacznie działać w miarę wydajnie? Czy mogę go otwierać raz na jakiś miesiąc, aby usunąć z warstwy mechanicznej zanieczyszczenia? Czy mogę w takiej chwili dodać do wody eskalarinu? Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi, podpowiedzi niech pisze:) Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azotany to pochodne amoniaku :)

Czyli na jedno wychodzi.

Takie podmianki zrób dwie co 5 dni i potem jeszcze co tydzień z dwa razy.

Nie dolewaj chemii do wody - to tylko opóźni proces dojrzewania.

Przez ten czas filtr dojrzeje.

Na wlot załóż prefiltr - grubszą gąbkę. I ten prefiltr czyść jak wydajność filtra zacznie spadać(co tydzień lub rzadziej), a sam kubeł otwieraj według zaleceń producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...