Skocz do zawartości

Pytanie od laika


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem pierwszy raz na tym forum, i do tego laikiem w sprawach akwarystyki. Mam pare ksiażek na ten temat , ale wiedzy nigdy za dużo. Dostałem w spadku baniaczek i pomyslałem dlaczego nie ? chciałem już dawno założyć ale zawsze były inne priorytety.

Mam akwarium 60x30x30 czyli 54 L, wiem,że lepiej zacząć od większego ale nie mam miejsca.

Ponadto mam pokrywę , czarną , taśma odblaskowa pod lampą 1x15 W, termometr Dennenrle, grzałkę Vitakraft 50 Watt,230V,50 Hz, u góry chyba regulacja na 19,22,25,28,i 31, filtr Vita tech typ 300 jak podano do akwarium 30-60l pojemność 150-300 L/h objetość 195 cm3 wys podnoszenia 0,35 / nie wiem co to?/ chyba wewnętrzny ale nie jestem pewien.

teraz pytania:

1.zanim zacznę przygodę chciałbym poznać wstępne koszty , czyli ile na m-c wynosi koszt wymiany wody, prąd, wyżywienie i inne , chodzi o przybliżone kwoty

2.Co muszę dokupić , czy to co mam mi starczy czy wymienić/na co . wstępne ceny/

3.Chciałbym mieć akwa zadbane bez szaleństw ale ładne , bez przerybienia itd, cieszące oko

4.Co do obsady to jeszcze czas ale myśle ,że na pewno stadko neonków , a pozostałe zobaczymy

Pozostałe pytania wkrótce.

Pozdrowienia z Pyrlandii Jagoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak filtr Vita tech to wewnętrzny, do czyszczenia mechanicznego czemu nie, ale w przyszłości polecam zakupić zewnętrzny.

1.Woda to nie problem(małe koszty), gorzej z prądem, jeśli chodzi o jedzenie to raczej nie duże koszty(zależnie od ryb) myślę że łącznie ze wszystkimi akcesoriami zamkniesz się w 100zł/miesiąc.

2.Zachęcam do kupna filtra tetra ex400 lub ex600

 

EDIT:

 

A co do obsady to możesz dodać do neonów jakieś rybki denne np. stadko panda. Jeśli chodzi o rośliny to polecam: kryptokoryne, anubiasa, żabienice ze względu na wytrzymałość tych roślin. pozdrawiam

 

Edytuj posty. // lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łącznie ze wszystkimi akcesoriami zamkniesz się w 100zł/miesiąc.

 

 

100 zł. miesięcznie utrzymanie 54l? To ile będzie kosztowało Twoim zdaniem utrzymanie 200-300l i więcej? Proszę, nie przesadzaj, nie odstraszaj kolegi od akwarystyki.

 

Do autora: Przy Twoim litrażu utrzymanie miesięczne akwarium to 15-30zł max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem cenę z prądem, pokarmami,zaopatrywaniem w nawozy,uzdatniaczami wody, płyny posiadające kolonie bakterii. Mam pytanie do lopezz skąd bierzesz prąd, że za oświetlenie, filtrację płacisz tak mało. Niedawno liczyłem pobór prądu do mojego akwarium 126l, uwzględniłem filtr kubełkowy,wewnętrzny,grzałkę,oświetlenie i płace za sam prąd 61zł na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem cenę z prądem, pokarmami,zaopatrywaniem w nawozy,uzdatniaczami wody, płyny posiadające kolonie bakterii. Mam pytanie do lopezz skąd bierzesz prąd, że za oświetlenie, filtrację płacisz tak mało. Niedawno liczyłem pobór prądu do mojego akwarium 126l, uwzględniłem filtr kubełkowy,wewnętrzny,grzałkę,oświetlenie i płace za sam prąd 61zł na miesiąc.

 

To nie wiem gdzie Ty mieszkasz że tyle za to płacisz chyba za te bakterie i uzdatniacze tyle bulisz, mnie utrzymanie akwarium 240L kosztuje 40-45 zł. miesięcznie. 2 filtry jeden HW-303 który pracuje non stop a pobiera 35 wat, drugi wewnętrzna turbina 11wat również pracuje non stop, grzałka 250wat, oświetlenie 10 godzin dziennie 114 wat. (+ nawożenie, Co2 z butli, pokarmy) wszystko zamyka się w 45 zł.

 

Podałem cenę z prądem, pokarmami,zaopatrywaniem w nawozy,uzdatniaczami wody, płyny posiadające kolonie bakterii.

Uzdatniacze, bakterie do czego to potrzebne? Proszę nie doradzaj takich głupot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh no ceny niezłe ale skąd wzięte?

Jeśli chodzi o rachunki za podmianki cena 1m3 (1000l)Wody np w KRk to 3.50zl. Tzn np. w twoim przypadku 20% to 10l x4 ponieważ miesiąc ma 4 tyg , a podmienia się co tydzień, dlatego wychodzi 40l to aż 15groszy:>

Cena energi przyjmijmy ze 1KWh wynosi 60gr więc

Twoja żarówka/świetlówka ma 15wx10h=150w 150wx30dni= 4.5kw

Filtr twój targa aż 4Wx24hx30dni=2,9kw

No i grzałka jeśli temp pokojowa jest niższa niż w akwa to grzałka średnio załącza się na 3min co 15min , ale są różne grzałki i przyjęło się że grzałka chodzi łącznie 3h/24h tzn 150wx30=4,5kw

Łącznie za prąd wydasz niecałe 6zł , ponieważ użyjesz niecałe 11Kw

Woda no nie ma co liczyć , pokarm z 3zł a nawozy bd zależne od roślin jakie będziesz.

Przy tym oświetleniu z roślinkami nie zaszalejesz więc możliwe że bez nawożenia się obejdzie. Ew jakiś nawóz ogólny.

P.s mnie przy akwarium 200l prąd wyjdzie jakieś 30zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty utrzymania jakieś tam sie pojawią - można je zredukować i to bardzo ostro w zależności od zasobności portfela.Mnie koszt miesięczny utrzymania zbiornika 500l wynosi ok 50zł z nawożeniem , światłem , podmianami wodą RO (3/4 zwykłej kranówki idzie w kibel)

Oczywiście będą jakieś tam wydatki początkowe pewnie nieco większe bo może trzeba będzie powymieniać jakieś wkłady filtracyjne , może jakieś świetlówki będą już wypalone itd. Na początek z takich większych wydatków to proponowałbym zakup dwóch testów do wody na NO3 I PO4 (ok 40zł) - na pewno się przydadzą. Jeśli będą potrzebne nawozy dla roślin można zrobić je samemu a roczny koszt nawożenia Twojego zbiornika to kilkanaście złotych . Tak więc nie ma co się przejmować jakimiś horrendalnymi kwotami - największy wydatek na początku - nie szukaj porad w sklepach akwarystycznych bo tam Cie "wystrugają" z kasy - cokolwiek zechcesz kupić pytaj na forum gdzie, co i jak a zaoszczędzisz sporo.

Pozwolę tu zacytować siebie

W interesie sklepu nie leży odniesienie sukcesu w hodowli - wręcz odwrotnie - Twoja porażka jest gwarancją zwiększonej sprzedaży - po prostu przyjdziesz i kupisz po raz kolejny - tym razem dodatkowo wyposażony np w chemię "gwarantującą"...nie..nie sukces tylko to że wrócisz za jakiś czas po raz kolejny. I tak to może trwać bardzo długo - w zależności od zasobności Twojego portfela.

Zapraszam do odwiedzenia tego wątku może kilka kwestii będzie przydatnych moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i płace za sam prąd 61zł na miesiąc.

Ja mam w domu 54l i 30l dodatkowo używam laptopa podpiętego non stop pod prąd nie mówiąc już o innych rzeczach światło, pralka, lodówka itp. i płace 80-90 zł na miesiąc. Może Ci licznik nawalił :);) radzę sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli ceny za wodę i prąd mamy jako tako opanowane i faktycznie nie są zawrotne, dalsze zakupy oświetlenie, wiem że 1x15 W to niewiele, wymienić na ile? 1x30, 1x40, ? filtr w przyszłości wymiana na zewnętrzny a stary wewnętrzny zostawić na wypadek ,,W,,/ czytaj wojny czyli awarii/ zakup testów wody, plus materiały do czyszczenia , to chyba ostatnie drogie nie jest, nie pisze teraz o zakupie podłoża , roślin i rybek bo na to jeszcze czas. I co , chyba na razie wszystko? Jagoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóż 15W i będzie ok, pytanie - mówimy tu o dołożeniu następnej lamy 15 W czyli mamy 2x15 W czy wymianie na 1x30 W, wiem ,że to dla ekspertów proste,ale ja nie miałem z tym do czynienia dlatego pytam, drugie co znaczy 0,55?. Jagoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm pewnie masz w tej lampie żarówkę kompaktową. Pytanie o jakiej barwie? Z takich żarówek najprędzej co dostaniesz a będzie odpowiednia do akwarium to barwa 6500k. Bo raczej świetlówka 30W + statecznik itd to większe koszty i zapewne będzie za długa do twojego akwarium. A dać żarówkę np 1x30W na środku to słabe rozwiązanie, lepiej dać 2x15w w niewielkich odstępach , tak by oświetlało w miarę równomiernie całe akwarium a nie tylko środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa , zwykła prosta na dodatek mleczna 1x15w, chyba w akwa był trzymany żółwik, więc jak mam dołożyć dodatkową 15w to muszę przerobić pokrywę , a może być problem , mało miejsca bo niedaleko są otwory w pokrywie/ 2 sztuki/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, świetlówka, co do obsady to myślę o neon czerwony, neon inessa,danio pręgowany, kirysek,otosek,brzanka denisona,mułojad, bocja pręgowana, blue neon,o ilościach na razie póżniej, ale wiadomo ,że neonki to stadko, żwirek ciemny, czarny drobny, nie wiem jeszcze jakie rośliny, na razie patrze i czytam, samo akwarium gdzieś okolice września -listopada, pozostaje problem szafki, nawet 54l to spore obciążenie, mam szafkę BRW, możliwość wypoziomowania za pomocą nóżek, w środku dodatkowe pionowe ścianki gdzie między jedna a druga są szufladki więc dodatkowe wsparcie,myślę ,że wystarczy, jako że akwa małe więc chyba wymienię filtr na zewnętrzny, będę dzisiaj w sklepie Tesco gdzie jest sklep zoologiczny i fajna załoga ,pogadam o klapie i innych rzeczach, Jagoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem ze sklepu i pogadałem sobie przez blisko 2 h z obsługą,i tak neonki ok, kiryski pstry lub panda, gupik pawie oczko, krewetki filtrujące,,piskorek,tęczanka neonowa/ nie wiem czy dobrze napisałem fonetycznie/ i parę innych ale to na spokojnie, rośliny drogie w granicach 20-30 pln,zabudowa filtra i grzałki 40, napowietrzacz 55,wężyki 3-5/1m,kamień , podkładka 7-9, podłoża około 100/ ponoć lepsze niż żwirek/ korzeń od 20, testy wody 70/ mix 6 w 1/ cen rybek nie sprawdzałem, na temat oświetlenia to twierdza ,że 15w też może być, będzie mniej glonów,jest to opinia nie tylko ich ale i faceta co dostarcza rośliny do sklepu, a zawsze można dołożyć tyle ,ze w mojej klapie będzie problem , mało miejsca, filtry od 80 pln ale zostanę na razie chyba przy moim. Obsługa ok bez nacisków, dostałem broszury /sera poradnik/ o akwa dla złotych rybek- jak naturalnie pielęgnować złote rybki i inne gatunki zimnolubne,, jak założyć akwa - kolorowe ryby ozdobne,egzotyczny krajobraz akwarium, pięć kroków do założenia akwa,,krewetki i raki - biotopy krewetek i raków , zakładanie i pielęgnacja oraz lista kontrolna glonów, zapobieganie rozwojowi glonów i usuwanie glonów,ciekawie opisane tematy, Teraz jeszcze muszę się dowiedzieć na temat obciążenia dla mebli BRW/ e-mail poszedł do firmy/ bo nie chce zalać siebie i sąsiadów. Razem koszty to tak w granicach 300 pln. :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydać , ? na razie tylko pytam nic jeszcze nie kupiłem, sprawdzam ceny i informacje, tak ,że na spokojnie, w pobliżu mam jeszcze trzy osiedlowe sklepy z akcesoriami akwarystycznymi, pochodzę i zobaczymy, dostałem odpowiedz z firmy BRW , przysłali nawet atesty ale niestety nikt takowych nie robi jeśli chodzi o wytrzymałość na nacisk. No i mam dylemat czy ryzykować czy rozglądnąć się za szafką. Koszty to raz , a dwa ,że chciałem wykorzystać miejsce i mebel.Jak nie urok to sr...a.Jagoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 54l stało na niewzmocnionej szafce i było ok, Pokaż zdjęcie tego swojego mebelka i powiedz jak ma stać na nim akwarium(środek, bok). Apropos sklepów no to możesz się przejśc i "beznaciskowo" posłuchać o osprzęcie i sprawdzić jego cenę na allegro. Co do obudowy to jeśli masz chęć to najlepiej zrób ją sam, tak by miała klapę na calą pow. akwa. Standardowa klapa może zniechęcić do akwarystyki każdego początkującego, przy podmianach i innych pracach w akwarium trzeba ją ściągać, leje się z niej wtedy woda i ciągną kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak wklepiesz w wyszukiwarkę Black Red & White i pokój dzienny kolekcje XXI szafka RTVD/4/7 i szafka D7S/10/10 naprowadzając myszkę na znaczek x można je powiększyć, akwa ma stać raczej na tej pod RTV centralnie na środku.Myślę ewentualnie o dodaniu dodatkowej deski pod blatem, miedzy blatem a drzwiczkami, za nimi jest następny mało widoczny blat, widać go po otwarciu drzwiczek. Na tej drugiej są pośrodku dodatkowe ścianki gdzie są zawieszone szufladki. No i zostaje problem nóżek,osłona drewniana a w środku taki grzybek z tworzywa, można kręcąc regulować poziom szafek.. To jedyne na dzisiaj miejsca gdzie mogę postawić baniaczek. Jagoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...