Skocz do zawartości

Prawdopodobnie źle dobrana obsada rybna, prosze o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam akwarium juz ładnych pare lat, ale nigdy nie interesowalem sie tym strasznie, po prostu jest i tyle, takze nie mam duzej wiedzy. Pojawil sie problem bo co wrzucilem jakies gupiki to co chwile znajdowalem jakies trupy, poobgryzane ogony, nie mowiac o tym ze kazdy maly gupik momentalnie znikał w niewyjasnionych przyczynach. Pomyslalem wiec ze ktoras z rybek jest za bardzo agresywna i prawdopodobnie bedzie bawila sie w cichego zabojce. Dzisiaj przynioslem od kolegi malutkie gupiki i widzialem ze bystrzyk ozdobny zjadaly te male gupiki.

 

Chce powiekszyc ilosc rybek ale boje sie ze znowu cos bedzie zjadane wiec prosze o pomoc co wykluczyc z akwarium zeby reszta rybek żyła w spokoju. Nigdy nawet nie uchowaly mi sie gupiki bo cos je wciagalo.

 

Moje ryby to:

 

Neon inessa (tylko 3 sztuki bo kilka zostalo zabitych przez cichego zabojce)

Danio (tylko 1 bo reszta tez w niewyjasnionych okolicznosciach poginela)

Mieczyk

Gupiki

Wiem ze te rybki sa spokojne i nie przeszkadzaja sobie.

 

Mam jeszcze:

Bystrzyk barwny 2 sztuki ale sa chyba raczej malo agresywne, mialem kiedys ich stadko to sie bardziej panoszylo

Bystrzyk czerwony mam ich ok 6-8 nie zachowuja sie jakby byly agresywne ale widzialem jak jakas rybke czasem pogodnily. Plywaja jakby byly pijane i nie mogly rownowagi utrzymac :D

Bystrzyk ozdobny I tutaj mysle ze to moze byc najwiekszy winowajca. Rybki zachowuja sie jakby byly panami akwenu, przylapane na zjadaniu malych gupikow, gonieniu innych ryb, walczą pomiedzy soba i sie stroszą jak bojowniki..

 

prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwa to 60 litrow.

 

chcialem kupic troche neonkow wlasnie. bystrzyki ozdobne odizolowalem i jedna albo wyżygala albo wysrała małego zdechłego neona, to chyba mordercy. jak piranie sie zachowuja czasem :D

 

to co na focie tylko teraz duzo roslin jeszcze dosadzilem

post-1776-13685154824199_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh...sorki, ale wszystko się tu kupy nie trzyma...musisz coś pozmieniać, np. pozbyć się bystrzyków, dokupić neonków, bo to ryby stadne....dwie ławicę z danio w takim zbiorniku to moim zdaniem za dużo, więc albo danio, albo neonki:D Dla mieczyków akwarium to minimum 100l, wg naszej superakwariowskiej encyklopedii 80, sprzedawcy wciskają te rybki wszystkim, niezależnie od wielkości akwarium -> coś o tym wiem:D

JA proponuje taką obsadę:

10 bystrzyków parańskich i otoski na dno:D

Albo np. same neonki bądź gupiki i otoski na dno:D

Albo może harem pielęgniczki kakadu lub bojownika i do tego jakieś fajne rybki:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest dziwne, pozbylem sie tych bystrzykow ozdobnych, wydalem je znajomemu.... a ich role zajely bystrzyki czerwone... teraz te ryby maja jakies swoje rewiry w ktorych kraza, jak cos tam wplynie to atakują.

 

Wiec stwierdzilem ze pozbede sie bystrzykow kolejnych. Mieczyka wydam, danio tez. Dokupie neonów zeby plywaly z gupikami i moze jakies inne spokojne rybki do tego... Co polecacie spokojnego do gupikow i neonow? czy dwa bystrzyki barwne tez sie pozbyc?

 

Te bystrzyki jak byly male nie byly takie ostre, samice tak jakby grube sie zrobily u bystrzyków czerwonych i tak jakby maja problemy z plywaniem bo byly za ciezkie. Albo najadly sie narybku gupika i takie kloce sa albo moze sa ciezarne i tak atakuja....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp 25 stopni, ph nie wiem ale pewnie dobre nie bedzie. nie mam testerow.

W akwarium zostawilem 4 malutkie glonojady, kilka duzych gupikow, kilka malych, neonki, jutro dokupie troche zeby bylo ich z 10.

 

Czy dla mlodych gupikow robic jakies miejsce do dorastania czy moga byc z innymi rybami ? bo w sumie warunkow na drugie akwarium nie mam, jedynie co to moze jakis ojemnik ok 5 litrow ale to bez grzalki i filterka by bylo wiec chyba nawet niedobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż jeżeli nie masz warunków to kup kotnik i tam je trzymaj jak narazie.

Proponuje zakup małego Aq na przypadek kwarantanny lub właśnie dla młodych.

Jeżeli masz w ogólnym dużo roślin to mogą one tam się urodzić ale to już jest w sumie pewne że nie wszystkie przeżyją bo mogą być zjedzone :D

 

Co do rozmnażania to właśnie się obudziłem i znalazłem w ogólnym 9 smerfów malutkich :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to znaczy male akwarium? Ile L? moze kupie gdzies gotowy zestaw ze wszystkim....

W akwa zagoscily dzisiaj neonki, jest ich 14. Myzle coby nie miec ich ze 30 tylko nie wiem czy to juz nie za duzo..

te 3 co byly same od razu inaczej sie czuja, nie sa juz pochowane tylko wyszly do gromadki. fajnie

temp. do neonkow i fupikow jaka?

 

I jeszcze jedno pytanie. Obecnie moim oświetleniem jest świetlówka kompaktowa philipsa 23 W, Zrobilem odblysnik z blachy i jakos kula. Chcialem kupic pokrywe ale do 60 L sa tylko swietlowki 15 W. Czy cos takiego starczy ? czy moze zrobic coś samemu? Obudowa to 115 pln + swietlowka na wybarwianie jakies 30 pln moze wiecej. Czy oplaci zrobic sie cos samemu czy lepiej kupic gotowa odbudowe i te 15 W wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia to możesz do zakupionej pokrywy dołączyć jeszcze 1 świetlówkę (liniowa chyba)

Najlepiej jakbyś miał razem ok.30W

co do temp. To juz było gdzieś :D

 

 

A co do kotnika ja mam Aq 10L i styka :) wiadomo że lepsze byłoby większe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...