Skocz do zawartości

czy dokładać oświetlenia?


miszszczu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Akwa 112l w nim 2x24W T5 (moduły aquaela z niewymielnianymi świetlówkami).

Głowię się czy dołożyć więcej światła. Kombinuję tak - i tak niedługo czeka mnie wymiana owych modułów na świetlówki, to może kupię statecznik 2x24, dołożę 2 świetlówki nowe i do tego będę palił tylko jeden moduł aquaela - razem będzie 3x24 W.

Nie mam butli, nawożę CO2 z reaktora z kwasku cytrynowego i sody, do tego nawożę solami oraz podaję EC. Roślinki niby rosną ale szału nie ma, znaczy te o niskich wymaganiach muszę przycinać co tydzień, natomiast te o wyższych niestety marnieją.

 

Nurtuje mnie problem czy po zwiększeniu światła nie będę miał wysypu glonów - może powinienem zostać przy 2x24W? a może wystarczy oblepić pokrywę taśmą lustrzaną (odbłyskową)?

Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz dodawać oświetlenia, ponieważ te Ci wystarczy.

Natomiast jeśli chcesz zmienić światło to proponuję zmienić tylko barwę światła na np. 6 500 K i 8 500 K

Jeśli dołożysz kolejne oświetlenie to możesz liczyć się na znacznym wzroście glonów.

Odbłyśnik też możesz dodać a natomiast mocy nie zmieniaj tylko barwę.

Napisz też jakie masz rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu zastosowałbym taśmę lustrzaną(odbłyskową), czy inaczej odbłyśnik, co zwiększy o ok.30-50% ilość światła docierającego do akwarium. Ja okleiłem moją pokrywę od wewnątrz folią aluminiową, co na moje koślawe oko zwiększyło znacząco ilość docierającego światła w głąb akwarium i zmniejszyło temperaturę pokrywy(choć można to było wykonać lepiej, czasochłonniej, co dodało by te kilka procent światła więcej, ale jestem w fazie eksperymentów), która pochłaniała dużo światła zamieniając je na ciepło. Tutaj w moim temacie masz fotki jak to wygląda: oswietlenie-3xphilips-23w-2700k-1500lm-do-akwa-125l-t47700.html.

Jeśli to nie pomoże, to może być za mało światła lub CO2, albo kiepskie widmo świetlówek, ale niech się wypowie na ten temat ktoś bardziej obeznany, bo ja dopiero raczkuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam moduły aquaela z niezmienialnymi świetlówkami dlatego postanowiłem co następuje:

1. Dokupiłem statecznik 2x24W z osprzętem + świetlówki Philips 865 (6500K) + Philips Aquarelle (10000K)

2 Zakupiłem folię lustrzaną i zamierzam obkleić pokrywę

 

Po obklejeniu pokrywy dorzucę nowe świetlówki a stare zostawię. Będę palił tylko nowe, a jeśli nie będzie poprawy to np na 2h dziennie dorzucę jedną ze starych.

Myślicie że taki układ będzie ok??

W jakiej kolejności zamontować światełka? 10000K na tył a 6500K na przód akwa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6500 dałbym nad roślinami, czyli raczej z tyłu.

Jeżeli oświetlenie różni się od poprzedniego (nie chodzi o ilość W, tylko o widmo), to możesz się spotkać z tym, że rośliny będą przez kilka dni w gorszym stanie. Obklejenie pokrywy jest jak najlepszym rozwiązaniem, tanie i skuteczne. Skoro te całe światło ma się marnować, mamy płacić więcej za prąd i świetlówki, a także przerabiać pokrywy i się męczyć, to chyba warto okleić i dołożyć trochę więcej światła.

Ja po zmianie starej foli aluminiowej, którą miałem pod pokrywą i założeniu nowej dostrzegłem wielką zmianę, o wiele jaśniej i rośliny zaczęły bomblować ;) oświetlenie to T8, chyba 18(19) W w 112 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście uważam że spokojnie można by dołożyć światła i nie spowoduje to wzrostu glonów. W moim akwa mam 0,75W/L i nie ma problemów. Dobrze zrobiony reaktor przy tym litrażu powinien dać radę. Równie ważną rzeczą co oświetlenie jest żyzne podłoże i ewentualnie trzeba by jeszcze nad tym pomyśleć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście uważam że spokojnie można by dołożyć światła i nie spowoduje to wzrostu glonów. W moim akwa mam 0,75W/L i nie ma problemów. Dobrze zrobiony reaktor przy tym litrażu powinien dać radę. Równie ważną rzeczą co oświetlenie jest żyzne podłoże i ewentualnie trzeba by jeszcze nad tym pomyśleć ;)

co masz na myśli dobrze zrobiony reaktor??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli to żeby był odpowiednio wydajny ;) Reaktor może być ustawiony tak że będzie leciał 1b/s i równie dobrze może to być 1b/ kilka sekund. Im większe oświetlenie tym większe zapotrzebowanie na CO2, a przy zbyt niskim poziomie glony zaczynają szaleć. Z własnego doświadczenia wiem że na ustawienie takiego reaktora trzeba poświęcić trochę czasu i nie jest to tak jak przy butli że odkręcasz trochę zaworek i efekt jest natychmiastowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli to żeby był odpowiednio wydajny ;) Reaktor może być ustawiony tak że będzie leciał 1b/s i równie dobrze może to być 1b/ kilka sekund. Im większe oświetlenie tym większe zapotrzebowanie na CO2, a przy zbyt niskim poziomie glony zaczynają szaleć. Z własnego doświadczenia wiem że na ustawienie takiego reaktora trzeba poświęcić trochę czasu i nie jest to tak jak przy butli że odkręcasz trochę zaworek i efekt jest natychmiastowy.

A o tym wiem doskonale - weekend na to zmarnowałem, kłótnia z żoną że wole szkło niż ją itp ;)

W obecnej chwili leci tak jakoś 1,5 bąbla na sek, tyle że bąbel bąblowi nie równy oraz może być różna rozpuszczalność w wodzie. Mam zamiar zaopatrzyć się w testy na Co2 - ale to za jakiś czas.

Dlatego planuje zrobić jak pisałem - założę całkowicie nowy zestaw oświetlenia 2x24W, stare 2x24 zostawię zamontowane w pokrywie.

I będę eksperymentował np przez cały dzień będę świecił 2x24 + np na 2h dziennie będę dokładał jeszcze jedne 24W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test na CO2 jest to bardzo dobre rozwiązanie bo wtedy dokładnie wiesz co i jak i idzie bez problemu ustawić odpowiedni poziom. Jak już wspomniałem równie ważne jest podłoże, masz jakieś żyzny substrat, ziemię? czy może jest sam żwir?

Zasadniczy problem to jest taki, że zakładałem akwarium bez podstawowej wiedzy ;)

Wiem że jest substrat (w formie brązowych kuleczek, ale co to dokładnie jest nie wiem, nazwy nie pamiętam - mam tego z 2cm), na to żwirek. Więc podłoże nie jest jakieś rewelacyjne, jednak najgorsze też chyba nie jest. Nie mam jakiś wymagających roślin, może poza 2 które powinny mieć czerwone liście - u mnie niestety do czerwonych im dużo brakuje i w dodatku są jakieś małe, poskręcane i atakują je non stop glony - tu obstawiam że źle nawożę - już wprowadzam korekty.

Jeśli dobrze sobie to wszystko poukładałem, to powinienem za niedługo zauważyć sporą poprawę.

Wiem że wpływ na kondycję roślin ma:

- podłoże - tego już nie zmienię, co najwyżej mogę troszkę użyźnić poprzez kulki glinianotorfowe, koreczki osmocote itp

- woda i nawożenie - tu cały czas się uczę ale pomału, pomału chyba wychodzę na prostą

- oświetlenie - właśnie modyfikuję i zobaczymy jakie tego będą efekty

- nawożenie CO2 - chętnie bym wstawił butlę ale nie mogę i nie chodzi tu o koszta ale o czerwone światło od moje kochanej połówki ;)

Słowem uczę się i jestem cierpliwy, choć czasami ciężko....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest substrat więc nie jest źle. U mnie czerwona roślina zaczęła się wybarwiać gdy zwiększyłem poziom Fe. Masz podłoże, nawozisz, CO2 jest więc nie widzę przeciwwskazań aby zwiększyć poziom światła. Musisz żonie powiedzieć że ustawienie i ewentualne przestrojenie butli zajmie kilka minut a nie 2 dni to może się zgodzi ;) Jeśli o mnie chodzi to butla to była jedna z moich najlepszych decyzji 8-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki doki

Dołożyłem 2 świetlówki 24 W - Philips 865 (6500K) i Philips Aquarelle (1000K).

Do tego mam jeszcze 2 stare świetlówki 24W - czyli łącznie mam 96W na baniak 112l

Nie ma butli Co2 a jedynie reaktor co2 z kwasku i sody.

Czas zacząć testy - czyli planuję zwiększyć światło z obecnych 48W na 72W - co będzie chyba maxem bez butli z Co2.

Oświetlam akwa przez 11h - czy przez cały czas palić 3 świetlówki, czy też palić póki co 2x24W a trzecią rurę zapalać np na godzinkę dziennie i stopniowo zwiększać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz palić dwie + trzecią włączać na 5godzin i stopniowo zwiększać o godzinę tygodniowo. Tutaj akurat różni ludzie różnie robią więc zdania mogą być podzielone ;) a opisałem to jak ja zrobiłem zwiększając oświetlenie. Wydaję mi się że 11h nie jest potrzebne i spokojnie wystarczy 9h, po co przepłacać za prąd ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz palić dwie + trzecią włączać na 5godzin i stopniowo zwiększać o godzinę tygodniowo. Tutaj akurat różni ludzie różnie robią więc zdania mogą być podzielone ;) a opisałem to jak ja zrobiłem zwiększając oświetlenie. Wydaję mi się że 11h nie jest potrzebne i spokojnie wystarczy 9h, po co przepłacać za prąd ;)

Więc już tłumaczę czemu pali się 11h.

Pracuję długo i wracam do domu koło 19-20. Dlatego oświetlenie gaśnie o 21:30 - żebym zdążył nakarmić rybki, poobserwować, posprzątać itd.

Akwarium stoi niedaleko okna, nie mam możliwości przestawić gdzie indziej - boję się że jak nie będę palił światła w akwa w momencie kiedy największe słońce pada przez okno to będę miał wysyp glonów, stąd zaczynam świecić o 10:30.

No chyba że jedno do drugiego nic nie ma, tzn jeśli słońce pada na akwa to obojętnie czy są zapalone światła czy nie to i tak efekt jest ten sam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie sądzę aby miało to jakiekolwiek znaczenie. Na moje akwarium także z jednej strony po południu świeci słońce i także nie mam możliwości przestawienia go w inne miejsce dlatego zakrywam tą stronę kawałkiem kartonu i jest po problemie. Nie razi mnie to jakoś szczególnie w oczy i spełnia swoje zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwszy raz w godzinach szczytu paliło się 3x24 W. Efekt - po raz pierwszy widziałem bąbelkujące roślinki ;)

Mam troszkę glonów na liściach jednej z roślin - niestety nie znam nazwy, obstawiam, że gloniska upodobały sobie ją dlatego, że ma wyższe wymagania niż pozostałe i dużo wolniej rosła.

Jestem ciekaw jak teraz sobie poradzi - czy glonów przybędzie czy wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam temat.

Obecnie mam 3 x24 W świecące przez 11h (przypominam baniak 112l).

Wczorajsze testy wody dały takie wyniki:

PH = 6,8

KH = 6

 

Daje to mniej więcej nasycenie CO2 na poziomie 28,5 - wydaje się to dobrym wynikiem biorąc pod uwagę że CO2 dozuje z reaktora z kwasku i sody.

Pytanie jest następujące - czy przy takim układzie próbować włączać 4 świetlówkę 24W?? - niestety z reaktora już dużo więcej co2 nie wycisnę.

Odpalenie 4 światełka spowoduje zapewne spadek nasycenia - pytanie tylko o ile?

 

I jeszcze pytanie pomocnicze - jaka jest graniczna wartość nasycenia co2 - wiem że są tabelki i można trzymać się sugerowanego zakresu ale jak znam życie to jest to oszacowane z dużym zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...