Skocz do zawartości

Czarne włoski, zielone szyby


spiacy7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam akwarium od ponad roku.

Od jakiegoś czasu (pół roku) pojawiają mi się czarne nitki na kamieniach, roślinach, ozdobach (musiałem wszystkie wyrzucić).

Nie mogę sobie z tym poradzić. Próbuję zaciemniać przez nie włączanie oświetlenia, wielokrotnie podmieniałem wodę częściowo lub całkowicie.

Dodam, że na szybach powstaje też zielony nalot i te włoski też, pokrywają znaczną część całego awkwarium.

 

Podam kilka danych - przeprowadziłem testy po 2 godzinach od całkowitej wymiany wody:

Test PH Tropical - 7,6-7,8

JBL Test 6 in 1:

 

NO3 25 mg/l - ok

NO2 0 mg/l - ok

GH - więcej niż 21 st. d - źle

KH - 20 st. d - źle

PH - 8,0 (ostrzeżenie)

Cl2 - 0 mg/l - ok

 

"Ok" lub "źle" wg odczytu testu.

Temp. wody - 21 st. (docelowo ustawione na 24 st.)

 

Dane akwarium:

- 45 l

- filtr Aquael Fan-1

- rybki: 2 żałobniczki, 2 brzanki, 2 kiryski, 6 platynek (wcześniej byłe jeszcze 2 bocje - niestety padły obydwie)

- użyte środki: Algin, Ferro-Activ, Esklarin, Antychlor (mam jeszcze w zapasie 2 tabletki Algizit)

 

Czytałem, że w wodzie może być za mało CO2. Nie rozumiem, skoro na teście pokazuje zero i że niby jest ok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam kilka danych - przeprowadziłem testy po 2 godzinach od całkowitej wymiany wody:

Po pierwsze - Nigdy nie wolno wymieniać całej wody - podstawowy szkolny błąd! Wodę się podmienia co tydzień 10-20% objętości.

Podaj jakie masz oświetlenie - dokładnie ilość w W/l - symbol/oznaczenie świetlówek

Wstaw fotkę akwarium i zaglonionych roślin

Jakie masz podłoże?

Jakie masz ozdoby , kamienie , korzenie w akwarium - masz wysokie KH - woda jest twarda i być może tu także być częściowa przyczyna. Czy przeprowadziłeś próbę kwasową na podłożu czy kamieniach?

Możliwe także ze masz bardzo niski poziom fosforu - ale to na razie tylko taki strzał w ciemno - trzeba by zrobić test na PO4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te włoski to prawdopodobnie krasnorosty. W każdym bądź razie glony pędzelkowate. Zielony nalot to prawdopodobnie zielenice. Masz złą obsadę. Połowa do oddania. Masz za niską temperaturę w akwarium. Powinno być ok. 25*C. W reszcie zgadzam się z Łoren'em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie - no cóż, napisy się starły, jedyne co udało mi się odczytać to "Natural Daylight"

Nie przeprowadzałem prób kwasowych na podłożu, podłoże to kamyki różnego koloru jak widać na zdjęciach.

A co z obsadą?? Które rybki wyrzucić, ile mogę w ogóle maksymalnie ich mieć? Dodam, że kiryski chciałbym zachować.

Nie posiadam żadnych ozdób, wszystko mi porosło, i wywaliłem. Miałem tylko statki z tworzywa sztucznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coż - jak mam być szczery - akwarium kwalifikuje się do restartu i całkowitej przebudowy - zaczynając od wymiany podłoża które ma w swoim składzie grys marmurowy który zatwardza wodę (jedna z przyczyn glonów).Oświetlenie - nie musi być bardzo duże i drogie - jeśli osiągniemy 0,3-0,4W/l można pokusić się o zrobienie klasycznego akwarium LT. Walka z glonami w tym stanie rzeczy według mnie nie ma żadnego sensu - stosowanie środków przeciw glonowych jest rozwiązaniem doraźnym usuwającym tylko skutki - przyczyn niestety nie. Proponuję zaznajomienie się z tematem moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html. Można z tego co masz zrobić całkiem fajne akwarium .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki w zasadzie powinieneś wszystkie oddać. Kirysy są stadne i z tego co widzę masz pstre i są one za duże do 45 l.

Ja pokusiłbym się może o pozostawienie platek (choć i tak za małe akwarium) ale jeżeli nie chowają się i nie uciekają na widok ruchu w pomieszczeniu to mogą być.

Na pewno za mało roślin i twardości do zbicia (czyt. wymiana podłoża jak sugerowano wyżej)

LT - Low Tech np http://pl.wikipedia.org/wiki/Akwarium_low-tech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rośliny to wiem, tylko w zasadzie boję się, że jak nasadzę, to obrosną mi znowu w czarne włoski i będą tak do wyrzucenia.

No swoją drogą pewnie po wymianie akwarium może to nie wystąpić, ale póki co to chyba nierealne.

A rybki jakie zatem? Mniejszych więcej np. neonki, głupiki??

Coś z większych też by mogło być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...