Skocz do zawartości

Nowe akwa 360l proszę o pomoc.


Rekomendowane odpowiedzi

Głównie chodzi mi o to jaki ma tam być sprzęt czego będę potrzebował czyli, jaki filtr, oświetlenie(czy może być oświetlenie LED), grzałka itp. Akwarium planowałem o rozmiarach 120x50x60 uwielbiam skalary czy te 60cm wysokości musi być czy wystarczy 50cm? Co myślicie o szkle OptiWhite warto w to inwestować.

Mam akwarium 112l i przyznaję się dałem ciała kupowałem rybki takie które mi wydawały się ładne i teraz wiem, że tych rybek jest za dużo i szybko rosną stąd zmiana akwarium. Jak już poruszyłem ten temat tutaj to może ktoś powie czy ta obsada będzie mogła w całości zostać w większym akwarium. Dobra trzymajcie się lecę :) Rybki to : 2 skalary, 4 gurami, 4 bojowniki, 2 p. ramirezki, 2 bocje wspaniałe, 2 piskorki, 5 kiryskow pand, 6 otosków, 2 zbrojniki niebieskie, 20 neonow. Agresji miedzy rybkami nie ma na szczęście. Nie krzyczcie wyrażam chęć poprawy po popełnionym błędzie. Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego ile masz do wydania.

Proponowałbym ci taki osprzęt.

Filtr (zależy ile masz do wydania): najtańszy byłby hw-303a

Oświetlenia: T5

Grzałka: najlepiej jager 300W, ale tańsze też możesz kupić

50 cm wysokości akwarium powinno dla skalarów wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnie przerybione.

Od początku.

1. Skalary nie mogą być w tym akwarium - te 50 cm zmniejszy się do mniej niż 40cm. czemu? Żwirek nie jest wąski, a nie nalejesz wody po sam czubek.

2. 4 bojowniki? Czy to jest harem? Oby.

3.Gurami w haremie? Oby.

4. Bocje? ;<

5. Już lepiej dla skalarów 360l, niż 112l... kup je jak najprędzej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasa nie gra roli ma być dobrze.

Wiem że przerybienie i dlatego poruszyłem temat bojowniki miały być w haremie ale kupując samiczki pan sprzedawca znał się chyba na rybkach tyle co ja i znalazł się tam jeden samiec trochę ze sobą powalczyły i już jest spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnie przerybione.

Od początku.

1. Skalary nie mogą być w tym akwarium - te 50 cm zmniejszy się do mniej niż 40cm. czemu? Żwirek nie jest wąski, a nie nalejesz wody po sam czubek.

2. 4 bojowniki? Czy to jest harem? Oby.

3.Gurami w haremie? Oby.

4. Bocje? ;<

5. Już lepiej dla skalarów 360l, niż 112l... kup je jak najprędzej...

1. Że co ? :shock:

Pisze, że ma zamiar mieć 60cm., to po pierwsze. A po drugie dla skalara minimum 45-50 cm wysokości, i nie ma znaczenia ile żwiru. Każdy da żwiru tyle ile będzie chciał. Minimalne wymiary i litraż dla ryb wybiera się bez względu na planowane ozdoby itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnie przerybione.

Od początku.

1. Skalary nie mogą być w tym akwarium - te 50 cm zmniejszy się do mniej niż 40cm. czemu? Żwirek nie jest wąski, a nie nalejesz wody po sam czubek.

2. 4 bojowniki? Czy to jest harem? Oby.

3.Gurami w haremie? Oby.

4. Bocje? ;<

5. Już lepiej dla skalarów 360l, niż 112l... kup je jak najprędzej...

1. Że co ? :shock:

Pisze, że ma zamiar mieć 60cm., to po pierwsze. A po drugie dla skalara minimum 45-50 cm wysokości, i nie ma znaczenia ile żwiru. Każdy da żwiru tyle ile będzie chciał. Minimalne wymiary i litraż dla ryb wybiera się bez względu na planowane ozdoby itd.

Wiesz? Też planowałem hodować skalary. W akwarium 60 cm. Byłem laikiem, i pewna dziewczyna mi podpowiedziała, ze to są takie surowe zasady. Że trzeba mieć więcej. I o 10 cm wyższe, niż się planuje. Bo, jak mówiłem, żwirek totalnie może zmniejszyć wysokość wody. Dla skalarów to udręka. wyobrażasz sobie skalara, który jest wysoki na 40 cm, a wysokość wody w niektórych miejscach to 35 cm?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że nie są to jakieś szybkie ryby. Są spokojne, powolne. Jeśli wysokość akwarium jest 50cm, to nie ma problemu, bo dorastają żadko do 30cm, z czego duża część tej wysokości to płetwy. Więc płetwy tutaj nie przeszkadzają, i można by odjąć ich wysokość ;) Mówimy tu o zwyczajnym Pterophyllum scalare. Jeśli jednak pomyślimy o altumach, a raczej o formach hodowlanych altuma(prawdziwe altumy to żadkość w akwariach) to w 100% się z Tobą zgodzę. Rosną o 1/3 większe od zwyczajnych skalarów, i 60cm to minimum ;)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wtedy co z tym filtrem ma być dobry i zapomniałem wspomnieć o tym że wodę trzeba przepompować na komodę. A co do oświetlenia to czy mogę kupić gotową pokrywę z oświetleniem T5 ?? Ja myślałem o tym: http://www.zoolight.pl/product-pol-882- ... -LED-.html , ale zbiłeś mnie z tropu :P. To czy taka pokrywa wystarczy: http://www.zoolight.pl/product-pol-706- ... 2x54W.html ??

 

 

 

A i jeszcze a propos estetyki czy szkło optiwhite jest warte swojej ceny i czy inwestować w tło strukturalne??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega w 2 poście dobrze pisze-bardzo dobrym wyborem byłby hw-303. Co do opti white, to myślę że się nie opłaca. Jasne, jeśli masz pieniądze na to, to opti white będzie lepsze od zwykłego szkła, ale jak dla mnie nie ma większej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...