Skocz do zawartości

Kilka pytań dotyczących założenia akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pewnie na forum były już podobne tematy, lecz chciałbym swój przypadek opisać osobno.

Zacznę od tego iż już kiedyś (ze 2 lata temu) posiadałem akwarium, po pewnym czasie je zlikwidowałem, teraz mam warunki i zamierzam je "odnowić".

Mianowicie: posiadam aktualnie filtr, napowietrzacz, grzałkę, termometr no i najważniejsze szkło o pojemności 60L.

Zamierzam "zaludnić" owe akwarium gatunkami spokojnymi coś na wzór neonów i tutaj zaczynają się moje pytania, jaki żwir do tego dobrać, czy mają to być dwie warstwy (pierw piaseczek potem kamyczki), głównie chodzi mi o typ, na allegro i w sklepie sporo tego jest.

Tak samo jest z roślinami, chciałbym aby wszystko ze sobą "współpracowało" nie tak jak ostatnio, czy muszę jakieś wyszukane gatunki roślin sadzić do wybranych ryb?

Następna sprawa to chemia, czy warto ją sypać/lać? We wcześniejszym akwarium tego nie robiłem. Jeśli chodzi o glony to załatwiał sprawę glonojad, czy w tym przypadku również się to sprawdzi?

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłoża to wybierz jakie Ci się podoba(byle nie czerwono-niebieski żwirek),osobiście polecam zwykły żółty piach lub bazalt.Co do roślin to wszystko zleży od oświetlenia,ale na początek proponuję coś typu:moczarka,rogatek,anubias,żabienica itp.Na glonka masz za małe akwa,ale zamiast niego możesz dać otoski(6 sztuk).A chemii nie warto wlewać do zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, wracając do podłoża, musi ono być dwu warstwowe? Najpierw jakiś tam piaseczek, potem kamyczki np. w takiej kombinacji:

http://allegro.pl/najbielszy-piasek-kwa ... 85522.html

http://allegro.pl/zwirek-rzeczny-do-akw ... 21613.html

 

Czy rośliny poradzą sobie z korzeniami np, w samych kamyczkach bądź piaseczku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej wolałbym coś na typ tego żwirka rzecznego, jeśli nie potrzeba 2 warstw to dobrze.

To już chyba ostatnie pytanie na dziś, przed wizytą w sklepie: jakie gatunki ryb polecasz tak aby "współgrały" z neonami, tak aby na wzajem się nie wpierdzielały (tak jak miało miejsce to w moim tragicznym starym akwarium)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, kamyczki zakupione, mam około 4 cm, dziś nalewam wody i zostawiam z filtrem, w piątek zakupię jakieś roślinki a w poniedziałek najpewniej pierwsze rybki.

Nie w poniedziałek-wtedy nie minie jeszcze cykl azotowy. Ryby kupujemy po minimum 2 tygodniach ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego oświetlenia z linku to nie wygląda to zbyt ciekawie :/

Akwarium powinno przypominać jak najbardziej naturalne środowisko życia rybek. Wszystkie czerwono niebiesko zielone ledy ani ładnie nie wyglądają ani nie wpływają pozytywnie na psychike rybek. Pomyśl jakby Ci się mieszkało w tak oświetlonym pokoju? :)

Slyszałem kilka opini, że na dłuższą mete z wodoszczelnością takich taśm też róznie bywa i zwykle więcej z nimi kłopotu niż pożytku.

 

Jeśli chcesz hodować neonki pamiętaj że najładniej się prezentują na ciemnym tle.

Masz już żwirek więc pozostaje kwestia tla za akwarium. Jeśli nie podoba Ci się czarny brystol ( osobiście uważam, że akwa wygląda wtedy troszke jak piwnica :) ) to może jakieś fajne strukturalne tło zewnętrzne? Do 60 litrów można kupić już za 30 - 40 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to z rybkami trochę poczekam, nigdy nie przejmowałem się jakimiś cyklami azotowymi ^^

Jeśli chodzi o rośliny to są jakieś przeciwwskazania czy można już sadzić?

 

Edit: O tyle na razie nie myślałem, kiedyś miałem jakiś obrazek z roślinkami, niedługo pojadę i rozejrzę się za czymś ciekawym, choć czarne tło chyba też złe nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie masz oświetlenie? jedna świetlówka 18W?

podłoże to sam żwirek rzeczny bez ziemi? jak tak to tam gdzie posadzisz rośliny daj chociaż kulki glinianotorfowe,żeby miały z czego pobierać minerały (1 kulka styka na 1-2 miechy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarzeniówka 15w, trza będzie ją wymienić?

Jak już, to jakie roślinki polecacie z tych cieniolubnych?

 

Edit:

A jak się sprawa ma jeśli chodzi o aktywność filtra i oświetlenia, lepiej na noc wyłączać czy zostawiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w akwarium mają być posadzone rośliny - podstawa to zasobne podłoże - resztę można regulować światłem .Sam żwirek to podłoże jałowe i nawet najlepsze nawożenie nie da takich rezultatów jak przy podłożu żyznym. Chyba że planujesz wyłącznie rośliny epifityczne i/lub pływające. Tak więc albo substrat pod żwirek albo ziemia. Opowieści typu

U mnie rosły bez żadnych kulek itp

można traktować z przymrużeniem oka - rośliny jakoś tam będą żyły ale szanse na powodzenie są nieporównywalnie mniejsze - powiedziałbym nawet żadne w porównaniu do prawidłowo prowadzonego akwarium z roślinami. Widzę u siebie znaczne różnice - wyjąłem jakiś czas temu dekoracje pod którymi nie było podłoża tylko sam żwirek i w tych miejscach rośliny stoją w miejscu - pomimo takich samych warunków oświetlenia nawożenia i zaaplikowania kulek wzbogaconych żelazem i azotem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wolno rosnące rośliny będą i tak rosły wolo-np.anubias

Tak bo anubias , mikrozorium czy bolbitis to rośliny epifityczne i im podłoże nie jest potrzebne do niczego - podobnie jak moczarka czy rogatek - te z kolei są roślinami pływającymi więc także podłoża nie potrzebują - o tym pisałem wyżej, natomiast wszystkie które sadzimy do gruntu w samym żwirku będą jedynie wegetować o ile nie padną Im potrzebne jest podłoże zasobne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no to tera troszku lipa bo już woda zalana, na pierwszej stronie pisali że nie muszę mieć 2 warstw ;c

Rośliny zamierzam mieć takie: (allegro tylko jako zdjęcie poglądowe)

http://allegro.pl/roslina-akwarium-mocz ... 01396.html

http://allegro.pl/roslina-akwarium-ophi ... 56861.html

http://allegro.pl/roslina-akwarium-echi ... 00815.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma tylko 60 litrów więc jeśli nie ma w nim jeszcze roślin to zrobienie podłoża to kwestia dwóch godzin max - albo próbuj z kulkami...można też zastosować się do porad tych którzy twierdza ze nic nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłoże nie jest najważniejsze,wręcz przeciwnie to najmniej ważny czynnik

No proszę...człowieku co ty wypisujesz? Gdzieś Ty to wyczytał że takie historie tworzysz? Jeśli facet chce mieć rośliny posadzone do podłoża i to z potężnym systemem korzeniowym a Ty mu piszesz ze podłoże to najmniej ważny czynnik to sorry - mnie ręce opadają! Powodzenia :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...