Skocz do zawartości

podmiana i obnizanie ph


stas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie jak i czym mam obniżyć ph podmienianej wody?? woda w kranie ma ph 8-8,5 a w akwarium 7 ponieważ filtruje ją przez torf i boje się ze gdy będę dolewał świeżej wody zbyt gwałtownie podskoczy mi ph w akwarium i może coś stać się moim rybką

-------------

112L

ph-7

gh-8

kh-5

no2-0

no3-0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja szyszki do swojego krewetkarium przed wrzuceniem, mocze kilka dni.

Zaraz po zalaniu szyszek, tak z ciekawości zmierzyłam pH. z 8.5 zeszło do 6.5 :)

 

Kirysek: mi się wydawało że 7, przynajmniej tak czytałam. Ale sama nigdy nie sprawdzałam, bo nie używam.

W takim razie, mój błąd ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uzyskania lepszego efektu obniżenia pH z szyszek można zrobić "wywar". kilka szyszek zalewasz gorącą wodą destylowaną ok 150ml i czekasz aż wystygnie pod przykryciem. Tylko woda wtedy nabiera brunatnego koloru. I fajnie, naturalnie wygląda taka woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uzyskania lepszego efektu obniżenia pH z szyszek można zrobić "wywar". kilka szyszek zalewasz gorącą wodą destylowaną ok 150ml i czekasz aż wystygnie pod przykryciem. Tylko woda wtedy nabiera brunatnego koloru. I fajnie, naturalnie wygląda taka woda.

taka woda mi nie przeszkadza:) zresztą chyba neonki,kiryski,otoski lubią taką wodę.Teraz filtruje ją przez torf i myślałem że właśnie będę miał taką herbacianą wodę a tu nic:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dziwne, bo z tego co mi wiadomo norma wody pitnej to pH 7-7.5 no ale do rzeczy, woda destylowana odpowiednio długo odstana odkręcona, po zetknięciu z powietrzem jej pH zmniejsza się. lub co2, liście buku, dębu, szyszki olchy.

ja tez mam w kranie pH 8 a w porywach 8,2 juz kilka różnych testów robiłem i zawsze tak wychodzi..

Ale mam filtr RO

 

Polecam obniżać pH aquAcidem Tropicala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Świeży ze mnie akwarysta, więc proszę od razu nie ganić za pomysły i brak wiedzy.

Nie będę specjalnie tematu zakładał, bo mam podobny problem, co autor tego. Woda w moim akwarium ma pH 8. W kranie też 8pH, w baniakach 5l w sklepach też pH8. Testy robię "Tropical TEST pH 4,5÷9,0".

Woda stoi w akwarium już jakiś tydzień, oprócz tego mam w wodzie kilka "nóżek" kabomby i moczarki, korzeń i łupinę z kokosa.

Zrobiłem podmianę 5l, dolewając zdemineralizowaną (pH ok. 6,0÷6,5), ale odczyn się nie zmienił.

 

Nie mam szyszek, więc pytanie w jaki sposób naturalny mogę zakwasić wodę do wartości ok. 7,0÷7,5.

 

Z nudów zacząłem mieszać różne płyny i po dodaniu do 1l wody kranówki 5 kropel soku z cytryny, wyszło mi pH w okolicach 7,5 :D Co myślicie o takim sposobie zakwaszania ? :P

Wcisnałbym do 25l akwarium jakieś 125 kropli soku z cytryny i byłoby ok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uzyskania lepszego efektu obniżenia pH z szyszek można zrobić "wywar". kilka szyszek zalewasz gorącą wodą destylowaną ok 150ml i czekasz aż wystygnie pod przykryciem. Tylko woda wtedy nabiera brunatnego koloru. I fajnie, naturalnie wygląda taka woda.

Wydaje mi się, że to będzie lepszy pomysł...szyszki dostaniesz w każdym sklepie akwariowym...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z nudów zacząłem mieszać różne płyny i po dodaniu do 1l wody kranówki 5 kropel soku z cytryny, wyszło mi pH w okolicach 7,5 :D Co myślicie o takim sposobie zakwaszania ? :P

Wcisnałbym do 25l akwarium jakieś 125 kropli soku z cytryny i byłoby ok :D

No właśnie..też jestem bardzo ciekawa czy można używac cytryny do obniżania pH ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytryny jeszcze nie odważyłem się zastosować do rybek (choć ciągle chodzi mi to po głowie). Ostatnio dodaję 4-5 szyszek z olchy, zrobiłem też w sobotę podmianę na 5l zdemineralizowanej o pH ok. 6-6,5.

Przed momentem zmierzyłem pH i z wcześniejszych 8,0, nieznacznie zmniejszyło się do poziomy 7,5-8,0.

Może spróbuję jeszcze tego "wywaru" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sądzicie o takich parametrach kranówki ??

Ph-<7.5

Gh-16

Kh-7

 

A co niby mamy sądzić ???? Jakoś nie rozumiem tego pytanka

 

nie znam się jeszcze na tych wszystkich parametrach więc jaka to jest woda miękka raczej a wydaje mi się że twardsza tylko jak bardzo twarda i czy można by ją było lać do akwa ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sądzicie o takich parametrach kranówki ??

Ph-<7.5

Gh-16

Kh-7

nie znam się jeszcze na tych wszystkich parametrach więc jaka to jest woda miękka raczej a wydaje mi się że twardsza tylko jak bardzo twarda i czy można by ją było lać do akwa ??

Woda jest średnio twarda, według artykułu na stronie głównej:

Jest to ilość rozpuszczonych w wodzie soli, szczególnie magnezowych i wapniowych. Wyraża się ją w tzw. stopniach niemieckich (n). 1n odpowiada 10 mg CaO rozpuszczonego w 1 l wody. W akwarystyce wody ze względu na ich twardość dzielą się na:

1. Bardzo miękkie – 0 - 5n

2. Miękkie – 5,1 – 10n

3. Średnio twarde – 10,1 – 20n

4. Twarde – 20,1 – 30n

5. Bardzo twarde – powyżej 30n

 

Ja też miałem na początku większa twardość - GH ok 25, ale po procesie dojrzewania i wyjęciu muszelek, wymianie 20% na zdemineralizowaną, twardość mam teraz ok. 11GH :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...