Skocz do zawartości

Odbudowa akwarium, pytania odnośnie obsady, filtracji itp.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Napisze skrótowo moją historię. U dziadka stoi akwarium 65l, rybki były kupowane w sposób - o ta jest ładna, wezmę ją! Nastał taki czas, że ja będę musiał się nim zajmować (doświadczenie w akwarystyce jakieś tam mam, miałem 2 lata akwarium 45l lecz robiłem w nim wszystko tak jak mi się podobało, musiałem je usunąć bo już sobię nie radziłem). Mianowicie teraz w akwarium pływa sum rekini, zbrojnik niebieski, kirysek panda i jakaś rybka (mała, podobna do brzanki). Oczywiście chcę sie za wszystko zabrać fachowo, tak jak powinno być. Postaram się oddać "glonojada" i suma, do kiryska dokupię kolegów a ta rybka nich zostanie.. Więc akwarium było totalnie zapuszczone, filtr nie chodził ponieważ był zapchany, oświetlenie chodziło z 15h na dobę, jakaś grzałka również (na szczescie temperatura była dobra - 26stopni C). Dzisiaj postarałem się to wszystko ogarnąć, podmieniłem jakieś 40% wody, odmuliłem, wyczyściłem glony i dołożyłem na jakiś czas mój stary filtr - Aqael Fan mini, obecnie jest tez stary z tego akwa - fan 1. Jak będę miał czas i rybki zostaną oddane to chce zrobić restart i wszystko na nowo. Oświetlenie obecnie to zwykła świetlówka 18W, filtracja Aqael Fan 1 + mini. Mam parę pytań:

 

1. Z racji tego, że Aquael Fan 1 jest już wysłużony (ma z 10lat) i mój dawny Fan mini filtruje znacznie lepiej to mam pytania odnośnie filtra. Czy w akwa 65l może zostać Fan Mini? (bąbelki ładnie lecą nawet jak jest już trochę zapchany, Fan 1 po lekkim zapchaniu już nie napowietrza) Filtruje 260l/h. Lepszy był by Aqael minikani 120? Ma filtrację o 90litrów większą.

2. Jeśli chodzi o napowietrzanie to deszczownia z minikani by wystarczyła? (jeśli bym się na niego zdecydował)

3. Co jaki czas trzeba kupować nowe wkłady do minikani?

 

Kolejną sprawą są rośliny. Poprzeglądałem różne fora, galerie i allegro. Zrobiłem spis roślin jakie bym chciał w nim mieć:

 

-bacopa monnieri, nadrobnolistna

-cryptocoryne beckettii

-lilaeopsis brasiliensis

-moczarka egeria densa

-nurzaniec olbrzymi vallisneria

-java moss

-limnobium gąbczaste

-hygrophila polysperma

-blyxa japonica

-cabomba

 

Oświetlenie było by 18W Philips Aquarelle + 8W Philips Aqarelle co daje 0,4W/L. Zastosuje jeszcze odbłyśniki.

4. Czy wystarczy dla tych roślinek?

5. Mógłbym też zrobić bimbrownie. Będą się ładnie rozrastać przy takim oświetleniu?

6. Kulki nawozowe z Allegro wystarczą? Stosować jakieś nawożenie w płynie?

 

Po ustaniu się akwa z roślinnością (około 3 tyg myślę). Nadejdzie czas na obsadę. Myślałem nad:

-12x neon inessa

-5x kirysek panda

-2+2 pielęgniczna ramireza

 

7. Czy jest do dobra obsada?

8. Czy ramirezy mogą się ganiać, gryźć? Lepiej wziąć 1+1?

9. Myślę również nad ślimakami

a) heleny mogą być? nie będą mi podjadać roślin?

b) tak samo ampluarie?

10. to już drugorzędny pomysł ale może jednak: mogę mieć kilka krewetek? balbuti albo red cherry?

 

11. Czy z taką obsadą, roślinnością i oświetleniem 10h/doba będą występować jakieś glony? ślimaki sobię z nimi poradzą?

 

Jeśli komuś się chciało to czytać to już mu dziękuję, jak odpowie to będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ramirez za małe akwarium na 2 pary.

Heleny nie jedzą roślin, ampularie i owszem...

Ja RC bym dał bez problemu. Co prawd ramirezy będą podjadały ale jak dobrze zarośnie akwarium to i krewetki przetrwają.

Glony zależą tylko i wyłącznie od proporcji nawozów w wodzie. Jak się rozjadą to i glony gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra to wydajność pompy jest wystarczająca, natomiast mógłbyś wymienić gąbkę na większą(jak największą) gdyż ta standardowa zamontowana w filtrze zapycha się po tygodniu, częste czyszczenie gąbki osłabia jej florę bakteryjną no i jest upierdliwe :>

 

Bąbelki są wogóle niepotrzebne, ustawiasz wylot z filtra(strumiennicę jeśli masz) lekko do góry, tak by na powierzchni tworzyły się delikatne falki i był okrężny ruch tafli wody, mocniejsze napowietrzanie w ciągu dnia jest niewskazane ze względu na proces fotosyntezy roślin które potrzebują wtedy CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. A więc wystarczy filtr Aquael Fan mini z wydajnością 260L/H? Wystarczy również napowietrzanie poprzez deszczownicę, przez którą woda stykając się z taflą wody tworzy delikatne bąbelki? Rośliny, które wymieniłem będą również napowietrzać akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...