Skocz do zawartości

mętna woda


perignon1966
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, było sporo tematów tego typu, ale chciałbym przedstawić moją sytuację. Otóż minął niecały miesiąc od zalania mojego 200l zbiornika. Na samym początku woda była czysta, ale żółtawa przez korzenie. Później sytuacja zaczęła się trochę zmieniać, chyba mniej więcej po wpuszczeniu ryb zaczęła mętnieć. Żółta oczywiście jest dalej, ale przez tą mętność nie rzuca się tak w oczy. Stosowałem bactosan firmy tropical na wyklarowanie wody, lecz nic nie dało. Dodam też, że czyściłem kubełek do tego pod bieżącą wodą, bo myślałem, że przez brud którego na samym początku było dość sporo tak niewydajnie czyści wodę, ale po przeczytaniu kilku tematów chyba tylko pogorszyłem sytuację. Kubełek kupiłem na allegro firmy Aleas ae-1081. Wkłady od samego dołu: ceramika > zeolit > taka włóknina i dokupiłem jeszcze watę perlonową i też ją wsadziłem. Niestety sprawa mętnej wody nie ulega poprawie. Świecę około 12 godzin dziennie, świetlówki 2x 30W jedna zwykła druga dokupiona ostatnio Flora Glo, będzie jeszcze trzecia zwykła 30W. Sprawa karmienia.. karmię z 4 razy dziennie w małych ilościach, pokarm płatkowy roślinny na przemian z mrożonymi larwami. No i obsada to tak: 20x neon, 3x skalar, 3x p.kakadu, 3x p. agassiza, 4x kosiarka i przetrzymuje na razie jeszcze jednego dość dużego labeo albinosa. Dodawałem jeszcze planta gainer i dwutlenek w płynie, ale póki co nie daje, żeby wody nie zamęcać. To tyle, jeśli coś pominąłem proszę pisać. I jeszcze jedna rzecz, nie robiłem żadnych testów, więc nie znam żadnych parametrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że woda była mętna zanim umyłem filtr, może bakterie się jeszcze nie zdążyły zagnieździć a ja je już wybiłem tego akurat nie wiem. Dobra, więc załóżmy, że za jakiś czas wszystko dojdzie do normy a co byście doradzili w sprawie żółtej wody? Woda traci na przejrzystości przez to i trochę też mnie to irytuje, mam nadzieję, że z czasem korzenie wypuszczą tyle ile musiały i przestanie.. a jeśli nie to myślę czy nie wygotować i wyczyścić ich jeszcze raz. Korzenie zbierałem sam tak jakby co, nie są kupne. Ostatnie jeszcze pytanie na temat filtra. Czy ktoś miał taki? mógłby mi coś o nim powiedzieć czy jest wydajny czy nie? przepompowność 800l/h ale firma raczej nieznana, więc zastanawiam się czy to nie jego wina, tym bardziej, że zapomniałem powiedzieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Wylot z czystą wodą z kubełka mam z lewej strony akwarium a wlot gdzie pobiera brudną jest przy prawej stronie. Idzie zaobserwować, że woda przy wylocie jest czystsza i przejrzysta natomiast najgorzej jest po środku.. po prawej gdzie pobiera brudną jest trochę lepiej niż na środku. Może zła cyrkulacja wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J bym wylot i wlot wody ustawił po tej samej stronie. Wylot z jakąś dyszą do ruchu tafli wody i ze sporą siłą by płynęła po powierzchni a później wracała po dnie do wlotu. Ustawienie na przeciwko siebie powodować może zastoiny w miejscach: pod wylotem i nad wlotem - woda będzie płynęła bezpośrednio od wylotu do wlotu. Jeżeli będzie cyrkulacja za słaba to może dodatkowa pompka (np mały filtr wewnętrzny) po przeciwnej stronie niż kubeł.

Mleko masz najprawdopodobniej od pierwotniaków. Robić podmiany regularne, możesz dodać bakterii nitryfikacyjnych i czekać na klarowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlot mam po przeciwnej stronie wylotu, podmianki robię właśnie co tydzień. Co do korzeni.. okorowałem, wyszorowałem dokładnie, wygotowałem w solance i później jeszcze raz wyszorowałem. Z jakiego drzewa to szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia.. Odkąd założyłem akwarium zdechł mi samiec kakadu, ale to raczej nie z przyczyn wody, ale był zdominowany przez drugiego samca. Miał lekko postrzępione płetwy, pływał przy powierzchni ciągle, później go odłowiłem do drugiego akwa a jak widziałem, że jest coraz gorzej zrobiłem mi szpitalik w którym zdechł. Teraz trochę lipa się dzieje z jedna samica kakadu, od przedwczoraj ma podobne objawy co tamten samiec , trzyma się bardziej górnej powierzchni wody, bez życia jest.. jedna neonka też trochę dziwna. Oddzieliła się od grupy, prawie nie pływa tylko trzyma się w jednym miejscu. Reszta ryb wydaje się, że znosi to wszystko dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zbyt często karmisz ryby, raz dziennie to max. Po drugie mrożonki- powodują duże zmętnienie wody, nic po dobrym filtrze, odmulaj dno odmulaczem raz w tygodniu, wymieniając nie więcej 1/5 zbiornika wody, sprawdź czy do akwarium nie dochodzą promienie słońca- powodują one rozwój glonów i zmętnienie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie Twoje porady nie są właściwe (poza podmianami wody). Karmię mrożonkami i nigdy mi woda mi zmętniała> To samo ze światłem. mam oświetlenie i to czasem mocne i brak zmętnienia...

Odmulanie jest kontrowersyjną sprawą. Niektórzy nie odmulają wcale a inni i owszem. Ja co najwyżej ściągam z dna osiadłe szczątki, odchody i puste muszelki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy korzenie nie są z iglaka.

Czy korzenie długo były martwe, czy raczej świeże?

 

Z iglaka na pewno nie są, ale z jakiego konkretnie drzewa nie mam pojęcia, nie wiem jak to sprawdzić. Na drugie pytanie też mi ciężko odpowiedzieć bo nie wiem jak długo pływały w jeziorze, w każdym bądź razie jeden ciągle wypływa i muszę go przytrzymywać kamieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wczoraj tak jak mówiłaś z dwoma korzeniami i miały dużo na sobie syfu, może teraz będzie lepiej, ale zobaczyłem też, że wodę nie barwią same korzenie tylko okrzemki. W moim akwarium jest dużo okrzemek które osadzają się na wolno rosnących roślinach, korzeniach, żwirku i szybach. Podmieniłem prawie około 50% wody, deszczownię zamontowałem na lewy bok zbiornika, zobaczymy czy coś to da i będzie lepsza cyrkulacja wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, także mam problem z mętną wodą, tylko u mnie wygląda to tak, zbiornik stoi zalany od około dwóch tygodni, po kilku dniach woda zrobiła się mętna i przybrała zielonkawy kolor w dodatku widać coś tak jakby dym był w wodzie i z dnia na dzień jest coraz gorzej po kilku dniach nie widać już tyłu zbiornika, żwir kupiłem w sklepie zoologiczny i płukałem go około godziny, wiecie co to może być i jak temu zaradzić?

Dziś podmieniłem 30 litrów ale efektów póki co nie widać.

Filtr Aquael uni 750

Temperatura 25-26

rośliny : kryptoryny, moczarka, kabomba, i trzy których nazw nie znam.

Nawóz: JBL ferropol raz w tygodniu, kulki JBL w podłożu i easycarbo raz dziennie około 5ml.

Oświetlenie 2 x 24w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, także mam problem z mętną wodą, tylko u mnie wygląda to tak, zbiornik stoi zalany od około dwóch tygodni, po kilku dniach woda zrobiła się mętna i przybrała zielonkawy kolor w dodatku widać coś tak jakby dym był w wodzie i z dnia na dzień jest coraz gorzej po kilku dniach nie widać już tyłu zbiornika, żwir kupiłem w sklepie zoologiczny i płukałem go około godziny, wiecie co to może być i jak temu zaradzić?

Dziś podmieniłem 30 litrów ale efektów póki co nie widać.

Filtr Aquael uni 750

Temperatura 25-26

rośliny : kryptoryny, moczarka, kabomba, i trzy których nazw nie znam.

Nawóz: JBL ferropol raz w tygodniu, kulki JBL w podłożu i easycarbo raz dziennie około 5ml.

Oświetlenie 2 x 24w

Spróbuj skrócić czas oświetlania akwa.

I zmniejsz dawki nawozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czy może to być przez ceramikę w kubełku? Tak jak pisałem w wodzie pływa masę malutkich drobinek, które widać dopiero z bliska, nie osiadają na podłożu. Czytałem gdzieś, że podobno to może być wina ceramiki, jak myślicie wyciągnąć ją i zobaczyć co się będzie działo? No i ponawiam pytania z poprzedniego postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...