Skocz do zawartości

Prośba o pomoc akwarystyczną - Proszę


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam taką prośbę do państwa mających doświadczenie. Pomimo czytania postów nadal jestem zielony w niektórych temat zmarnowałem pieniądze już na wiele akwaria i porażka.

Podziwiam co niektóre akwaria i jestem pod wrażeniem . Proszę nie pisać że jestem leniwy itp. Chodź mają państwo to tego prawo. Nie chciałbym znów pieniędzy wyrzucić w błoto za dużo tych producentów technik i się zaczynam pomału gubić

 

A więc :

 

Akwarium 112 litrów

 

Zbiornik standardowy 80x35x40 prosty z pokrywą aluminiową 2x24 świetlówki AQUA MEDIC PLANT GROW T5 24W - LIGHT oraz NARVA DAYLIGHT T5 24W 6500K

i me pytanie do państwa dokupić jeszcze 1x24 i jaką świetlówkę dobrać ?? Czy lepiej BELKA GLO LAMPA T5 2x24W i przełożyć świetlówki a może jakaś inną belkę np. cos 2x ?? 3x ?? 4 x ?? Jeśli belkę inną to proszę o dopasowanie odpowiednich brakujących świetlówek

 

Filtr zewnętrzny

 

Filtr JBL Cristal Profi e700 - ponieważ taki posiadam lecz jedzie na gwarancję w ciągu roku miałem wymienianych tyle wirników że masakra .Mam nadzieję że go naprawią a nie dadzą znów nowego wirnika , a może dadzą filtr już ten nowszy model a może wymienią na e900 w co wątpię

 

GRZAŁKA Z TERMOREGULATOREM 100W - firma jakaś skrzat xD

 

Podłoże

 

aquabasis-plus 5 litrów czytałem że za dużo bo producent poleca do 200 litrów - Czyli muszę dać cały worek czy ok. 3 litrów ?

 

jbl-manado-10l - starczy czy za mało na 112 litrów ??

 

Wiem że państwo napiszę że podłoże beznadziejne lecz z innymi to nie wiem ile kg trzeba kupić np. Ada 18 kg na ten zbiornik i czy tylko Ada mi wystarczy bez żadnego podłoża dla roślin ?? Aqua Substrate 3x5,4 kg i czy też to samo wystarczy bez żadnego dla roślin ??

 

Kulki torfowe ?????

 

Co2

 

Na razie bimbrownia razem z Easy carbo - chciałbym wiedzieć czy do bimbrowni mogę zamiast kostki lipowej dać jakaś drabinkę lub spiekiem ceramiczny - jak tak do ile mm najlepiej kupić ?? CO do bimbrowni to nie będę jej zakręcał bo butelkę wywali a normalna butla co2 Też musi być zakręcana jak się nie ma elektrozaworu prawda ?? jeśli prawdą to zakręca się główny zawór czy tylko ten zaworek precyzyjny - Nie miałem tego nigdy i gdybym kupił to mam cykora ze wybuchnie coś. Jak bym kupował to taki najtańszy zestaw z butlą nie muszę tych droższych ??

 

Roślinki wyczytałem że tylko invitro kupować i teraz ile sztuk bym potrzebował w nawiasie napisze ile kubeczków. Proszę mi coś dodać coś odjąć jak źle

 

Zostanę już przy korzeniu bo czytałem że z kamieniami jest większa jazda i wiedzą a z resztą nie wiem jakie kamienie wiem że bym musiał mieć 3 sztuki a w 1 kg nie będzię 3 kamieni odpowiednich i nie wiem wtedy ile roślin i ile sztuk bo zapewne muszą być inne niż podane poniżej

 

 

3-plan

Hemianthus micranthemoides 6 cm 100 sztuk 1 kubek

Rotala rotundifolia indica 10 cm 200 sztuk 1 kubek

Didiplis diandra 6 cm 100 sztuk 1 kubek

 

2-plan

Micranthemum umbrosum 6 cm - 100 sztuk 1 kubek

phoenix moss (korzeń) 100 gałazek 2x50sztuk

 

1-plan

Hemianthus callitrichoides "Cuba" 200 sztuk 1 kubek

 

Wgłębka 250 ml 1 pudełeczko na kamienie takie http://allegro.pl/lupek-fillytowy-czarn ... 78192.html niby same płaskie i 3 zł za 1 kilo to trochę dadzą tych kamyczków ??

 

Gałęzatka 1-2 sztuki

 

Nawozy:

 

Proszę mi napisać czy brać tą całą serie easy czy to tańsze

 

potas-k - ten najtańszy za 5 zł

 

planta-fuel - tez za 5 zł

 

i jakiś nawóz na mech 3 zł

 

Easy carbo

 

Easystart bakterie w plynie

 

Lub

 

EASY LIFE __ ProFito 500ml __ NAWÓZ DLA ROSLIN

 

EASY LIFE Kalium 250ml ___ Nawóz, Potas (K)

 

EASY LIFE Ferro 250ml ___ Nawóz, Żelazo (Fe)

 

Easy Life CO2 w płynie EasyCarbo 250ml carbo

 

EASYSTART - Bakterie w płynie EasyLife 100ml P-ca

 

Obsada :

 

15 x Microrasbora galaxy

6 x Corydoras pygmaeus

10 x Caridina sp. "Crystal Red"

10 x Caridina gracilirostris "Red Nose"

20 x Neocaridina heteropoda var. red "Red Cherry"

 

 

neony x 20 LUB razbory x 20 (jedna większa ławica zamiast 2 małych - po prostu lepiej wygląda),

 

6 otosków

 

 

1+1x pielęgniczka ramireza (np. elecrtic blue)

12x razbora klinowa/bystrzyk czarny/b. barwny/b. ozdobny/neon innesa/n. czerwony/miedzik obrzeżony/tęczanka wernera/barwieniec czarny/zwinnik jarzeniec/z. czerwonousty

8x otosek

 

1x bojownik syjamski

10x razbora klinowa /neon innesa/n. czerwony /zielony

6x otosek

 

Chciałbym coś z brzanek ale wyczytałem że one agresywne i mogę rozpierduche zrobić w akwarium.

 

Chciałbym jeszcze krewetki red yellow amano babuli któreś z tych oraz Danio czerwone lub żółte

 

Proszę rozważyć wszystkie punkty również pod akwarium 63 litry jeszcze nie wiem ile miejsca znajdę w pokoju bo na 112 litrów muszę szafkę kupić ponieważ komoda z brw nówka opadła.

 

Dziękuję za podpowiedzi i poświęcony Państwa czas .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na początek spokojnie wystarczy Ci te 2x24W, jak sobie kupisz butlę to najwyżej dołożysz oświetlenia. Podłoże Aqua Substrate jest podłożem roślinnym i nic więcej nie trzeba dokładać, ale do 112l to przynajmniej 2 worki.

Do bimbrowni spiek ceramiczny się raczej nie nada, bo z tego co wiem potrzebuje większego ciśnienia, ale drabinka powinna być OK.

Nie kupuj wszystkich nawozów jak leci, na poczatek wystarczy mikro + potas + carbo czyli np. PG Classic + Easy Carbo albo PG Micro + Easy Life Kalium + Easy Carbo i daruj sobie te bakterie w płynie.

 

Lepiej kup 112 litrów bo 63 to straszna ciasnota i będziesz żałował ;)

 

W kwestii krewetek, to najlepiej zacznij od mniej wymagających np. Red Cherry bo Crystale wymagają odpowiednich parametrów wody i są trochę za drogie na "naukę", zwróć również uwagę na to że niektóre gatunki się ze sobą krzyżują i nie powinno się ich trzymac w jednym zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za dobór nawozów :) PG Classic + Easy Carbo <-------- to chyba będzie good kaliuma już tu nie muszę kupować. Akwarium już mam leży i leży dlatego pytałem się o te świetlówki bym później wiedział co mam zrobić czy dołożyć świetlówki czy belkę dokupić którąś opcję muszę wybrać by iść dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

Pozwolicie, że podłączę się pod temat nie tworząc nowego dla samego siebie;]

Więc mam planta fuel i aquaflorin potassium. Zastanawiam się czy powinienem zacząć nawożenie tymi preparatami. Czy jest w tym jakiś sens ewentualnie jakie są przeciwwskazania?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia 2x24W wystarczy w zupełności.

Co do podłoża - ja nie jestem zwolennikiem drogich podłoży - uważam że zbliżone efekty można uzyskać stosując podłoże z ziemi+żwirek - koszt jest nieporównywalnie mniejszy efekty praktycznie takie same .

Co do nawożenia - tu zacytuję siebie z jednego z moich tematów

Nawożenie - jest dwa rozwiązania - jedno tańsze i lepsze drugie droższe i gorsze . To tańsze nie jest lepsze tylko dlatego że jest tańsze ale ma kilka zasadniczych zalet - o nich za chwilę.

Wersja droższa nawożenia - pełna linia nawozowa jakiegoś producenta - dlaczego pełna a nie tylko wybrane nawozy?. Wynika to z dwóch powodów - żeby nawozić prawidłowo akwarium potrzeba dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych pierwiastków. Nawozy firmowe komponowane są w ten sposób że w każdym preparacie występuje coś tam np potas - w trzech różnych po trochę - żeby tego potasu w naszym akwarium było pod dostatkiem nie wystarczy podawać jeden nawóz , nie można go też podać więcej bo w składzie występuje np żelazo które łatwo przedawkować , okazuje się że nie wystarczy tez podawać z dwóch - trzeba podawać np z trzech bo dopiero wtedy nawożenie potasem jest kompletne. Jeśli teraz weźmiemy pod uwagę że może to dotyczyć jeszcze np azotu to się okaże że musimy już mieć np 5 różnych nawozów żeby to zagrało a czasami i więcej. Największy jednak minus tego rozwiązania to brak możliwości regulowania ilości pojedynczych pierwiastków które dozujemy - dajemy jeden - podajemy równocześnie dwa czy trzy pozostałe i to nie według naszych potrzeb tylko według założeń producenta.

Wersja tańsza i lepsza. Rozwiązaniem tego problemu jest nawożenie solami - nawozami samodzielnie komponowanymi , które dają nam pełną nieograniczoną możliwość regulowania każdego składnika z osobna a do tego cena która jest 10 razy niższa niż nawozy firmowe - jednym słowem wszystko pod naszą kontrolą - chcemy podnieść dozowanie azotu - to podnosimy , potrzeba więcej fosforu - podajemy więcej Rozwiązanie idealne choć wymaga...coż poświecenia chwili czasu na naukę i zrozumienia mechanizmów i zależności w naszym akwarium . Więcej o nawożeniu solami --->>http://forum.superakwarium.pl/nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Co do kwestii CO2 również zacytuję siebie

Instalacja CO2 - Tu sprawa wygląda tak - jeśli się decydujemy na "prawdziwy" roślinniak z wymagającymi roślinami to instalacja CO2 będzie niezbędna . Czy stosować prowizoryczne rozwiązania jakim jest "bibrownia" - moim zdaniem nie . Dlaczego? - Bimbrownia jest niestabilnym źródłem CO2 bez możliwości regulowania i kontrolowania jego ilości która jest dostarczana do akwarium. Koszt cukru i drożdży przez rok - to koszt zakupu butli wysokociśnieniowej. Butlę w razie "W" można sprzedać ..zużytego zacieru już raczej nie.

Dlatego tu nie bardzo da się uciec od kosztów choć można je zredukować nawet o 2/3 w porównaniu ze sprzętem z najwyższej półki . Można kupić reduktor za 60-70 złotych , zaworek precyzyjny za ok 25zł , zrobić świetny reaktor z filtra narurowego za ok 70-80zł i butlę na której nie bedzie pisało ADA za 100zł. Przy takim zestawie roczny koszt użytkowania to ok 15 zł dla akwarium 100l - chyba niewiele.

Natomiast co do kwesti "wybuchów"....gdyby butle tak "wybuchały" to połowa z nas dawno juz by nie żyła - śmiertelność wśród akwarystów stosujących instalacje CO2 jest znikoma - masz więc spore szanse na przeżycie ...mimo wszystko :lol:

Co do obsady generalnie się nie wypowiadam - optuję za tym żeby była z jednego kontynentu dobrana pod względem odpowiadających im parametrów wody i karmienia. W akwarium roślinnym powinny występować gatunki ryb które nie niszczą roślinności.

Jak Ci sie zechce poczytać>>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html - może znajdziesz tu jakieś wskazówki dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...