Skocz do zawartości

Pobór mocy a moc świecenia


toolpa1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

 

Temat dotyczy standardowych świetlówek T5

 

Na opakowaniu wyczytałem że moc którą pobierają te świetlówki to 13W , natomiast moc świecenia to 65W

Pytanie czym mam się sugerować przy oświetlaniu zbiornika?

I czy bimbrownia ma sens przy tym oświetleniu?

 

72L

2x13W( moc świecenia 65W)T5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, z tym przelicznikiem.

 

Zauważyłem, że każdy sugeruje się tym przelicznikiem, a wiadomo, że natężenie oświetlenia w danym miejscu spada z kwadratem odległości od źródła światła.

 

Wybaczcie, ale jak dla mnie, oprócz mocy - ważna jest też wysokość akwarium i miejsce umieszczenia źródła światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast moc świecenia to 65W

 

Nie ma czegoś takiego jak moc świecenia wyrażana w watach.

To głupota, herezja, nie prawda, chwyt marketingowy.

Znaczy to mniej więcej tyle, że ta świetlówka ma podobny strumień świetlny do zwykłej żarówki 65W, co i tak jest wartością zawyżoną.

 

Przeliczniki W/l odnoszą się zarówno do świetlówek t5, t8, jak i kompaktów. W przypadku oświetlenia żarowego, potrzeba dużo większej mocy, a w przypadku ledów mniejszej. Kwestia wydajności świetlnej.

 

Co więcej, ilość produkowanego przez świetlówkę światła, wyrażamy w lumenach, nie w watach. W watach jest tylko ogólny, sprawdzający się w miarę przy standardowych świetlówkach i standardowych wymiarach akwarium przelicznik.

 

CO2, a w tym wypadku bimbrownia, daje efekt przy każdym świetle. Jednak w tym wypadku, będzie on raczej bardzo skromny w porównaniu do akwarium +0.5W/l z dobrym nawożeniem. Tutaj znowu wskakuje kwestia samego przelicznika, bo jeśli baniak ma 60cm długości, a pewnie ma - to nie jest znowu tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...