Skocz do zawartości

Zbrojnik niebieski i sprawa drewna w diecie.


Kubujek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie zbrojnikowate wymagają obecności drzewa w diecie. Celuloza jest dla nich niezbędnym składnikiem pokarmowym i bez jej obecności w diecie należy spodziewać się zgonu ryby. Są rónież gatunki których dietą podstawową jest drewno (panaquy) Warto umieścić w akwarium parę różnych rodzajów drzewa, gdyż z tego co zauważyłem nie każdy gatunek lubi to samo. Niechętnie są obgryzane korzenie typu reed moor. Decydując się na większe odmany drewnożerców musimy się liczyć z tym że potrafią naprawdę szybko radzić sobie z korzeniami i w pewnym momencie stanie się konieczne uzupełnienie wystroju akwarium.

To jest wycinek z innego forum, jeśli wygłosiłem herezję to przepraszam, mógłby mi ktoś podesłać wiarygodną lekturę na temat zbrojników. A co do tej sałaty lodowej, czekam na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że wśród zbrojników są zarówno drewnojady, glonojady, jak i roślinożercy, a także mięsożercy i padlinożercy, to teoria o drewnie nabiera nowego znaczenia...a zbrojnik niebieski nie występuje w naturze i to praktycznie wszystkożerna hybryda która niczym nie pogardzi, ale powinna mieć zielsko w diecie.

 

Sałata lodowa, czemu by nie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celuloza wspomaga trawienie i jest wymagana przez Zbrojniki; nie ważne czy to są mięsożerne Hipki, czy typowe roślinożerne krówki jak Peckoltie.

 

Atreyu, to że Ancistrus sp nie występuje w naturze, to nie znaczy, że nie ma preferencji pokarmowych, których trzeba się trzymać.

Ryby z rodzaju Ancistrus powinny mieć pokarmy roślinne jako podstawe, a twierdzenie, że są "praktycznie wszystkożerne" jest niezbyt n a miejscu bo ktoś może wziąć to na serio, karmić "Glonojady" mrożonkami, a potem wrócic tutaj do działu "choroby" i pytać dlatego jego "gluś" zdechł...

 

Kokos może być, ale ja proponowałbym pozbierać chociażby suchych gałązek wierzby płaczącej - bardzo miękkie drewno, które na pewno bedzie smakować zbrojnikom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, niby hybryda nie występująca w naturze, ale jednak dalej zbrojnik, który potrzebuje celulozy w diecie, czyli korzeni w akwarium. Więc chcę się dowiedzieć czy kokos może zastąpić korzenie i czy wogóle zawiera celulozę.

 

Pley, sorry jak pisałem swój post nie było jeszcze Twojego, mój dużo przebywa i na kokosie i w kokosie. Ale dobra zobaczę, jutro wezme jakieś drobne gałązki i położę po prostu na dno, te gałązki trzeba najpierw wygotować i obrać z kory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby z rodzaju Ancistrus powinny mieć pokarmy roślinne jako podstawe, a twierdzenie, że są "praktycznie wszystkożerne" jest niezbyt n a miejscu bo ktoś może wziąć to na serio, karmić "Glonojady" mrożonkami, a potem wrócic tutaj do działu "choroby" i pytać dlatego jego "gluś" zdechł...

 

Oczywiście, do czegoś takiego nie zachęcam, zaznaczyłem ich preferencje. Po prostu, mięsożerna L-ka, niekoniecznie zje brokuła, roślnożerna, niekoniecznie rzuci się na ochotkę, a zbrojnik niebieski zje praktycznie wszystko co nadaje się do jedzenia, wliczając padlinę i o ile będą to jednorazowe przypadki to i mięso mu nie zaszkodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ryby z rodzaju Ancistrus powinny mieć pokarmy roślinne jako podstawe, a twierdzenie, że są "praktycznie wszystkożerne" jest niezbyt n a miejscu bo ktoś może wziąć to na serio, karmić "Glonojady" mrożonkami, a potem wrócic tutaj do działu "choroby" i pytać dlatego jego "gluś" zdechł...

 

Oczywiście, do czegoś takiego nie zachęcam, zaznaczyłem ich preferencje. Po prostu, mięsożerna L-ka, niekoniecznie zje brokuła, roślnożerna, niekoniecznie rzuci się na ochotkę, a zbrojnik niebieski zje praktycznie wszystko co nadaje się do jedzenia, wliczając padlinę i o ile będą to jednorazowe przypadki to i mięso mu nie zaszkodzi.

No tak ale mi chodziło o celulozę z drewna, która jednak jest potrzebna nawet dla hybrydy nieżyjącej w naturze do prawidłowego funkcjonowania (chociaż zbrojnik niebieski występuje w naturze)

 

Jak wiadomo każdy zbrojnik musi mieć w swojej diecie drewno

Jak wiadomo, to jest bzdura.

I z tego co wiem to Ancistrus dolichopterus jest roślinożercą i podawanie mu wysoko białkowego mięsa, takie jakie się powinno podawać mięsożernym gatunkom, grozi chorobami. Zresztą ja założyłem ten temat żeby się dowiedzieć czy kokos może zastąpić korzenie, a nie co może jeść mój zbrojnik, to już wiedziałem i na pewno nie jest to mięso. :mrgreen:

 

Może ja się nie znam na zbrojnikach, ale wszędzie jest napisane, że Ancistrus Dolichopterus występuje w dorzeczu Amazonki :)

Występowanie

Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w wodach Brazylii i Gujany – w dorzeczu górnej i środkowej Amazonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja się nie znam na zbrojnikach, ale wszędzie jest napisane, że Ancistrus Dolichopterus występuje w dorzeczu Amazonki :)

Ale opisywany przez Ciebie zbrojnik, to nie zbrojnik o którym aktualnie jest mowa.

 

Żeby nie było OFFtopu - powtarzam. Według mnie kokos wystarczy, ale dodaj drewna z jakiegoś miekkiego drzewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jaką powiedziałeś wcześniej - Ancistrus dolichopterus

 

Autor poszedł standardowym błędem i hybrydę Ancistrus sp opisał jako Zbrojnik niebieski, podczas gdy ten zbrojnik jest bardzo trudny, a wręcz niemożliwy do zdobycia w polsce.

 

Temat wygasł - Zamykam// Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...