Skocz do zawartości

Czy można dodać oświetlenie do tej pokrywy ?


kubeeq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwarium 112l profilowane firmy diversa.W niej mam 2x18W i chciałbym dołożyć 1x24W i mam do was pytanie jak to zrobić ? Elektryk ze mnie marny i zależałoby mi żeby zrobić to jak najprościej i jak najmniej "wiercić".Niestety pokrywa nie ma odklejanej pokrywy na statecznik :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie musisz wiercić, na allegro są gotowe zestawy, a dodatkową świetlówkę T5 mocujesz na klipsy do tej świetlówki którą już masz w pokrywie, drugi statecznik może sobie leżeć poza akwarium np. z tyłu.

Tu jest przykładowa aukcja: http://allegro.pl/zestaw-dodatkowe-oswi ... 06494.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem teraz pod spód i świetlówkę mogę dołożyć tylko z przodu i to jeszcze przysłoni otwór na jedzenie.Nie będzie przeszkadzało nierównomierne rozłożenie światła ? Zależało mi na tym by tył był bardziej oświetlony bo to tam jest więcej roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do takiej pokrywy mam dołożone dwie świetlówki (13,6 W każda) właśnie na klipsach. Co prawda otwory do karmienia sa przysłonięte ale nie przeszkadza to tak bardzo. Nierównomierność oświetlenia (u mnie) wynika najbardziej z różnych natężeń światła (standardowe 2x18 są dużo "ciemniejsze").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłam się kiedyś w bimber, już nie pamiętam z jakiego przepisu, ale efekt nie był powalający, poza tym cukier drogi :evil: później testowałam cytrynownię i to jest już dużo wydajniejsze i myślę że również tańsze, ale na dłuższą metę i tak najlepsza butla ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad butlą, ale najpierw muszę wymienić podłoże oraz dodać tą świetlówkę.Rośliny się jeszcze w tym nie ukorzeniły więc muszę poczekać może wtedy dodam oświetlenie,wymienię podłoże na JBL Manado, wymienię filtr na zewnętrzny.Czy przy 0,53W/l z podłożem JBL Manado, mogę już mieć trawnik np. z glossostigmy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manado nie ma wartości odżywczych ale trawni na nim urośnie. U mnie sagittaria subulata wystrzeliła tak,ze wygląda jak roślina co najmniej drugoplanowa a między trawkami ciężko mają się przebić nawet zatoczki.

Bez różnicy. Wybierz tańsze rozwiązanie. Ja podaję CO2 za butki i uzupełniam C z EC.

Myślę, że przy takim oświetleni trawnik będzie rósł ale niezbędne jest nawożenie i kontrola w szczególności stosunku azotu i fosforu. Dziś nawet czytałem, że trawnik z glosi przy 0,3 urośnie tylko nawożenie musi być mocno zbilansowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam manado i nie narzekam ale nie miałem w planach i dalej nie mam roślinniaka. Wg mojej oceny to dobre podłoże. Zawsze można stosować kulki gliniane pod korzeń. Dobrym rozwiązaniem byłaby ziemia ogrodowa i na to coś innego - bazalt czy tez nawet manado

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...