Skocz do zawartości

Dawkowanie nawozów do akwarium.


S'Sayan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Piszę do Was ponieważ czytałem na ten temat dość sporo lecz to co chciałem wiedzieć nie do końca wiem dlatego też zwracam się tutaj.

 

Akwarium 54l, oświetlenie 15W (za jakiś czas będzie 30W).

 

Posiadam nawozy - sole Mikro i Makro.

Skład:

Mikro: B – Bor, Cu – miedź, Fe – żelazo, P – Fosfor, Co – Kobalt, K – Potas, Mg – Magnez, Mn – Mangan, Mo – Molibden, Zn - Cynk

Makro: N – azot, Mg – magnez, K – potas, P – Fosfor, S - siarka

Nawozy pochodzą z tej aukcji: http://allegro.pl/nawoz-mikro-makro-wys ... 28061.html

 

I teraz chciałbym się dowiedzieć co, kiedy zacząć dozować? Czy do tych co wymieniłem dokupić jakiś oddzielny nawóz jak np. żelazo czy fosfor czy to co jest w solach wystarczy?

 

Jeśli macie jakieś fajne poradniki to proszę o link ponieważ jak to każdy akwarysta nie chce mieć glonów ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca napisał w aukcji żeby stosować te nawozy wg zaleceń więc jak mniemam dołączył do zestawu odpowiednią instrukcję. W zasadzie wszystko się w tych dwóch woreczkach znajduje więc nie ma powodu dokupować czegoś dodatkowo. Jedyne zastrzeżenia budzi we mnie ta mieszanka makro, bez względu na to jakie są tam proporcje składników, każdy zbiornik ma indywidualne zapotrzebowanie na konkretne pierwiastki i może się okazać że niepotrzebnie ładujesz do akwarium np. fosfor którego i tak masz pod dostatkiem. Stosuj sobie to ostrożnie i obserwuj co się dzieje w zbiorniku, może akurat ta mieszanka będzie dla Ciebie odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko mi chodzi o to, że nie do końca wiem czy mikro i makro stosować razem czy np. każde kiedy indziej.

Z tego co doczytałem to dowiedziałem się, że w akwarium zapotrzebowanie na mikro elementy jest mniejsze i należy dawkować dopiero w +/- 3 tygodniu istnienia akwarium. Prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym w ogóle nie szalała z nawozami dopóki zbiornik nie dojrzeje i się nie ustabilizuje, później wszystko w zależności od ilości roślin i intensywności wzrostu, a mikro podaję czasem razem z makro i nie sądzę żeby to miało wpływ na cokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...