Skocz do zawartości

Co to za swiństwo?


gregorianr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W końcu musiałem i ja trefić do tego działu :evil: Mam problem od dłuższego czasu z tym oto glonem. I tu mam pytanko są to sinice czy zielenice?

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dane zbiornika

180L, oświetlenie 2x39 865, i 2x30 aquarelle i aquastar, CO2 z butli, nawożenie macro red i mirco aqua artu, ostatnio sole azot, fosfor i potas, podmiany przez ostatnie 2 tyg co 2-3 dni po 50-60L

Azot- około 15mg/l

fosfor - 0.8 mg/l

twardość ogólna - 7

 

W baniaku totalne zahamowanie wzrostu, blyxa prawie się rozpuściła, sitowie całe oblepione jakimś świństwem brązowym i zielonym.

 

Wymiękam :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie :x walczę z nimi od około 2 miesięcy. Teraz zaciemniłem baniak i dopiero w środę odsłona. Wyciagne wszystkie roślinki i zostawie tylko te które się jeszcze do czegoś nadadzą. Całe dno odmule i wyczyszcze filtry. Tylko dziwi mnie jedno bo na dnie mam zielenice a na szybach pył. Normalne? Sam już nie wiedziałem czy zaduzo mam azotanów czy fosforanów. Około 3 tyg temu NO3-50mg/l a PO4 0.05mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pył koloru jasno zielonego, roslinki wyczyszcze jak odkryje baniak czyli w środę no może we wtorek. A teraz nie chce mi się już tam zaglądać :| bo mam dosyć. Do środy dojdzie sporo zielska i wszystko posadze na nowo. Jakis miesiąc temu już zakrywałem baniak i po 3 dniach wszystko wyglądało ładnie, podmieniłem około 70L i do tej pory było ok. W poniedziałek na mchu i sitowiu tego nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sinice mogą wystąpić również przy dużych wahaniach poziomu azotu więc może warto zwrócić na to uwagę.

I to może być to bo w dwa tygodnie zbiłem azot z 50 do 10-15mg/l

 

Jeżeli po restarcie znowu coś pójdzie nie tak to w akwa zamieszka jakiś jaszczur albo wąż :D przynajmniej problemów z glonami nie będzie a zostanie mi jeszcze kostka 30L z krewetkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W końcu musiałem i ja trefić do tego działu :evil: Mam problem od dłuższego czasu z tym oto glonem. I tu mam pytanko są to sinice czy zielenice?

Dane zbiornika

180L, oświetlenie 2x39 865, i 2x30 aquarelle i aquastar, CO2 z butli, nawożenie macro red i mirco aqua artu, ostatnio sole azot, fosfor i potas, podmiany przez ostatnie 2 tyg co 2-3 dni po 50-60L

Azot- około 15mg/l

fosfor - 0.8 mg/l

twardość ogólna - 7

W baniaku totalne zahamowanie wzrostu, blyxa prawie się rozpuściła, sitowie całe oblepione jakimś świństwem brązowym i zielonym.

 

Wymiękam :cry:

Typowa "eutrofizacja" i degradacja środowiska wodnego występująca na skutek wpuszczania do wód ścieków.To jest azotu i fosforu czytaj gnojówki i detergentów(->Twoje sole makro) a kwaśne deszcze to walenie CO2 do nie rosnącego zielska prawdopodobnie z za małym buforem kh ,i niewiadomym pH.I masz cyjanobakterie (sinice).Poczytaj o eutrofizacji wód i przestań walić tyle chemii do zbiornika.

Moja rada,najpierw likwidacja przyczyny- doprowadzić parametry wody do normalności ph dla większości roślin optymalne to 6,5-6,8 a tego nie osiągniesz przy podawaniu CO2 bez odpowiedniego dla danego zbiornika kh.

A na likwidację cyjanobakterii erytromecyna sinice-problem-pomocy-szybko-t44289.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...