Skocz do zawartości

Wymiana świetlówki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam standardowe oświetlenie składające się z statecznika magnetycznego i świetlówki 15W T8.

Proszę o poradę w sprawie ew. wymiany świetlówki na jakąś inną. Na razie chcę pozostać przy jednej lampie. Czytałem trochę na temat światła i widma świetlówek, jednak nie do końca wiem jaka pojedyncza świetlówka będzie najlepsza (czy w ogóle wymieniać). Są różne temperatury światła - czy ta o temperaturze 10000K będzie najlepsza? Czy jednak 8500K lub nawet mniej?

Prawdę mówiąc nie wiem nawet jaką mam w tej chwili.

A co ze statecznikiem - warto wymienić na elektroniczny? Ten się strasznie grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item574807277_philips_daylight_865_t8_18w_6500k_acuario.html

Taka tylko poszukaj 15W bo ta ma 18. Powinna być w każdej hurtowni elektrycznej.

Podobno Philips nie produkuje takich o mocy 15W. Czy tak może być?

A co do tej Narvy to jest ona w temp. 6500K - na stronie jest pomyłka na wykresie widma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piszę nowy post w celu poinformowania zainteresowanych o efektach wymiany świetlówki i dodaniu odbłyśnika. Nie edytuję poprzedniego po to aby ten stał się aktywny.

Więc jest tak: wymieniłem świetlówkę standardową na Osram 15W 865 - czyli o temp. 6500K. Już sama świetlówka zauważalnie jaśniej świeciła. Zauważalnie to mało powiedziane - ślepy zobaczyłby różnice. Odbłyśnik mam firmy Arcadia, niesymetryczny, kształt walcowy.

Całość daje bardzo ładne światło. Jest znacznie jaśniej a poza tym ryby mają bardziej wyraźne kolory. Poprzednia świetlówka - nieznana - NoName

1) Wniosek - warto wymienić standardową świetlówkę montowaną w "tanich" pokrywach.

2) Wniosek - warto dodać odbłyśnik lub chociaż wykleić wnętrze pod świetlówką i obok taśmą aluminiową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...