Skocz do zawartości

start akwarium 180l


Rekomendowane odpowiedzi

czytałem poradnik początkującego

zakladanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy-t6354.html

 

ale mam mimo wszystko pytanie.

 

Czy mam rozumieć, że na początku, w skrócie:

1) kupuję akwarium (bez pokrywy i oświetlenia) oraz filtr (w moim przypadku kubełkowy) i grzałkę,

2) montuję filtr i grzałkę

3) wlewam wodę,

4) wsypuję żwir i inne podkłady,

5) dodaję kamienie i ozdoby

6) dodaję roślinność

7) dodaję bakterie (np. biostarter)

i czekam miesiąc czasu i wtedy dopiero zarybiam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw żwir i inne podkłady a potem woda, nie dodajesz żadnych biostarterów (najwyżej szczyptę pokarmu jako pożywkę) i przy włączonym filtrze czekasz ok. 2-3 tygodnie aż woda w akwarium dojrzeje, potem stopniowo dodajesz ryby.

Oświetlenie też będzie konieczne skoro posadzisz rośliny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy wiec witam wszystkich serdecznie.

 

Mam parę pytań:

 

Zbiornik: 180l - 92 x 41 x 55 jeszcze nie zalany

filtr: Bioflow 3.0 600 l/h

oświetlenie: 2x35W T5

podłoże: żwir 2-4mm kolor naturalny

 

1- Zbiornik zalany, rośliny posadzone, filtr i grzałka pracuje itd, a co z oświetleniem. Startować oświetlenie 10h czy zacząć od krótszego np.6 h i zwiększać?

2- Podłoże to sam żwir czy w związku z tym zastosować kulki z nawozem pod roślinami od razu na start?

3- Mam w domu centralny zmiękczacz wody ( parametry wody: brak ale testy w drodze ) czy woda z niego nadaje się do zbiornika? . Jest chyba trochę słonawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria mówi żeby stopniowo wydłużać czas oświetlenia, możesz zacząć od 7-8h i też będzie w porządku, kulki są jak najbardziej pożądane więc zakop kilka w okolicach korzeni a rośliny będą wdzięczne. Dlaczego twierdzisz że woda po zmiękczeniu jest słonawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jestem nowy wiec witam wszystkich serdecznie.

 

Mam parę pytań:

 

Zbiornik: 180l - 92 x 41 x 55 jeszcze nie zalany

filtr: Bioflow 3.0 600 l/h

oświetlenie: 2x35W T5

podłoże: żwir 2-4mm kolor naturalny

 

1- Zbiornik zalany, rośliny posadzone, filtr i grzałka pracuje itd, a co z oświetleniem. Startować oświetlenie 10h czy zacząć od krótszego np.6 h i zwiększać?

2- Podłoże to sam żwir czy w związku z tym zastosować kulki z nawozem pod roślinami od razu na start?

3- Mam w domu centralny zmiękczacz wody ( parametry wody: brak ale testy w drodze ) czy woda z niego nadaje się do zbiornika? . Jest chyba trochę słonawa.

doszła mała zmiana:

 

- substrat pod żwirek ( tetra complete substrate 5.8 kg )

czy to wystarczy i jaką warstwą żwiru to przykryć ( producent zaleca 2 cm ale boję się że przy odmulaniu będzie się wydostawał) czy ktoś tego używał?

 

- filtr zewnętrzny fluval 306

i tu nie wiem jak rozmieścić wloty (wewnętrzny jest w prawym rogu). czy wlot zew. z tej samej co wew. a wylot po przeciwnej czy jakoś inaczej.

- wkłady w filtrach zostawić oryginalne czy zrobić wewn. tylko mechaniczny a zewn. biologiczny jak tak to jakie wkłady w jakim filtrze

- woda ph 7,4 gH 10 kH 11 sprawdzę jeszcze po odnowie złoża (że słonawa to pewnie złudzenie bo do zmiękczacza dodaje soli nie wiem jaki wpływ na smak ma wymiana jonowa :D ) czy taka woda nadaje się do ramirezek i pary akary z maronii + jakaś ławiczka lub dwie

 

proszę o rady i z góry dziękuje

 

już prawie wszystko w komplecie więc start przewidziany na koniec marca. już nie mogę się doczekać. ale nie ma się co spieszyć, prawda? mam nadzieję że wszystko pójdzie gładko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rośliny 'na start' to takie które mają duże przyrosty w krótkim czasie (np. moczarka, rogatek) i dzięki temu szybko 'wyjedzą' nadmiary NO3 z baniaka. Dodatkowo nie mają wysokich wymagań świetlnych. W nowo wystartowanym baniaku po jakimś tygodniu no3 może mieć poziom nawet 70-100mg/l. I po to te rośliny - żeby NO3 szybciej zjechało do dopuszczalnego poziomu.

Robimy obowiązowe testy NO2/NO3 przez zakupem ryb żeby mieć pewność że się ich do trującej wody nie wpuści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś wieczorkiem będę miał w domu już rośliny. Jako, że chciałbym dziś wystartować akwenik, proszę o porady jak obchodzić się z roślinkami przy sadzeniu. Może jakieś dobre metody?

Czy roślinki najpierw wszystkie umyć, a potem już tylko zająć się sadzeniem, czy po prostu po kolei z osobna każdą myć i sadzić, myć i sadzić...?

Rozumiem że filtr i grzałkę włączyć po ukończonym już sadzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładujesz do baniaka substrat/ziemie i na to żwirek. Potem zalewasz baniak do 1/3. Roślinki opłukujesz w wodzie (ewentualnie przycinasz korzenie) usuwasz słabe liście, ślimaki. Potem sadzisz rośliny. Ja w między czasie włożyłem korzeń oraz filtr, grzałkę i dyfuzor od co2 by tak posadzić zielsko żeby je zasłoniło.

Pamiętaj o planach - czyli na przód małe rosliny i do tyłu coraz większe gatunki.

Potem zalewasz baniak do poziomu ok. 1.5 cm od krawędzi. Włączasz grzałkę/filtr i ma się mielić non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...