Skocz do zawartości

ile watów na akwarium


waldiwaldi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W poradniku

http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... -id19.html

czytam że na akwarium o długości 90 cm jest wymagane ilość światłą fluorescencyjnego: 2 x 20W. Czyli w sumie 40W.

 

Moje planowane akwarium będzie miało wymiar 90x50x50 (225l)

 

W wielu miejscach w necie jest napisane o przeliczniku mocy co do ilości litrów, że ten przelicznik wychodzi około 0,8W na 1 litr akwarium.

 

Biorąc pod uwagę powyższy poradni jest to 40W.

Biorąc pod uwagę przelicznik do mojego akwarium wychodzi 144W (bardzo dużo)

 

Według mnie jest to duża różnica do 40W a 144W. Czego mam się trzymać i ile watów tak naprawdę przystosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w poradniku

http://www.mojeakwarium.pl/forum_new/vi ... e1a#p15611

doczytałem, że stosuje się przelicznik 1l na 1W w akwariach wyższych niż 50cm.

W akwarium niższym niż 50 cm stosuje się 3/4 wyliczonej wartości, czyli według tego poradnika dla mnie to by było: 135W, pare watów mniej.

Gdybym założył przelicznik 0,8 byłoby to 108W.

Ale tak jak piszecie to jeszcze za chwilę. Ale warto zapewne mieć to na uwadze.

 

Mam kolejne pytanie, te ilość watów montujemy tylko na górze w obudowie?

I pytanie odnośnie kolorów, czy to miałyby być cztery kolory jak w powyższym poradniku, czy jednolite białe światło wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz, bo widzę że nie załapałeś:

Gotowe przeliczniki ogólne, to bzdura. Wat nie jest nawet jednostką światła, to tylko wartości bardzo grubo przybliżone.

 

Ilość koniecznego światła zależy od roślin jakie planujesz i nawożenia. Nikt Ci nie powie ile potrzebujesz oświetlenia jeśli tego nie określisz. Oświetlenie dobiera się pod rośliny, nie pod wielkość akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wiec zrób tak . Zestaw 2x39 w T5 i świetlówki 1x grolux , 1x aquastar . Ustaw je na świecenie od 12:00 do 19:00 . Zestaw 1x39 w T5 i świetlówkę z serii 865 , ustaw ją na świecenie od 09:00 do 22:00. Masz wtedy 117 w , a dzięki możliwości sterowania światłem nie będziesz miał problemów z glonami . Większość roślin przy takiej konfiguracji oświetlenia będzie miała zapewnione dobre warunki rozwojowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku zastanów się co chcesz mieć w akwarium. Jeżlei ma to być akwarium typowo roślinne to w zasadzie światła powinno być około 1W/1l. Jeżeli ogólne to schodzimy z watami w dół. Jak wybierzesz czarne wody to spokojnie to co jest oryginalnej w pokrywie wystarczy a nawet będzie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec zrób tak . Zestaw 2x39 w T5 i świetlówki 1x grolux , 1x aquastar . Ustaw je na świecenie od 12:00 do 19:00 . Zestaw 1x39 w T5 i świetlówkę z serii 865 , ustaw ją na świecenie od 09:00 do 22:00. Masz wtedy 117 w , a dzięki możliwości sterowania światłem nie będziesz miał problemów z glonami . Większość roślin przy takiej konfiguracji oświetlenia będzie miała zapewnione dobre warunki rozwojowe .

no to się nazywa konkretna porada :)

 

Na początku zastanów się co chcesz mieć w akwarium. Jeżlei ma to być akwarium typowo roślinne to w zasadzie światła powinno być około 1W/1l. Jeżeli ogólne to schodzimy z watami w dół. Jak wybierzesz czarne wody to spokojnie to co jest oryginalnej w pokrywie wystarczy a nawet będzie za dużo.

generalnie chodzi mi najbardziej o rybki (już mam wybrane - z Ameryki Płd i Azji Płd), jednakże chciałbym też zrobić ładny wystrój roślinek. Akwarium będzie miało 225 litrów.

 

"Czarne wody" to...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wiec zrób tak . Zestaw 2x39 w T5 i świetlówki 1x grolux , 1x aquastar . Ustaw je na świecenie od 12:00 do 19:00 . Zestaw 1x39 w T5 i świetlówkę z serii 865 , ustaw ją na świecenie od 09:00 do 22:00. Masz wtedy 117 w , a dzięki możliwości sterowania światłem nie będziesz miał problemów z glonami . Większość roślin przy takiej konfiguracji oświetlenia będzie miała zapewnione dobre warunki rozwojowe .

A są pokrywy na 3 świetlówki?

Z tego co patrzyłem, to pokrywy były na 2 albo 4 sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...