Skocz do zawartości

oświetlenie na początek


luki0830
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie wczoraj zalałem swoje pierwsze akwarium 140l :D zdjęcia wrzucę później, na razie mam standardowe oświetlenie 2x18W T8 ale za jakiś miesiąc przed wpuszczeniem rybek zmienię na coś lepszego. A póki co mam takie pytania:

1. O których godzinie najlepiej włączać i wyłączać światło?

2. Czy od razu na początku świecić ma ok 10godzin czy może zacząć od 3-4 godzin oświetlania?

3. Jeśli świecenie ma trwać krócej to lepiej włączać na wieczór czy o jakiej porze dnia?

Rośliny to takie podstawowe: żabienica, anubias, cryptocoryn nevilli, echinodorus st.elmo's fire

 

Zmiana działu na " Ogrzewanie i Oświetlenie"

Mod. Drobniczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Światło najlepiej włączać po wzejściu słońca jak widno zaczyna się robić w pokoju - pozwala to nie stresować ryb nagłym oświetleniem zbiornika. Lub jak wstajesz z łóżka, z tym że powinna to być systematyczna godzina. Wyłączać światło przy zachodzie słońca lub o wybranej godzinie wyłączasz i pozostawiasz na chwile włączone światło w pokoju. Godziny świecenia możesz dobrać do własnych możliwości.

2. Zacznij od jakiś 4-5h i co kilka dni wydłużaj ten czas o jakieś pół godziny - godzinę. Do momentu aż osiągniesz 10-11h

3. Nie rozumiem pytania. Jeżeli pytasz o ten czas początkowy 4-5h to zacznij od tego momentu świecenie w którym w przyszłości będzie się docelowo świeciło. Tzn jak kiedyś tam ma się świecić przykładowo od 8 to teraz też niech się świeci od 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za odpowiedzi o to właśnie mi chodziło. A mam pytanie jeszcze takie czy można zastosować oświetlenie ledowe niebieskie w akwarium? Tzn. miałoby wyglądać to tak: włączam światło o godzinie 11 wyłączam o 21, ale tak 5 minut przed zgaszaniem załączą się dodatkowo diody i świecą przez 5 minut razem z oświetleniem T8, po 5 minutach wyłącza się światło T8 i przez ok 2godziny świecą diody a po 2 godzinach wyłącza się całe oświetlenie. Wszystko byłoby sterowane elektronicznie, więc godziny załączania i wyłączania byłyby te same.

Czy można dać te diody czy lepiej nie bawić się w takie wynalazki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przed włączeniem głównego oświetlenia załączyć diody ok 15-20 minut przed głównym i tak samo po zgaszeniu światła diody przez ok 20-30 minut. Ja u siebie mam zaświecone światło w pokoju przed-po zgaszeniem światła w akwarium przez ok 30-60 minut. w tym czasie rybki wiedzą, że mają się udać w ulubione miejsce do "snu". Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...