Skocz do zawartości

Uparte ślimaki


Rekomendowane odpowiedzi

W 100l zbiorniku mam problem,mianowicie ślimaki.Te okrągłomuszlne paskudztwa w miesiąc podziurkowały mi rośliny. Stosowałem preparat według instrukcji,po zakończonej kuracji podmieniłem wodę ,a plaga najspokojniej w świecie sobie wróciła.Jeśli umieściłem temat w złym dziale to proszę przenieść.

 

 

Będę wdzięczny za każdy post. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów ;)

Jestem nowym akwarystą, jakiś tydzień temu zakupiłem sobie gupiki, oraz roślinki (kabomby, czy jak to się zwie...). Wszystko żyje sobie w akwarium około 50l. I tu rodzi się problem, okazało się że mam dość dużo nie miłych, gości- ślimaków. Wiedziałem że jak się teraz nie pozbędę to będzie tylko gorzej, więc je wyrzuciłem. Ale skąd mam wiedzieć że nie ma nigdzie jajeczek tego bydlaka? Kwestia jest taka że przy takim małym akwarium nie mogę sobie pozwolić na bocje, a gupiki nie są ślimakami zainteresowane. Podobno bojowniki lubią pochrupać sobie ślimaczki, to prawda? A i co do tych helenek, to są kiryski, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nigdy nie słyszałem żeby bojowniki zjadały ślimaki. :)

 

viewtopic.php?f=2&t=14458&view=previous . :D

+

Kompedium wiedzy o bojownikach.

Odżywianie:

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wyczytałem o tych bojownikach: http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... id197.html

 

"Ryby labiryntowe, takie jak bojowniki czy gurami, również zjadają ślimaki, ale nie są one jednak tak doświadczone w wyszukiwaniu ich pod żwirem, który jest ich największą kryjówką."

 

No cóż... W takim razie chyba jednak będę zmuszony odwiedzić zoologiczny i kupić sobie Helenkę ;). (Boziuu.. jak to brzmi...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie helenki nie odnosiły większych sukcesów, kilka wyjedzonych skorupek leżało na dnie jednak mnożyły się w takim tempie że helenki nie wyrabiały. Kupiłem na giełdzie kilka sztuk kolcobrzuchów już kilka chwil po wpuszczeniu widziałem jak atakują ślimaki. W cztery dni zrobiły mi taką czystkę że muszę je dokarmiać ochotką. Ślimaki dosłownie zniknęły, a jedyne co po nich widać to złożone jaja które pewnie zaraz po wykluciu trafią do żołądków rybek. Polecam, tylko do takiego litrażu tylko i wyłącznie kolcobrzuchy karłowate i to 3-4szt

Rzepson94 nie lej chemii do akwarium, ślimaki tym nigdy nie wytępisz bo to zabija tylko osobniki większe, a jaj nie ruszy - za kilka tygodni będziesz miał to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego bocje czasem w ogóle nie ruszają ślimaków?

Jak często karmisz ryby?, jeżeli często to one nie potrzebują dodatkowego pokarmu jakim są ślimaki w skorupach i ich jaja składane w całym akwarium. Zmniejsz karmienie do max 1x dziennie i powinny być efekty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie helenki nie odnosiły większych sukcesów, kilka wyjedzonych skorupek leżało na dnie jednak mnożyły się w takim tempie że helenki nie wyrabiały. Kupiłem na giełdzie kilka sztuk kolcobrzuchów już kilka chwil po wpuszczeniu widziałem jak atakują ślimaki. W cztery dni zrobiły mi taką czystkę że muszę je dokarmiać ochotką. Ślimaki dosłownie zniknęły, a jedyne co po nich widać to złożone jaja które pewnie zaraz po wykluciu trafią do żołądków rybek. Polecam, tylko do takiego litrażu tylko i wyłącznie kolcobrzuchy karłowate i to 3-4szt

Rzepson94 nie lej chemii do akwarium, ślimaki tym nigdy nie wytępisz bo to zabija tylko osobniki większe, a jaj nie ruszy - za kilka tygodni będziesz miał to samo

Nie no, o chemii nawet nie myślałem :)

Kupiłem helenki :D dzięki wszystkim za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego bocje czasem w ogóle nie ruszają ślimaków?

Bocje zazwyczaj w większym stadzie, zyskują "instynkt" poszukiwania ślimaków i zjadania ich. W akwariach gdzie są dokarmiane nie interesują się zatoczkami.

 

Według mnie rozwiązania tutaj podane w zupełności wystarczą do pozbycia się plagi na dobre.

Taki o to ranking (możecie się nie zgodzić)

 

1. Zakup Helenek (1 na 10l wody)

2. Cierpliwe wyłapywanie ślimaków na marchewkę (podany przez użytkownika wyżej) lub do pułapki Lim Collect, jest to urządzenie dla osób ceniących wygodę.

3. Po wyłapywaniu można ewentualnie wyciągnąć rośliny dokładnie je obmyć usunąć jajka ślimaków, są one wyczuwalne pod palcem i na koniec zdezynfekować nadmanganianem potasu

4. Zakup bocji, kolcobrzuchów.

5. Użycie chemii do usuwania ślimaków. Zawierają one zazwyczaj związki miedzi, które zabiją inne mięczaki i skorupiaki w akwarium jak krewetki, małże. Trzeba o tym pamiętać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...