Skocz do zawartości

Wybór podłoża.Piasek kwarcowy i bazalt?


dawide
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie wyboru podłoża do mojego akwarium (300l).Zastanawiam się nad połączeniem piasku kwarcowego i bazaltu (wyspa piaskowa z korzeniem a po bokach kruszywo bazaltowe).

 

Pierwsze moje pytanie dotyczy piasku kwarcowego.Czy ten ogólnodostępny w sklepach budowlanych (okolo 7,5 zł za 25 kg) to to samo co jest oferowane na allegro za 1zł za kg wzwyż? Bo jednak jak patrze wyglada on na znacznie bielszy,ale tak jak czytam jest to efekt oswietlenia i jak się wsypie ten budowlany do akwarium będzie wyglądał identycznie. Druga sprawa jak to wygląda wtedy z roślinnościa.Bo w tym temacie zdania są też podzielone.Jedni mowia ze rosliny beda gnily inni ze normalnie beda sie rozwijaly... Jakie jest wasze doświadczenie?

 

Drugie pytanie tyczy się kruszywa bazaltowego.Jak się to wam sprawdza w akwarium? Bo w przypadku gdyby piasek kwarcowy byl nieodpowiedni do roślin chciałbym go użyc jako podklad dla moich roślin ale....No własnie zawsze jest jakieś ale,miałem kiedyś bazalt w akwarium i nic na nim nie chciało mi rosnąc...Mieliscie tez takie przypadki?

 

 

Czekam na pomoc/odpowiedzi akwarystów którzy mieli do czynienia z tymi typami podłoża bo wiedzy teoretycznej w sieci pełno a ja od niej już jestem kompletnie zielony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem Ci na temat piasku kwarcowego :)

Czy masz zamiar dać substrat pod podłoże ? Jeżeli tak to piasek jest jak najbardziej dobry na plażę :)

U mnie rośliny które puściły korzenie w substrat rosną w górę na potęgę :)

A niestety mały heniek nie mógł się przebić przez piasek kwarcowy do substratu i niestety zmarniał :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie zawsze jest jakieś ale,miałem kiedyś bazalt w akwarium i nic na nim nie chciało mi rosnąc...Mieliscie tez takie przypadki?

Słaby wzrost roślin niekoniecznie wiąże się z zastosowaniem bazaltu. Na wzrost składa się wiele innych czynników.

 

Pierwsze moje pytanie dotyczy piasku kwarcowego.Czy ten ogólnodostępny w sklepach budowlanych (okolo 7,5 zł za 25 kg) to to samo co jest oferowane na allegro za 1zł za kg wzwyż?

Ja zaopatruję się we wszelkie podłoża pochodzenia naturalnego w składach budowlanych i hurtowniach nie różnią między sobą niczym poza: Ceną, w hurtowniach w moim mieście 80gr/kg, wszystkie żwiry, bazalty, piaski sprzedawane jako "akwarystyczne" są wstępnie płukane ale i tak i tak trzeba poświęcić czas żeby je do płukać z brudu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem Ci na temat piasku kwarcowego :)

Czy masz zamiar dać substrat pod podłoże ? Jeżeli tak to piasek jest jak najbardziej dobry na plażę :)

U mnie rośliny które puściły korzenie w substrat rosną w górę na potęgę :)

A niestety mały heniek nie mógł się przebić przez piasek kwarcowy do substratu i niestety zmarniał :(

 

 

to co byś polecił jako podkład pod ten piasek? czytalem o kulkach glinianych ale one podobno brudzą wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co byś polecił jako podkład pod ten piasek? czytalem o kulkach glinianych ale one podobno brudzą wodę?

Ja polecam ziemię ogrodową jako tańszy zamiennik gotowców. Jak masz kasę to kup sobie gotowy substrat lecz ja wolę ziemię gdyż według mnie ma dłuższy okres działania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak?? sypie ziemie ogrodową i na sypię dopiero piasek i bazalt na drugą warstwę? jedynym minusem tego bedzie to że w przypadku wyciagniecia podloza z akwarium automatycznie bedzie musialo ono wyladowac w koszu bo juz nie oddzieli jednego od drugiego no nie? inna sprawa czy nie bedzie mi to brudziło wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o zakładaniu akwarium na ziemi. Na google jest tego wiele.

Co ja Tobie mogę powiedzieć to: Jak kładziesz ziemię to przykryj ją jeszcze siatką budowlaną czy coś w tym stylu i to dopiero na to daj bazalt i piasek. Jak będziesz chciał to później oddzielić to z piaskiem może być ciężko ale z bazaltem to wystarczy, że wierzchnią warstwę zbierzesz, a to co się z ziemią pomiesza to wkładasz do wiadra i wpłuczesz najlepiej na dworze to ziemia się wypłucze, a bazalt zostanie na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam ziemię ogrodową jako tańszy zamiennik gotowców. Jak masz kasę to kup sobie gotowy substrat lecz ja wolę ziemię gdyż według mnie ma dłuższy okres działania.

Ja bym na sam początek nie radził rozpoczynać przygody z ziemią bo można się srogo zawieść, jeżeli coś nie wypali. Poza tym artykuły na necie są ubogie, ponieważ są to powierzchowne zrzyny z "Rośliny w akwarium" Diany Walstad i wypowiedzi na angielskich forach gościa o nazwisku Talbot (chyba).

 

Co do substratu można wymienić ich multum jak proponuję wcale nie drogi AquaBasis z JBL, który jak na podstawowe potrzeby adepta sztuki akwarystycznej wystarcza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na sam początek nie radził rozpoczynać przygody z ziemią bo można się srogo zawieść, jeżeli coś nie wypali.

Nie wiem dlaczego. Jak dla mnie nie ma większych problemów.

 

Co do substratu można wymienić ich multum jak proponuję wcale nie drogi AquaBasis z JBL, który jak na podstawowe potrzeby adepta sztuki akwarystycznej wystarcza

Też mogę go polecić lecz gdyby się przyjrzeć składowi to AquaBasis to w większości ziemia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoją opinię, decyzję jednak pozostawmy zakładającemu akwarium

Heh. Zgodzę się :lol:

 

Ja będę stawiał za 2 tyg nowe akwarium 60l i chcę ziemię włożyć do piekarnika aby uzyskać coś na styl gotowych podłoży. Do tego może trochę gliny i keramzytu i powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam ziemię ogrodową jako tańszy zamiennik gotowców. Jak masz kasę to kup sobie gotowy substrat lecz ja wolę ziemię gdyż według mnie ma dłuższy okres działania.

Ja bym na sam początek nie radził rozpoczynać przygody z ziemią bo można się srogo zawieść, jeżeli coś nie wypali. Poza tym artykuły na necie są ubogie, ponieważ są to powierzchowne zrzyny z "Rośliny w akwarium" Diany Walstad i wypowiedzi na angielskich forach gościa o nazwisku Talbot (chyba).

 

Co do substratu można wymienić ich multum jak proponuję wcale nie drogi AquaBasis z JBL, który jak na podstawowe potrzeby adepta sztuki akwarystycznej wystarcza ;)

 

czyli jakie mogą być niepowołane skutki?

 

z tego co wyczytałem na innych forach mam pewne obawy a wiec:

 

1. Czy nie zaczną się rozwijać glony(wiadomo bardziej żyzna gleba)

2.Czy nie będzie to szkodziło rybą?(taka ziemia podwyższy ph poza tym jest nawożona)

3.Czy po zasypaniu gleby bazaltem i piachem a nastepnie zalaniem wodą nie zrobi się poprostu błoto w akwarium?

4.Czy korzenie roślin nie będą gniły?

 

 

Ps. Co do siatki nie zda ona egzaminu ze wzgledu na to że trzeba by wycinac dziury na posadzenie roślin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy nie zaczną się rozwijać glony(wiadomo bardziej żyzna gleba)

Musisz ułożyć ją tak, że po przykryciu wierzchnią warstwą żwiru nie będzie jej widać. Ważne aby nie była tuż przy bocznej szybie tylko najlepiej po 3/4 cm od niej.

2.Czy nie będzie to szkodziło rybą?(taka ziemia podwyższy ph poza tym jest nawożona)

PH nie podwyższy jeśli dasz odpowiednią ziemię! Kupuje się najtańszą, z najmniejszą ilością nawozów. Nawozy te nie zaszkodzą rybką itp. Mam, sprawdzałem jest OK.

3.Czy po zasypaniu gleby bazaltem i piachem a nastepnie zalaniem wodą nie zrobi się poprostu błoto w akwarium?

Najlepiej zastosować siatkę i jesteś prawie pewien, że nic nie wyleci. Musisz wodę lać najlepiej na talerzyk aby nie ruszać bazaltem co doprowadzi do wymieszania się warstw. Jak polejesz ostrożnie to wszystko będzie ok.

4.Czy korzenie roślin nie będą gniły?

Nie.

Ps. Co do siatki nie zda ona egzaminu ze wzgledu na to że trzeba by wycinac dziury na posadzenie roślin

2cm ziemi, 4cm+ żwiru. Rośliny wsadzasz do żwiru, a one same sobie rosną w stronę ziemi więc poniżej siatki nie ma co grzebać.

 

czyli jakie mogą być niepowołane skutki?

Glony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy nie zaczną się rozwijać glony(wiadomo bardziej żyzna gleba)

2.Czy nie będzie to szkodziło rybą?(taka ziemia podwyższy ph poza tym jest nawożona)

3.Czy po zasypaniu gleby bazaltem i piachem a nastepnie zalaniem wodą nie zrobi się poprostu błoto w akwarium?

4.Czy korzenie roślin nie będą gniły?

 

 

Ps. Co do siatki nie zda ona egzaminu ze wzgledu na to że trzeba by wycinac dziury na posadzenie roślin

 

1.Inwazja glonów wszelkiej maści jest prawdopodobna, dla przykładu miałem ją ja,czy też Grzesiek z tego forum, który ma aktualnie Low Techa, plusem może być to że wszystko się po pewnym czasie stabilizuje i glony po usuwaniu już nie wracają.

2. U mnie nie szkodziło, a poza tym ziemia jest naturalnym środowiskiem w naturze bakterii z rodzaju Nitrosomonas. Co do tego ph i nawożenia. Jeżeli się na to zdecydujesz kup najzwyklejszą w świecie ziemię bez żadnych dodatków nawozowych.

3.Jeżeli wszystko jest dobrze zabezpieczona tzn. Siatka na ziemi lub gruba warstwa bazaltu to odpowiedź brzmi: Nie

4.Akurat mi w pierwszym etapie gniły. Ważne jest żeby na samym starcie obsadzić całą powierzchnię akwarium roślinami. Ziemia w pierwszym etapie dojrzewania potrzebuje dużej ilości tlenu które dostarczają rośliny do procesów rozkładania substancji w ziemii

 

Co do "PS" Zda ona egzamin pewnie masz na myśli taką drobną siateczkę, Mi i koledze który Ci to doradza chodzi bardziej o taką z otworami 1cmx1cm

 

Do tego wysyłam Ci na PW link odnośnie mineralizacji ziemii na potrzeby akwarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info... chyba jednak ziemia odpadnie bo za duzo przy tym roboty... moczenie suszenie kilkukrotne powtarzanie tych procesów etc. Zatraciłoby to dla mnie sens bo akwarystyka ma być hobby czasami niełatwym i wymagającym poświecenia ale nie manią, a poza tym na chwile obecna nie ma mozliwosci tych czynnosci zrobic na zewnatrz....

 

A co myslicie o tym zeby jako podklad użyć zwykłego żwiru na to siatka i na to bazalt i piach? na żwir dalbym jedynie kulki gliniane co o tym sadzicie?

Apropo kulek to rozkruszyc je czy kłasc w calosci? jak tak to w jakich odleglosciach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki gliniano-torfowe to dobre i proste rozwiązanie. Wsadzasz je w całości pod roślinami. Ja, jak już zaplanowałem rozkład roślin w akwarium wsadzałem gdzieś tak około 3-5 cm od siebie każdą kulkę.

 

Kulki daje się pod korzenie.

 

Po co ci siatka na żwir?

 

Ja dałbym sam żwir i stosował nawozy w płynie.

 

Autor tematu z tego co pamiętam chce zrobić plażę na środku i po boku dać bazalt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak ziemia odpadnie bo za duzo przy tym roboty.

Według mnie to w tym topicu co mi wysłałeś na PW to trochę przesadzone jest z tym przygotowaniem ziemi.

Ja moje 25l postawiłem tak: kupiłem 1,5l ziemi+siatka+bazalt i już miałem podłoże. Glony troszeczkę wyszły ale w minimalnych ilościach więc wydaje mi się, że jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak ziemia odpadnie bo za duzo przy tym roboty.

Według mnie to w tym topicu co mi wysłałeś na PW to trochę przesadzone jest z tym przygotowaniem ziemi.

Ja moje 25l postawiłem tak: kupiłem 1,5l ziemi+siatka+bazalt i już miałem podłoże. Glony troszeczkę wyszły ale w minimalnych ilościach więc wydaje mi się, że jest ok.

Tak tak, zdaję sobie sprawę że dużo roboty. W akwarystyce jednak przezorności nigdy za wiele.

Uważam że proces mineralizacji daje zabezpieczenie, gdyż w ziemi często jest dużo białek i substancji organicznych, które powodują we wstępnym etapie że akwarium dostaje "kopa" nad którym nie można zapanować. Po mineralizacji można być pewnym że biomasy w ziemi jest mniej.

 

A co myslicie o tym zeby jako podklad użyć zwykłego żwiru na to siatka i na to bazalt i piach?

No niby wynika ale też nie wiadomo czy autor myśli o tym samym czy zmienił zdanie ? Także dla sprostowania plaża będzie? czy chcesz na bazalt po całej grubości dać piach ? ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, zdaję sobie sprawę że dużo roboty. W akwarystyce jednak przezorności nigdy za wiele.

Uważam że proces mineralizacji daje zabezpieczenie, gdyż w ziemi często jest dużo białek i substancji organicznych, które powodują we wstępnym etapie że akwarium dostaje "kopa" nad którym nie można zapanować. Po mineralizacji można być pewnym że biomasy w ziemi jest mniej.

Ja gdzieś jeszcze wyczytałem, że bez mineralizacji warto akwarium zalać wodą z dojrzałego baniaka, a podłoże wymieszać z syfem z filtra, który jest również dojrzały biologicznie. Powoduje to ograniczenie ilości glonów.

Ja bym przed tym wszystkim jeszcze wrzucił taką ziemię do piekarnika aby się ładnie wyprażyła ze wszystkich bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzieś jeszcze wyczytałem, że bez mineralizacji warto akwarium zalać wodą z dojrzałego baniaka, a podłoże wymieszać z syfem z filtra, który jest również dojrzały biologicznie. Powoduje to ograniczenie ilości glonów.

Ja bym przed tym wszystkim jeszcze wrzucił taką ziemię do piekarnika aby się ładnie wyprażyła ze wszystkich bakterii.

Tak to bardzo możliwe ziemia jest najlepszym siedliskiem dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnych i prawdą jest że azotany szybko nie wzrosną nawet po przekarmieniu ryb. Nie polecam jednak nawozić pokarmami w LT (Jak wskazuje na to Diana Walstad). Co do wyparzenia w piekarniku można i tak, można też zalać ziemię wrzątkiem i mamy dwie rzeczy za jednym zamachem: wyparzymy ziemię z bakterii i mamy jedno etapowy proces mineralizacji (po oblaniu ziemia musi wyschnąć) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założycielu tematu :)

Powiem Ci dokładnie jakie jest moje zdanie bo tu jak narazie nikt nie dał Ci że masz zrobić tak i tak.

A więc :

Nie musisz się brudzić i grzebać z ziemią ogrodową. Ja do swojego akwarium 112L kupiłem 5L substratu JBL AquaBasis Plus za bodajże 40 zł z wysyłką . Połóż to i u siebie na samym dnie.Ja nie dawałem żadnej siatki.Na to dałem jeszcze podłoże JBL Manado około 6L za 25zł dla jeszcze lepszego wzrostu korzeni roślin i na to dałem piasek kwarcowy po całości.

U siebie daj poprostu AquaBasis Plus i na to daj bazalt no i na środku piasek kwarcowy i będzie ok.Chyba że dasz jeszcze JBL Manado .

Całe podłoże nie wyniesie Cię wiele ale wzrost roślin będzie super :) Do tego jakieś nawozy micro i makro i rośliny rosną jak na drożdżach :)

 

Taka jest moja rada :) (spójrz sobie jak wygląda moje akwarium z podpisu)

A ty zrób co chcesz :)

Pozdrawiam,

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założycielu tematu

Powiem Ci dokładnie jakie jest moje zdanie bo tu jak na razie nikt nie dał Ci że masz zrobić tak i tak.

A więc :

Nie musisz się brudzić i grzebać z ziemią ogrodową. Ja do swojego akwarium 112L kupiłem 5L substratu JBL AquaBasis Plus za bodajże 40 zł z wysyłką . Połóż to i u siebie na samym dnie.Ja nie dawałem żadnej siatki.Na to dałem jeszcze podłoże JBL Manado około 6L za 25zł dla jeszcze lepszego wzrostu korzeni roślin i na to dałem piasek kwarcowy po całości.

U siebie daj poprostu AquaBasis Plus i na to daj bazalt no i na środku piasek kwarcowy i będzie ok.Chyba że dasz jeszcze JBL Manado .

Całe podłoże nie wyniesie Cię wiele ale wzrost roślin będzie super Do tego jakieś nawozy micro i makro i rośliny rosną jak na drożdżach

Ja tylko dopowiem, że jak ziemię wymieszasz z gliną i dolomitem + dodasz jakiegoś pierwiastka tylko nie mogę sobie przypomnieć jakiego i całość wysuszysz masz to samo co JBL AquaBasis.

Ziemia to tańszy zamiennik substratów.

 

Taka jest moja rada (spójrz sobie jak wygląda moje akwarium z podpisu)

Brakuje do ideału i nie chcę być chamski czy coś w tym stylu ale mi się nie podoba. To samo mógłbyś mieć na zwykłym żwirze z dodatkami nawozów w płynie i kulkami co by wyszło taniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...