Skocz do zawartości

Kilka pytań "początkującego" akwarysty


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie

 

kiedyś miałem przez pare ładnych lat akwarium około 100 litrów (więc jakieś pojęcie mam) i ostatnio tak sobie myślę że czegoś mi w tym moim pokoju brakuje :|

już wiem że to właśnie brak akwarium :D

i tu mam kilka pytań bo:

mam mało miejsca w pokoju i chciałbym akwarium do 30L (początkowo myślałem o kuli ale sadysta nie jestem) i nie wiem jakie/ile rybki można w tak małym zbiorniku hodować

 

więc jakie rybki/rybkę mi polecicie??

 

chciałem mieć np. Bojownika syjamskiego + coś "buszującego" przy dnie... jakiś piskorek/długonos albo otosek

 

chcę poprostu stworzyć miły dla oka i godny dla rybek mikroklimat wodny

 

następne pytanie, jakie roślinki mi polecicie??

chętnie bym kupił jakieś mało wymagające

 

i ostatnie dotyczące lepszego wyboru oraz może ktoś zna sprzedawcę i upewni mnnie że jest godzien zaufania:

 

http://www.allegro.pl/item568233173_now ... atisy.html

http://www.allegro.pl/item571260597_akw ... szawa.html

jeżeli ktoś znajdzie lepsze oferty to prosze o info

 

sorry jeśli napisałem coś źle ;)

pozdrawiam gorąco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź jednak miejsce na większe akwa. Skoro kiedyś miałeś 100L to uwierz mi, że niedługo taki słoiczek 30L cię znudzi i wtedy będziesz żałował wydanej kasy. Kup chociaż 54L. Jeśli chodzi o obsadę to raczej dobrze kombinujesz :) Podłoże: ciemny żwirek. Rośliny: nurzaniec, anubias karłowaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, skoro chcesz mniejsze akwa to niech Ci będzie :) W takim razie polecam kupno 25-30L ale proste nie profilowane. W tych profilowanych gorzej ryby się obserwuje. Jeśli chodzi o tych sprzedawców z allegro to niestety nie znam ich ale generalnie kupno akwa na allegro jest dużym ryzykiem. Lepiej nawet dać trochę więcej ale kupić i przetransportować do domu osobiście. Otoski to rybki stadne, więc minimum 6 ale to będzie dla nich trochę za mały litraż. Jeśli chodzi o długonosa to tym bardziej bo dorasta do 35cm. Najbardziej polecam kiryska sierpowego. Są maluśkie i kilka sztuk powinno wystarczyć. Roślinki Ci juz wcześniej napisałam... Jeszcze jakieś pytania? pozdr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolę coś bardziej "oryginalnego" od gupików ;) w 100 litrach miałem z nimi problemy... w sensie pozytywnym bo już nawet nie odławiałem narybku a i tak ich ciągle przybywało i było ich za dużo. Z gupików cieszyły się jedynie skalary ;)

 

a czy mógłbym mieć w takim akwa jakąś krewetkę?? i czy są ciężkie w hodowli??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz mieć nic banalnego, a miałeś już akwarium- więc laikiem nie jesteś, to przy 30L można by było zrobić niezłe krewetkarium. Korzenie mchy... jeśli się je ładnie skomponuje to efekt jest świetny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rybki muszą być ;) krewetka/krewetki to jako dodatek o ile wogóle będą...

jak już założe to akwa to napewno się Wam pochwalę, wrzucę jakieś fotki i wtedy ocenicie moją prace ;) tylko ocena ma być surowa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surową ocenę dostaniesz na bank :) Pamiętaj, żeby przede wszystkim odczekać przynajmniej tydzień przy takim małym akwa, zanim wpuścisz ryby. Kilka drobnych uwag o aranżacji: ciemny żwirek, wyższe rośliny z tyłu a niższe z przodu, sprzęty zasłonięte, tło zewnętrzne z pogniecionego ciemnego brystolu, żadnych zameczków itp. tylko jakiś kokos, korzeń lub kamyczki :) Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi najbardziej podoba się czarny żwirek, zameczków itp napewno nie będzie bo porcelana się mi nie podoba w akwarium, kilka łupin z kokosa posiadam i korzeń a raczej coś pnio podobnego mi zostało z terrarium po ptaszniku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc postanowione:

baniak pojemności30L

Fauna:

*kewetki red 4-6szt

*mała ławica 4-6szt Pseudomugil Gertrudae

*ewentualnie 3-4szt piskorków albo kirysków panda (to jeszcze muszę przemyśleć)

*1x Ampularia

mam nadzieję że taka obsada nie będzie stanowiła przerybienia tego mini akwarium ;)

 

Flora:

*gałęzatka

*nurzaniec śrubowy

*blyksa japońska

*jakiś mech itp.

 

Wyposażenie:

*grzałka 50W z termostatem

*filtr wewnętrzny z deszczownią firmy AQUAEL albo HAILEA oraz przerobienie oryginalnego wkładu gąbkowego np. na gąbkowy i węglowy

*zmiana seryjnego oświetlenia żarówkowego 25W na oświetlenie jedną świetlówką AQUA-GLO 14W DŁ. 36CM. Chciałbym jeszcze zrobić oświetlenie nocne np. z jednej białej diody która by stwarzała pozory świecącego księżyca :idea:

*korzeń/skorupa kokosa/jakieś ładne, ciekawe otoczaki

*czarny żwirek

 

takie rzeczy jak termometr siatka do łowienia ryb, czyścik magnetyczny, odmulacz zostały mi jeszcze z poprzedniego akwarium, 100W grzałka i wielki kaskadowy filtr no ale te dwie rzeczy napewno się mi nie przydadzą :P

 

budowa tego mikro klimatu powinna mi zająć jakieś dwa miesiące (może i długo ale na nadmiar kasy nie narzekam)

jak już budowa ruszy będę dodawał fotki z postępów...

 

Jeżeli macie jakieś rady dotyczące fauny, flory czy wyposażenia to piszcie ;)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mam kolejne pytanie bo istnieje możliwość zmiany kawa z 30L na 45L (60/30/30) i tak co doradzicie mi w sensie obsady bo na dno na bank idą kiryski plus krewetki albo otoski.....

 

byłem w zeologu i widziałem piękne pyszczaki takie jaskrawo żółte albo fioletowe w czarne paski i strasznie się mi podobały no ale na nie trzeba mieć podobno minimum 220L :cry:

więc jeżeli pyszczaki odpadają :( chciałbym mieć jakąś oryginalną rybkę/rybki które mogły by być w tym litrażu i z kiryskami i krewetkami....

 

proszę o jakieś ciekawe pomysły

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadnych gupików ani neonów one potrzebują min 60litrów jeżeli chcemy żeby czóły się dobrze. ja osobiście mam 25l na ex400 nie wiem jak z mniejszymi filtrami, u mnie pływa

6 x microrazbora galaxy (piękna małowymagająca i żywotna rybka)

4 x krewecia amano

4 x otosek

wszystko razem wygląda bardzo ładnie.jeżeli chodzi o rośliny to może walisineria, alocharis, strzałeczka.

pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60x30x30 to 54 litry

faktycznie źle napisałem miało być 50x30x30

 

a jak się mają pielęgniczki kakadu albo ramirezki do krewetek??

bo z kiryskami chyba mogą być

 

kakadu można podobno trzymać w akwa o wymiarach minimum 60x30x30 cm, więc te 9 L to chyba nie taka straszna różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc prace ruszyły na dobre...

znalazłem na strychu jeden ze starych baniaków, zalałem wodą, podłączyłem filtr AQAEL 700L/h i grzałkę, wrzuciłem korzeń i kokosy....

do kilku dni kupię żwirek i roślinki a za tydzień nowe akwa z pokrywą itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...