Jump to content
Sign in to follow this  
Witold Strycharz

Złe parametry wody jak to zmienić->MAM SZALONY POMYSŁ str.2

Recommended Posts

Dzisiaj dostałem wreczcie testy paskowe JBL 5w1 oto wyniki:

Zrobiłem test w wodzie destylowanej z apteki:

NO3 0mg/l

NO2 0mg/l

dGH <3'

dKH 0'

Ph i tu wałek wykazuje kolorystycznie że jest około 6,4

 

A teraz wyniki testu wody w zbiorniku

NO3 ok 50-100mg/l

NO2 0mg/l

dGH >7'

dKH ok 3'

Ph ok 7 ale patrzac jak przestawiona jest ta skala niewiem co o tym mysleć

 

Problemem za to jest co innego oto wyniki wody która stoi 3dni w wiaderku:

 

NO3 ok 50mg/l

NO2 0mg/l

dGH >7'

dKH ok 3'

Ph ok 7'

 

 

Które parametry są złe ? jakie testy ewentualnie dokupić ?

 

Jeden otosek mi zdechł mam glony takie jakby brazowe w akwa a na ściankach zielone ;/ roślinki mi nie rosną ;/ i w liściach robią sie malutkie czarne dziurki ;/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam wodę ph 7,5.Na samym początku miałam kupione dwa otoski były śliczne nie trwało to długo bo dwa dni i oba mi zdechły.Dopiero tutaj w encyklopedi ryb wyczytałam że otosek uwielbia 5 ph ,będzie żył w wyższym ale należy go do tego stopniowo przyzwyczjać.Niestety w sklepie nikt mnie o tym niepoinformował.Dlatego teraz ufam tylko swojej wiedzy , szukam wszystkich informacji w internecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko co zbadałeś, by się zgadzało, twoim problemem jest zmniejszenie pH i poziom NO3 dla otosków . W zbiorniku , posadź rośliny szybko rosnące , zbijesz NO3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem że na odp trzeba czekać cierpliwie ale wyławianie zwłok z akwarium nie jest miłe.... nie wiem też co może być przyczyna tak wysokiego stężenia azotu... dlaczego filtr który akwarium teoretycznie powinien bez problemu obsłużyć baniak 100 nie radzi sobie z 50l ? nie rozumiem tego ;/ na wysoki NO3 poleca się roślinki typu moczarka... bo dużo go wchłania problem w tym że mi moczarki jedne obumierają inne zaczęły znowu rosnąc po podaniu nawozu tetry planta min... za to teraz widzę inny niedobór bo na żabienicach pojawiły się malutkie dziurki ;/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Innym sposobem będzie dawanie wody demineralizowanej, bo kranówka zawiera też sporo NO3, przy tym obniżysz trochę ph Cabombe, sobie posadź na pewno będzie rosła. Może problem obumierania roślin jest spowodowany słabym światełkiem.

 

Ta wodę z apteki nalej w coś i odstaw gdzieś na 3 godziny i wtedy sprawdź pH, powinno być niższe niż 6,4

Share this post


Link to post
Share on other sites

u mnie otoski miały się świetnie w pH=7,5 więc bez przesady, a NO3 już zupełnie nie ma dla nich znaczenia. Nawet się cieszą jak jest wysokie bo mają więcej glonów do skubania ;) Podstawa to stopniowo przyzwyczajać je do wody w akwarium ale każdy wie jak prawidłowo wpuszczać zakupione rybki więc nie będę się rozpisywać, a otoski są bardzo wrażliwe na zmiany parametrów zatem operację wpuszczania do wody należy przeprowadzić szczególnie cierpliwie.

co do parametrów to woda destylowana świetnie rozpuszcza CO2 z atmosfery dlatego pH może wyjść nieznacznie poniżej 7. Ale ponieważ masz testy paskowe to ich wyniki mogą nie być zbyt dokładne, zwłaszcza zaniżają wynik pH. Polecam zakup testów kropelkowych.

a żabienica większość substancji odżywczych pobiera z podłoża zatem powinno być żyzne, włóż kulki gliniano-torfowe pod korzenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wody demineralizowanej mogę jej mieć i 50l mam aptekę przy domu a od biedy mam stary apteczny bajer do robienia wody demineralizowanej chodzi oto że litr kosztuje 14zł jest to absolutnie czyste chemicznie H2O na stacjach jest w prawdzie w plastikowych butlach woda demineralizowana ale nie mam do tego zaufania skupmy się jak narazi na kosmicznym NO3 jak go zbić nie wprowadzając bajzlu w aranżacji akwarium i mam pytanie bakterie nitryfikacyjne przerabiają NO3 na NO2 czy prawie kompletny brak NO2 wskazuje że mimo że filtr już troszkę chodzi to nie jest dojrzały biologicznie ? skąd malutkie czarne plamki na niektórych liściach żabienic ? Czego im brakuje ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"mam pytanie bakterie nitryfikacyjne przerabiają NO3 na NO2 czy prawie kompletny brak NO2 wskazuje że mimo że filtr już troszkę chodzi to nie jest dojrzały biologicznie ? "

 

ma być odwrotnie, NO2 ma zostać przerobione na NO3, które jest nieszkodliwe dla ryb, oczywiście jeśli nie ma kosmicznych wartości. A zbić NO3 najlepiej codziennymi sporymi podmianami (nawet 50%) przez jakiś czas i rośliny szybkorosnące. U mnie świetnie spisała się pistia, wchłonęła azotany, że muszę teraz dodawać gdyż ich brak z kolei jest niekorzystny dla roślin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie nie wiem co brakuje twoim roślinom, nie wiem co dajesz , a czego nie dajesz, prawdopodobnie brak potasu.

14 zł litr to woda destylowana , demineralizowana ma podobne parametry. Poziom NO3 masz spory już w kranie , w akwarium rośliny słabo rosną i jego nie pochłaniają, jeżeli nie chcesz niczego dosadzać to tylko podmiany wodą demineralizowaną ciebie ratują. Filtr jest dojrzały, ale to ma mały wpływ na NO3, który jest mało trujący.

Share this post


Link to post
Share on other sites

50% podmiany zachwieją równowagę co spowoduje prawdopodobnie plagę glonów przy tak wysokim stężeniu No3 oświetlenie to 2 świetlówki Osram fluora i Osram 965 10h dziennie co do wody demineralizowanej nie chce tez wyjałowić wody bo przez to wszystko mi zdechnie... z nawozów parę dni temu dałem 8ml tetry planta min czyli o wiele mniej niż zalecana dawka... z drugiej strony boje się dodać więcej nawozu przy takim NO3 bo glony będą rosły tak szybko że nie będę nadążał z ich usuwaniem... nastawiłem 30l wody i będę ją podmieniał w małych ilościach np 5l codziennie myślę że to nie powinno zachwiać równowagi ale pomoże zbić NO3. Tak się zastanawiam czy da się jakoś chemicznie związać NO3 tak by jego poziom spadł... czy uzdatniacze wody obniżają poziom NO3 w wodzie czy tylko wiążą metale ciężkie i chlor ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikt nie pisał o 50% podmianach wystarczy po 20-30%. Jeżeli nie zbijesz NO3 to dopiero będziesz miał problem z glonami. Musisz ruszyć rośliny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DO ZBICIA NO3 JEST TAKI WKŁAD DO FILTRA KUBEŁKOWEGO CHYBA Z SERY

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam w akwarium 4 moczarki domyślam się że to za mało żeby szybko zbić NO3... popytam w sklepach o jakieś środki... niżej niż 50mg/l i tak nie zejdę a to przecież wysoki poziom... i zasadnicze pytanie czy podawanie nawozu nie spowoduje wzrostu glonów ? nie chce żeby mi roślinki padły ;/ ale też nie chce żeby mi akwa zarosło

 

 

 

 

EDIT wtorek

Czy brązowy osad na żwirku, mchu, łupkach i jednej ze ścianek to okrzemki czy coś innego ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

widziałam na allegro jakiś specyfik usuwający NO3 z wody, jak znajdę to podam link. Nie mam zdania na temat tego środka. Ale jest jeszcze easy-balance, ja go kiedyś używałam i wszystko było w porządku, on właśnie redukuje nadmiar azotanów i innych powstałych z procesie przemiany materii, a niepożądanych w nadmiarze związków. Zalecany jeśli ktoś robi rzadkie podmiany wody. Nie jestem zwolenniczką wlewania jakiejkolwiek chemii do akwarium, ale w trudnych sytuacjach, np u Ciebie gdzy w kranówie masz tak wysokie NO3 to mogłoby być uzasadnione.

mam linki:

http://www.allegro.pl/item569981429_tet ... tanow.html

http://www.allegro.pl/item564093787_tet ... ublin.html

http://www.allegro.pl/item564093790_tet ... ublin.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie bede cie namawial do przelamania pewnych stereotypow ale moim zdaniem jak najrzadsze podmiany czyli ok. 3 tygodni maksymalnie 20% wody. Warunkiem jest dobrze zakrzewione akwarium, odpowiednie naswietlenie i dojrzaly biologicznie filtr. Dojrzaly to nie znaczy 2 tyg. czekania i wszystko OK. Opisz moze historie Twojego akwarium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wpadł mi do głowy troszkę szalony pomysł :) NO3 jest kiepsko wykorzystywane przez rośliny za to świetnie przez glony... to podsunęło mi pomysł by wykorzystać te draństwa do usunięcia azotu z wody... otóż mam 60l akwarium podzielone na 3 20l a gdyby tak wlać do nich wodę i silnie oświetlać przez całą dobę ? glony pojawiły by się momentalnie nitki itp wykorzystując azot do swego rozwoju ponieważ w akwarium nie było by NIC poza woda glony przyczyniły by się do spadku poziomu azotu po tygodniu lub dwóch woda taka miała by z pewnością obniżony poziom NO3... co sadzicie o tym nieco pokręconym pomyśle ? potem wystarczyło by dodać troszkę nawozu z żelazem i miałbym idealną wodę do akwarium w którym rybki zadbają już o odpowiedni poziom azotu :) ale przynajmniej nie będę musiał się martwić o to że w wodzie do podmian mam jego za wysoki poziom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi oto że mam problem z azotem w wodzie do podmian... podmieniając co tydzień nie pomagam akwarium tylko dolewam NO3 z wodociągów a poza tym nie wiem czy da się odpalić denitrator na gołym akwa tylko z wodą... a poza tym zastanawiam się czy naprawdę ma on taka wydajność ? czy nie lepsze będą glony ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

wiesz, Twój pomysł brzmi nowatorsko :), ja jeszcze nie czytałam o takim patencie. najlepiej zrób próbę i podziel się z nami wynikami tego doświadczenia. Przy okazji monituj zużywalność azotanów przez nitki notując spadek ich stężenia w czasie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na nitki glony na szybie i roślinki pomogła częsta podmiana wody (co dzień lub dwa 12l) i nawóz bez azotu i fosforu roślinki wesoło rosną ale że oczywiście nie mogło być aż tak pięknie w akwarium mam plagę zatoczków i zastawiam się czy wpuścić do akwarium na kilka dni wygłodniałą bocje siatkowaną by zrobiła z nimi porządek ślimaka kanibala nie chce bo mam zamiar niedługo wpuścić sobie do akwarium świderki co sądzicie o tym ?

 

 

Aha i akwarium w które stoi cały czas na oknie i jest oświetlane 24h/d jest filtrowane i ogrzewane do tej pory nie pojawiła się nawet niteczka glonów...

Share this post


Link to post
Share on other sites

24h??oświetlone moim zdaniem trochę może to być męczące dla tych rybek.Dzień noc taka jest kolej rzeczy a u ciebie jest cały czas dzień :shock:

Share this post


Link to post
Share on other sites

EDIT wtorek

Czy brązowy osad na żwirku, mchu, łupkach i jednej ze ścianek to okrzemki czy coś innego ?

tak, to są okrzemki i powstają gdy jest za dużo azotanów w wodzie

Share this post


Link to post
Share on other sites

24h/d jest oświetlane akwarium 20l na parapecie okna bo chcę sprawdzić czy dało by się wykorzystać glony do obniżenia poziomu azotu w wodzie skoro tak chętnie się nim żywią i jak na złość ani odrobinki glonów ;/

Share this post


Link to post
Share on other sites

poczekaj, w świeżym akwarium zwykle nie ma glonów. w końcu się pojawią. choć nie koniecznie właśnie nitki, ale co za różnica, ważne co z tym NO3 :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×