Skocz do zawartości

OGROMNY PROBLEM Z ROŚLINAMI bardzo proszę o pomoc


przylepa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Na wstępie już bardzo prosze o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedzi.Zależy mi na jak najszybszych odpowiedziach ponieważ chciałąbym jak najszybciej pozamawiać potrzebne rzeczy przez allegro,by restartować akwarium.

 

Akwarium miałam od dziecka,jednak było to malutkie akwarium w któym praktycznie nie miałam żadnych roślin.

Kupiłam duże, ok 80-90 litrowe używane akwarium.Niestety nie mogłam opszeć się pokusie kupienia roślin na mieście i załozenia go.I to był błąd.

 

 

 

 

Kupiłam 3 rośliny.Wszystkie umierają,za wyjatkiem tych co jeszcze miałam w tamtym akwarium(ale to łatwe w uprawie rośliny chyba małe kryptokorony) lecz i one niezbyt chcą rosnąć,tylko utrzymują się przy życiu.

Tragiczny stan roślin które kupiłam zobaczycie w załącznikach.Nawet najprostsza kryptokoryna gniła,co widać na zdjęciach.

Nie wiem co robić jest mi bardzo przykro.

 

Miałam postawioną na pleksie przykrywającej akwarium nakrywę do akwarium z świetlówką z tego małego akwarium.Kupiłam nową drogą(ok 50 zł) świetlówkę. Akwarium posiada ENERGOOSZCZĘDNĄ ŚWIETLÓWKĘ FIRMY 'OSRAM' DULUX S O MOCY 11 W, jednak z tego co jest napisane na opakowaniu 75 W=11 W więc żarówka energooszczędna o mocy 11 W ma moc 75 W(wyjaśniam o co mi chodzi również w załączniku na którym jest zdjęcie opakowania). Więc z tego co mi wiadomo oświetlenie jest dobre,problemem jest to że żarówka ustawiona pośrodku akwarium nie dociera tak intensywnie do kątów akwarium.Niestety z góry piszę iż NIE MAM możliwości dokupienia innych żarówek.Mogę mieć tylko tą jedną. Tak więc może coś nie tak z światłem?

 

Jeszcze jednym problemem jest zbyt mała ilość żwiru.Mam żwir granitowy,chyba niedobry,i jest go zbyt mało- nie wiem skąd mam załatwić odpowiedni żwirek,leroy merlin nie mam w mieście by kupić piasek kwarcowy,a w tych żałosny zoologicznych nie mają dobrego żwiru(i tak tam nie kupię,nawet jeśli mieliby).Więc żwir to chyba jeden z większych problemów.Może ktoś i z żwirem coś doradzi.

Nawozów także nie stosuję.Chcę zakupić na allegro kulki GLINIANO TORFOWE i http://allegro.pl/nawoz-do-akwarium-roslinnego-kulki-gratis-i1981702491.html (ale to troche kot w pudełku).

Czy mam zakupić te nawozy? Czy może sa jakieś lepsze,odpowiedniejsze??

 

Jeśli chodzi o FILTR,mam taki zwykły filt z ZESTAWU akwarium 30 litrowego.Jego paramtery "AQUA SZUT AC 230 V 3W IP-X8 S1 Q= 0-280 l/h wiem iż jest za słaby lecz poradzę się w innym wątku o odpowiedni i tani.

 

 

TAK WIĘC DODAJĘ ZDJĘCIA I BARDZO,BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!Ponieważ jak najszybciej chcę zrobić restart by zmienić żwir,nawkładać nawozu i kupić rośliny z allegro(innej drogi nie mam do odpowiednich roślin).

 

Bardzo prosiłabym też określić,jakie rośliny będą żyły i dobrze rozwijały się w akwarium o takim świetle jak moje.Ja sama myślałam,iż jeśli najintensywniejsze światło jest na środku zbiornika to powinnam właśnie na tym środku postawić rosliny światłolubne,a po bokach te które światła nie lubią.Widziałam przewspaniale rosnące wręcz mega krzaczaste gęste rosliny w akwarium o bardzo słabym oświetleniu.Jak to wyjaśnić nie wiem.

 

 

WSTAWIAM ZDJĘCIA AKWARIUM BY MNIEJ WIĘCEJ BYŁO WIDAĆ JAK OŚWIETLA AKWARIUM. NIE WYGLĄDA TO JEDNAK CAŁKOWICIE JAK W RZECZYWISTOŚCI,ALE RÓŻNICE SĄ NIEWIELKIE.

 

 

http://fotoo.pl/show.php/47706_baniakk.jpg.html

 

http://fotoo.pl/show.php/47707_baniak.jpg.html

 

http://fotoo.pl/show.php/47709_pudelkos ... i.jpg.html świetlówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugim zdj od końca - to nie są roślinki wodne,

żwirku faktycznie jest za mało i to może być problem oświetlenie jakoś powinno sobie radzić.

 

U siebie w akwa roślinnym miałam tak, ze kupiłam ziemię ogrodową, do kwiatków doniczkowych. Położyłam warstwę 2 cm na dno i wsadziłam roślinki, potem zasypałam to żwirkiem na tyle szczelnie zeby nie zrobiło się błotko i ziemia nie wydostawała się spod żwirku, na koniec zalałam akwarium wodą tak aby nic nie rozmyć, rośliny rosły bardzo dobrze. Tani sposób. Kiedyś nie było tyle sprzętu co teraz, a też sobie radzono.

 

Na zwykłym żwirku bez podłoża niewiele Ci urośnie w takim akwarium. Pamiętaj że im większe liście ma roślina tym mniej światła wymaga i na odwrót, im mniejsze listki tym więcej światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to zależeć od tych powodów które wymieniłaś 11W na 90l to o wiele za mało.Żwiru też sie przyda więcej, rośliny muszą sie ukorzenić w czymś czemu twierdzisz że w zoologu nie znajdziesz żwiru?Nawóz kupić oprócz kulek kup jeszcze np. easy carbo (może coś da lecz przy takim słabym oświetleniu to nie wiem to nie wiem czy coś więcej da) ale warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wybaczcie ze bardzo długo nie odpisywałam lecz nie miałam możliwości!!!

 

W akwarium zaszły znaczne zmiany.Światło pozostało te same.

Rośliny które będę hodować będą roślinami cieniolubnymi.

 

Wszystkie rośliny rosną i wypuszczają młode listki.Tylko żabienica mimo że wypuszcza wiele młodych listków o dość żółtym zabarwieniu,sama dość gnije( pousuwałam już gnijące liscie i roślina wygląda dość zdrowo).

 

Sytuacje bardzo się zmieniła ponieważ odbiło mi i kupiłam dziś korzeń afrykański w bricomarche. Korzeń był wyjątkowo orginalny i miał masę kryjówek.Kupiłam i wygląda pięknie,jednak trochę czuję klaustrofobie patrzać , mam wrażenie że zabrał sporo przestrzeni rybkom :( .Dodam zdjęcia jak naładuję aparat.

 

Sprawa wygląda tak- jestem osobą stu procentowo przeciwko zniewalaniu żywych istot w klatkach,akwariach i innych niegodziwościach, jednak bardzo je wielbię i chciałam mieć zaszczyt obserwować ich wspaniałe życie pod wodą.

 

Ryby żyły w wyjatkowo małym(ok 25 l) akwarium.Płakać mi się chciało widząc ich mękę ale nie chciałam ich oddawać bo to nie są zabawki.Postanowiłam kupić największe akwarium jakie się zmieści w moim niewielkim pokoju.Jedynym miejscem była tylko szafka i zmieściło się ok 90 l akwarium.

KAŻDE akwarium jest za małe lecz moją możliwością było jedynie te które mam.Uległam okrutnej pokusie i kupiłam dwa piękne skalary z małego zoologicznego akwarium.Po prostu gdy podrosną będę być może musiała je oddać...

 

Moje plany to zakup żelowych roślin szczególnie mchów do posadzenia na korzeniu i w dalszej przyszłości restart by zmienić podłoże na piach kwarcowy.

 

Mam parę ważnych pytań:

 

 

1.Muszę zamówić filtr. Musi dobrze oczyszczać wodę i dno z gówien, dawać dużo tlenu(ryby wciąż poruszają skrzelami) i być oszczędny(mało pobierać prądu bo nie jestem na swoim).Ważne jest też to by był cichy i tani,ale jeśli jest jakiś głośniejszy i tani to też proszę podać.I ważne jest też by nie robił zupy z akwarium(ryby męczące się przez zbyt silny prąd).

Czy np te filtry spełniają moje wszystkie warunki? :

http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-turb ... 20714.html ten szczególnie mi się podoba

http://allegro.pl/ad-shop-hbl-701-kaska ... 96156.html

 

2.Jakie rośliny będą rosły w ciemnej części akwarium?Słyszałam o anubiasach.Rozumiem że mech wchodzi w rachubę?I czy bezpiecznie jest kupować teraz rośliny z allegro(zima,chodź ciepła)?

 

3.Co jeszcze mi doradzicie-co zmienić itp?

 

Odpowiedź o filtrze jest dla mnie najwaznijesza,oraz o roślinach.

 

Dziękuję Kochani z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

miałem ten sam problem.Zwirek kupisz w ogrodniczym ja kopiłem w obi więcej i taniej tylko trza go dobrze umyć bo jest brudny z gliny itp. kup kulki nawozowe albo tabletki nawozowe ja używam tetra plant crypto umnie w zologu na sztuki sprzedają ja dziele tabletke na 1/2 ,1/3 i wsadzam pod roślinki albo rozpuszczam około 1 na 20 l wody w akwarium dobrze tez dodać preparat zelazowe i multi mineral (ja używam z tropicala) a jak dodasz do tego bimbrownie to akwarium wybuchnie roślinami

ja posiadam narazie 30l akwa i wszystko co wyżej wymieniałem ale w tym miechu wymieniam na 60 ale z nawozów i nawożenia co2 nie zrezygnuje bo efekt jest zaskakujący i murowany a przycinaniem roślinek nie nadążam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...