Skocz do zawartości

problem z oświetleniem - co się zepsuło ?


Gregor002
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zakupiłem akwarium (używane) dnia wczorajszego, niestety przy zakupie nie spr. czy działa oświetlenie. Myślałem, że mogły świetlówki paść bo przejechały ponad 100km po naszych drogach. Kupiłem dwa nowe startery i dwie świetlówki dla pewności i nici z tego nie świeci :( Po podłączeniu do prądu startery świecą na pomarańczowo, a świetlówki nie dają oznak życia. Co mogło się zepsuć ?? Jakieś porady co zrobić/wymienić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź startery czy są odpowiednie (liczba watów). zapytaj poprzedniego właściciela czy świeciło.

Czasem zdarza się tak, że starter nie trzyma parametrów i po prostu nie działa (ze statecznikiem). Sprawdź świetlówki czy są dobre.

Dopiero późnej wymień statecznik. a jak będziesz wymieniał to wymień na elektroniczny. Odejdą startery, a to zawsze element do zepsucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy tak masz podłączone. https://www.forum.haszysz.com/2-swietlo ... t3881.html właśnie zobaczyłem nazwę forum :zamieszany: jak by co to w google w grafice napisz podłączanie dwóch świetlówek i coś wyskoczy...

 

Startery kupiłeś dobre dla mocy świetlówek?? (na starterach pisze np 4-65w)

Sprawdź na dławiku ilu watowy jest. Będzie pisało np 1x ileś W, 2x (połowa z ileś W :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak startery kupiłem Philipsa S2 4-22W Styki sprawdzone, wszystko podłączone według tego schematu który podałeś tylko na nim są startery do 40W a ja mam do 22W ale to raczej nie robi różnicy. Statecznik jest średnio pordzewiały trochę już nawet na nim nie widać napisów... a jest on wręcz identyczny jak ten: http://allegro.pl/statecznik-indukcyjny-lsi-ll-36w-230v-2x18w-230v-i2012886223.html tylko inna firma Szczerze mówiąc chce to załatwić jak najtańszym kosztem ponieważ planuję po uruchomieniu tego kupić świetlówki te typowo akwarystyczne a jedna to koszt 50zł :/ liczę się teraz z każdym groszem.

Dodam że świetlówki kupiłem nowe i startery też dla pewności.

Ciągle jest tak że startery świecą ciągłym światłem na pomarańczowo a świetlówka ani nie mrugnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze o mocy świetlówek. Ten starter z allegro pociągnie 1 świetlówkę 36 W lub 2 świetlówki 18 W.

Jak masz miernik elektryczny możesz w łatwy sposób sprawdzić świetlówki. Ustawiasz go tak aby po zwarciu piszczał. Następnie wyciągasz jedną ze świetlówek i dotykając np dolnych szpielek świetlówki powinno też piszczeć. Następnie sprawdzasz górę, też ma piszczeć. Jak nie będzie świetlówka jest uszkodzona. Ona będzie świecić jako pojedyńcza sztuka podłączona do układu, ale jak będziesz chciał dać dać więcej szt to nic się nie zaświeci...

 

wiem że troszkę nie po polskiemu to napisałem więc wysyłam rysunek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia świetlówek byłem prawie w 100% pewien, że są dobre, tak samo startery bo nowe kupiłem itd. Dostałem się do statecznika musiałem rozbroić pokrywę bo jest ona zgrzewana... :/ był pordzewiały próbówką sprawdziłem na wejściu i na wyjściu był prąd, kupiłem nowy za 9,5zł i działa :]

 

Teraz klej do szyb i muszę to porządnie skleić i uszczelnić... Zastanawiałem się nawet nad całkowitą zmianą oświetlenia, ale udało się uratować to za małą kasę.

 

Temat do zamknięcia dzięki za pomoc :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...