Skocz do zawartości

Akwarium holenderskie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem na progu zakładania akwarium 240 l. chcę żeby było jak to mówią holenderskie typowo roślinne z małymi rybkami.

mam kilka pytań i wiem że mi pomożecie.

1. Czy taki filtr zadowoli moje akwarium i jego zapotrzebowanie ? http://allegro.pl/promocja-filtr-zewnetrzny-hw-302-1000l-h-gratis-i2009465803.html

 

2. Jak przygotować dokładnie podłoże do roślin aby było im fantastycznie i mogły sobie bez problemu rosnąć ? tzn jaki torf nawóz czy coś innego pod żwir, grubość żwiru.

 

3. Jaki zestaw kupić do CO2 tzn. mam butlę reduktor teraz chodzi mi o te wężyki połączenia dyfuzor zaworek zwrotny w jakiej kolejności to podpinać i gdzie umiejscowić rozpuszczanie CO2 w akwarium w którym miejscu czy ma to znaczenie?

 

4. Jaką moc żarówek powinna zawierać pokrywa ?

 

Chcę to zrobić wszystko ładnie na spokojnie dużo czytam na ten temat nigdzie mi się nie śpieszy proszę o porady wasze doświadczonych akwarystów.

 

Chciałem dodać że od długiego czasu mam 60 litrowy zbiornik nic specjalnego gdyż roślinność nie potrafi tam przeżyć dłużej niż 2 tygodnie bo po prostu nie ma warunków.

 

Pozdrawiam i w między czasie będę robił fotki na każdym etapie rozwoju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr powinien starczyć .

Ja też jestem na etapie zakładanie rośliniaka . Co do Co2 ja bym dał jeszcze elektrozawór. Dyfuzor , czyli najprawdopodobniej spiek daj przy samym dnie. Daj tam elektrozawór. Potem zaworek przeciw zwrotny. Potem licznik bąbelków i na samym końcu spiek ceramiczny . Oświetlenie ja bym dał świetlówki o mocy 39 watt . Tych świetlówek musi być minimum 4 sztuki . Podłoże jak masz kasę to ja bym dał ADA Amazonia II .

Jeśli nie to zam bazalt wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyga89

 

Jak długo masz juz akwa(jakie kolwiek działające)?Akwa hoenderskie to połoczenie roślin w ładzie i charmioni.Często tzeba posadzic obok siebie rosiny o ruznych wymaganiach.Dobrze prosperujące akwa holender swiadczy o ogromnej wiedzy własciciela.Wiec sie zatasnów czy dasz rade.Jak chcesz duzą roslin to załuz rosinne.Akwarium holenderskie i roslinne to nie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium mam dobre kilka lat lecz z roślinami miałem mało do czynienia a raczej z ich utrzymaniem oraz pielęgnacją. Okey jeśli nazwa holenderskie wzbudza zbyt ambitne myśli jak dla mnie to będzie roślinne ;) ważne żeby było piękne dla oka.

 

właśnie biorę się za robienie listy więc podłoże wezmę pod uwagę dowiem się jakie rozbieżności są cenowe i czy w ogóle u mnie będzie amazonia w Rybniku.

 

Jeśli znajduję chwilę do od razu łapię się za czytanie.

 

Wieczorem wrzucę pierwsze fotki bo już je mam w domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Oto świeżo przywiezione do domu półka jutro będzie na nowo oklejana na czarno pokrywę będę miał do końca tygodnia filtr zew. już zamówiony na allegro. Czekając na filtr i pokrywę zrobię szafkę i zakupię wszystkie rzeczy do CO2 oraz dnoooo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłoża to możesz też dać jakiś substrat i na to bazalt, tylko z trawnikiem może być problem . Kevin nie gadaj , ale holenderskie i roślinne to to samo . Radzę poczytać u wujasa :google:

 

Jeśli chodzi o podłoże daj substrat ADY czy innej dobrej firmy będzie on na lata.Ja bym nie dawał na substrat żadnego innego podłoże jak bazalt.No chyba że będziesz chciał mieć kirysy choć przy holendrze najlepiej nie mieć ryb lub tylko małe ławicowe.Holenderskie akwarium różni się od zwyczajnego roślinnego tam mamy wielką gamę roślin i specyficznie je podcinamy aby nabrały pięknego kształtu kopuł.Holenderskie to akwarium roślinne głównie więc nawet tam ryb nie powinno być można takie akwarium nazwać hodowlą roślin.Gdy przedawkujesz CO2 a nie masz ryb nie musisz się martwić że coś ci zdechnie bo nie będzie co no chyba że na tyle dasz za dużo CO2 że ci rośliny z kwasoty padną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten substrat ADY kupię ale nie w tej ilości co tam jest wyliczane. Wam to nie dogodzić zarabiacie po 5 tys. to sobie możecie pozwolić na filtry po 500 zł czy droższe ja to robię na swoją kieszeń nie ważne jest to czy wszystkim dogodzę. Poza tym jutro tego nie zalewam wodą jak dla mnie może i czekać i raczej będzie czekać z miesiąc aż wszystko będę miał skompletowane. wieczorem wrzucę nowe foty bo będą zmiany ;)

 

Panowie powiedzcie mi dużą różnicę odgrywa dyfuzor szklany 20mm a 40mm ? oczywiście w kontekście 240 litrowego akwarium ? wiem że przy 40 pewnie lepiej rozpuszcza no ale pytam bo pewnie wiecie lepiej ode mnie ;)

 

drabinkowy czy szklany lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup zwykły szklany bo te wynalazki to ściema.Kup ze spiekiem 40 mm. masz większe akwarium więc i większy spiek się przyda.

Tak też zrobię tylko chyba zostanie mi allegro bo w Rybniku jeszcze nie spotkałem się w zoologicznym z tym. został mi 1 do obskoczenia ale wątpię żeby była normalna cena więc allegro ;)

 

przyszedł mi dzisiaj filtr zew. wygląda konkretnie tyle mogę o nim powiedzieć. W pracy kumpel go ma i nie narzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki fajny artykuł miło się czytało i zdjęcia zbiorników też zaje.... ;) dzisiaj kupiłem wkłady do filtra kończę porządek z szafką jutro i piątek mam wolny biorę się za dno ;) niestety byłem w ostatnim zoologicznym takim w miarę sensownym który mógłby mieć dyfuzor lecz kobieta zrobiła minę jakbym pytał o piranie karmione ludzką krwią... zamawiam na allegro 40mm jak wyżej mi powiedziano i resztę osprzętu do co2.

 

Jak mi jutro reduktor przyniesie kurier to mykam po butlę i powoli instalować będę na swoim miejscu ;) wczoraj nie dałem rady wrzucić fotki za to dzisiaj na pewno ;)

 

Dołączona grafika

 

małą zmiana koloru szafki odświeżenie ;)

 

reduktor przyszedł już obudowa będzie w poniedziałek-wtorek dyfuzor także (szklany 40mm) jeszcze brakuje mi wężyka 6mm jak wszystko skompletuje będę brał się za składanie w kupę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie odnośnie wkładów do filtra mam następujące:

 

mały zestaw z firmy Filtus:

 

Filtus Humos - granulowany torf obnizający pH wody i jej twardość (piszę żeby nie stosować z węglem aktywnym gdyż absorbuje on związki humusowe które uwalnia torf.

 

Filtus Humos natural - włóknisty torf do filtracji wody praktycznie to samo co wyżej tylko tam jest granulat tu włókna.

 

Fultus carbos - węgiel aktywny w formie wysoko porowatego granulatu o nieprzeiętnej powierzchni aktywnej. czysta woda piszę tutaj żeby używać go z rozwagą w akwariach roślinnych gdyż po 2 tygodniach będzie usuwał pożyteczne substancje dla roślin.

 

Filtus Nitras - wkład do filtra z wypalanej glinki. Mikroporowata struktura stwarza doskonałe warunki do osiedlania się i rozwoju bakterii nitryfikacyjnych które wspomagają rozkład azotanów i azotynów. Wchłania fosforany które są głównym czynnikiem wywołującym niekontrolowany wzrost glonów. Starcza na 3 miesiące.

 

Z innej firmy AquaClear - biały granulat nic nie pisze po polsku jedynie po angielsku.

 

Z firmy Resun ceramiczne wkłady do filtra Bio ceramika znakomite podłoże do rozwoju nitro bakterii ich wzrostu i zwiększonego natlenienia.do akwaria morskiego i słodkowodnego.

 

Podrzućcie swoje myśli co mam tam wsadzić 4 miejsca w filtrze są.

Nie bluzgajcie mnie, że po co to kupowałem gdyż mam to od znajomego który zrezygnował z akwarium i mu pozostało.

 

ewentualnie co mam dokupić żeby miało to sens przy filtracji wody bo humosa z węglem nie mogę to już wyczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...