Skocz do zawartości

Co to było?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zauważyłem dzisiaj rano białą plamkę, potem drugą, na ogonie u platki - pomyślałem ospa. Wyłowiłem rybkę i zacząłem leczyć preparatem MFC (chyba dość silne stężenie - ok. 4 kropli na 1l wody). Wieczorem po ok. 8 godzinach moczenia plamek nie ma! Czyżby pomogło? Ryba w akwarium była bardzo żwawa (miałem straszne kłopoty z jej wyłowieniem), ale wcześniej siedziała pod roślinkami - mało pływała.

Do akwa ogólnego (50l wody) dałem ok. 20 kropel tego MFC.

 

Moje pytanie to - czy tak szybko mógł zadziałać ten preparat?

I drugie - ile jeszcze powinienem leczyć rybkę?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Przepraszam dołącz się do tematu.

 

Kupiłem właśnie MFC i tam jest napisane że 10ml/100l wody więc mam 50 l to 5ml . Ale czytałem żeby nalać zawsze mniej niż piszą na opakowaniu czy to prawda?

 

I czy przed nalaniem leku wymienić wodę? I czy podczas kuracji wodę można zmieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli leczysz ospe rybią to lepiej użyj Ichtiosanu jesli bazujesz na preparatach TROPICAL...

Chociaz MFC takze się nadaje

 

Preparatami TROPICAL leczyłem ospe w nast. sposób (zero ofiar) :)

 

1 Temperature podnosisz do maksymalnej granicy tolerancji ryb

2 wlej normalną dawke leczniczą MFC (lub ichtiosan)

3 Po 2 dniach zieleń malachitową (ichtiosan) uzupełniałem w ten sposób ze podmieniałem 20% wody na wode o takiej samej temperaturze... i dolewałem ichtiosan (NIE MFC) w ilości 2razy wiekszej niż odlana woda (np podmieniłem 15litrów to wlałem ichtiosan w dawce na 30litrów)

4 Po 3 dniach dolewałem połowe dawki ichtiosanu!!! w stosunku do całości wody

5 W 6 dniu juz oznak choroby nie było

6 W 7 dniu podmiana (u mnie około 60%) i węgiel do filtra temperatura do stałych wartości

 

metoda przeze mnie kilkakrotnie (chyba 4 razy odkąd mam akwarium) juz stosowana i zawsze z powodzeniem... Jednakże przy silnej inwazji zapewne leczenie bedzie dłużej przebiegało... U mnie na szczęście kulorzesek był leczony natychmiast bo zaobserwowaniu zmian....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli leczysz ospe rybią to lepiej użyj Ichtiosanu jesli bazujesz na preparatach TROPICAL...

Chociaz MFC takze się nadaje

 

Preparatami TROPICAL leczyłem ospe w nast. sposób (zero ofiar) :)

 

1 Temperature podnosisz do maksymalnej granicy tolerancji ryb

2 wlej normalną dawke leczniczą MFC (lub ichtiosan)

3 Po 2 dniach zieleń malachitową (ichtiosan) uzupełniałem w ten sposób ze podmieniałem 20% wody na wode o takiej samej temperaturze... i dolewałem ichtiosan (NIE MFC) w ilości 2razy wiekszej niż odlana woda (np podmieniłem 15litrów to wlałem ichtiosan w dawce na 30litrów)

4 Po 3 dniach dolewałem połowe dawki ichtiosanu!!! w stosunku do całości wody

5 W 6 dniu juz oznak choroby nie było

6 W 7 dniu podmiana (u mnie około 60%) i węgiel do filtra temperatura do stałych wartości

 

metoda przeze mnie kilkakrotnie (chyba 4 razy odkąd mam akwarium) juz stosowana i zawsze z powodzeniem... Jednakże przy silnej inwazji zapewne leczenie bedzie dłużej przebiegało... U mnie na szczęście kulorzesek był leczony natychmiast bo zaobserwowaniu zmian....

Dzięki za pomoc. Wlałem już 5ml MFC.. a a tego ichitosanu nie mam..

 

Może wiesz jak leczyć samym MFC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54l 6 x neon czerwony, 2 prętniki karłowate , 4 pandy , ampularia , zebra snail , 2 ramirezy..

 

Temp normalnie jest 25C..

 

Teraz podwyższyłem do 30C (wczoraj) ale temp jest 28C..

Kuracje robie w ogólnym bo na wszystich neonach jest ta ospa i zaczyna się na samcu ramirezy..

 

 

I chciałem się jeszcze zapytać czy ryby to wytrzymają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeśli masz juz te 28 i ryby - szczególnie neony nie zachowują sie dziwnie (bardzo szybkie oddechy niespokojne ruchy) to OK

 

Wlałes 5ml MFC OK

za 2 dni (woda juz przestanie być niebieska) wtedy dolej połowe dawki MFC (i teoretycznie tak powinno sie robić wg TROPICAL) za 2 kolejne dni znów dolewka MFC i tak do wyleczenia...

 

MFC ma dosyc słabe stęzenie zieleni malachitowej 38mg na 100ml chyba a ichtiosan 110mg na 100ml

MFC zawiera jeszcze błekit metylowy który takze odkaza wode...

 

EDIT:

 

1 dzien 5ml

2 dzien nic

3 dzien 2,5ml MFC

4 dzien nic

5 dzien podmiana 10/15% + MFC 2-3ml

6dzien nic

7 dzien albo ryby zdrowe albo +2,5ml MFC

8 dzien nic

9 lub 10 dzien wylezone Podmiana 60% +węgiel temperatura do normalnego poziomu

 

Tak zaleca TROPICAL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc.

 

Czyli za 2 dni mam dolać 2,5ml jak teraz wlałem 5 i później znowu za 2 dni podmienić wodę możesz napisać ile litrów? i następnie po podmianie znowu nalać 2,5ml i tak aż do wyleczenia?

 

Dobrze zrozumiałem..?

 

Jeszcze raz dzięki :)

 

A co do neonów to co jakiś czas ale rzadko tak jak by łapały powietrze ale nie pływają pzy tafli wody..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc.

 

Ale mam wątpliwości do "5 dzien podmiana 10/15% + MFC 2-3ml"

 

Te 2-3ml to mam wlać po podmianie wody czy do tej wody co będę wlewał?

Zieleń malachitowa z tego wiem ze jest z wody wchłaniana przez rośliny i należy ja uzupełniać dlatego sie dolewa a po podmianie wody musisz ją uzupełnić dodatkowo o wylaną wode...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Niestety ale pojawiły się znowu 2 białe kropki (maluteńkie ok. 0.1-0.2 mm) na tej leczonej platce (na jednym boku).

Ciekawe, dlaczego pojawiły się jeżeli cały czas rybka jest w wodzie z MFC?

Temperatura wody to ok. 25 stopni bo stoi na kaloryferze (niestety nie mam grzałki, ale ten kaloryfer świetnie się sprawuje jako podgrzewacz - niestety tylko do 25 stopni). Dodatkowo obecnie jest tylko ok. 22 stopnie - jest ciepły dzień i kaloryfer nie grzeje.

Platka jest bardo żwawa i chętnie pobiera pokarm.

Ile to może jeszcze potrwać?

 

ps. na kaloryferze podgrzewam także wodę na podmianę w 3-4 baniakach 5l po wodzie mineralnej - polecam super sposób. Wystarczy nawet postawić na klika godzin przed podmianą (u mnie stoi cały czas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...