Jump to content

Czy Labeo bicolor może zabijać inne rybki w akwarium?

Gosia0889
 Share

Recommended Posts

Witam,

W moim 350L akwarium posiadam Labeo bicolor (dług.ok 10cm) który dzieli akwarium z różnymi gatunkami rybek (glonojad, labeo albinos, molinezje białe, czarne i żaglopłetwe, kiryski, gupiki, platki, neon innesa i czarny, bystrzyk barwny, zwinnik blehera, danio lamparci, gurami, mieczyki, rozbora klinowa, Cierniooczek Kuhla). Kilka dni temu zauważyłam na dnie akwarium jednego zwinnika blehera z dziura w brzuchu. Któraś z rybek lub ślimak Helenka wyjadł wnętrzności tej rybki;/ w kolejnych dniach padły mi pojedyncze osobniki platka, bystrzyk barwny i danio (te były nie naruszone) i cierniooczek kuhla (który był w połowie zjedzony). Rybki te padły lub zostały zabite w ciągu 2 dni. Czytałam w internecie ze taki labeo bicolor może być agresywny dla rybek swojego gatunku a także dla innych z czerwonymi płetwami lub gryzącymi się kolorami. Pytanie moje brzmi: czy jest prawdopodobieństwo, że labeo którego posiadam zabił wszystkie te pojedyncze osobniki? Po tych dziwnych sytuacjach przeniosłam labeo do oddzielnego zbiornika i od 2dni nie padła żadna rybka. Czy to zbieg okoliczności czy też labeo ma coś wspólnego ze śmiercią pojedynczych osobników? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc:)

Czy to labeo to na 100% nie wiem. Ale wiesz...masz prawdopodobnie spory młyn w akwarium więc pewnie któraś ryba powiedziała DOŚĆ, MUSZE ZROBIĆ SOBIE WIĘCEJ MIEJSCA ;) . Kiedyś u kumpla labeo było agresywne wobec innych ryb.

A może po prostu ryby ci chorują. Ryba z dziurą w brzuchu mogła być chora i zdechła, a inne ryby po prostu się nią pożywiły.

Dlatego zastanawiam się czy oddać tego labeo do zooligicznego. Wpuściłam go raz jeszcze do głównego zbiornika i przekonamy się czy przez następne dni coś będzie nie tak. Chorobę raczej wykluczam, gdyż były to pojedyncze osobniki z różnych gatunków. Choroba raczej powodowałaby padnięcie kilka sztuk któregoś z gatunku. Poobserwuję labeo jeszcze przez kilka dni i się okaże :)

Labeo Bicolor jest bardzo agresywny dla swoich pobratyńców - szczególnie pobudzająco działa na niego czerwony kolor.

Z tego powodu nie nadaje się do hodowli z rybami o barwie pomarańczowej lub czerwonej (tym bardziej mniejszymi od niego), które nieustannie atakuje i męczy. Twój grubowarg jest, sądząc po wielkości dorosły a agresja u tych ryb rośnie z wiekiem. Moim zdaniem to on zabija twoje ryby tym bardziej że wszystkie mają jakieś czerwone lub pomarańczowe akcenty w ubarwieniu.