Skocz do zawartości

Jakie akwarium na Tanganikę?


gosiaqool
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat. W ciągu mebli mam wolną przestrzeń. Szafka jest specjalnie przygotowana pod akwarium i ma wymiar 100x40cm. Mogę tu postawić akwarium:

 

1. 160L wys 40cm

2. 180L wys 45cm

3. 200L wys 50cm

4. 220L wys 55cm

5. 240L wys 60cm

 

Chwilowo w tym zbiorniku będzie ogólno/roślinne akwarium ale docelowo ma być Tanganika. Nie chcę zmieniać zbiornika już więcej a wolę nie wydawać kasy na zbyt wysokie akwarium, które może się do niczego nie przydać. Jakie będzie optymalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym większe tym lepsze wiadomo.To zależy od obsady oraz miejsca w pomieszczeniu w którym ma stać to akwarium.Tanganikę można mieć od 25l. czyli tylko muszlowce. ;) Najbardziej optymalne będzie 240l. sam się zastanawiałem nad takim wielkościowo bo więcej miejsca nie mam w tym pokoju w którym jestem a gościnnym i owszem ale ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względów finansowych skłaniam się ku 200l choć oczywiście wolałabym 240l. Jeszcze nie wiem jakie rybki będę w Tanganice trzymała. To świeży pomysł, żeby nowy zbiornik postawić bo muszę zrestartować 100L. Dałam żwirek rzeczny z marketu i zatwardza mi wodę a mam rybki na miękką wodę... skoro już mam się z tym babrać wolałabym od razu, raz a konkretnie i z efektem długofalowym. Zresztą może od razu z Tanganiką wystartuje a rybki do 70L przerzucę, i tak nie mam jeszcze pełnej obsady więc pomieszczą się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście o koszta się rozchodzi. Nie chcę zbędnych litrów nad którymi będę musiała zapanować. No niestety większy litraż wiąże się tak jak zauważyliście z mocniejszym filtrem, grzaniem, większymi podmianami wody itp a to zwiększa koszty i pobór prądu i wody też. Koszta rosną a wolę tego niknąć, mam dzieci na które wydaje :P

Będzie 200L raczej Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej długości zbiornika raczej będziesz iść w ryby z Tanganiki, które generalnie siedzą przy dnie (Julidochormis, Neolaprologus, Laprologus, Chalinochromis), więc wysokość jest najmniej ważnym ( a wręcz w ogóle nie jest) wyznacznikiem terenu.

 

Ja bym sie skupił na najniższym zbiorniku - Sprzęt bedzie tańszy, bo litraż mniejszy, a więc można kupić pompe o mniejszej wydajności itd itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak najpierw przemyślę obsadę. Pewne jest to, że będą multiki 2+2 (?)i może lelupki lub wężogłowe, chciałabym jeszcze jakieś inkubujące w pysku, są takie niewielkie Brieni 2+4 (nie wiem czy dobrze piszę) sama nie wiem dokładnie. Będę się rozglądała za akwarium w okazjonalnej cenie i co dostanę to będzie ale około 180-200l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...