Skocz do zawartości

Jakie rybki do 72l?


nick23344
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Spełniamy marzenie synów (10, 8, 6lat) i zakładamy w jadalni akwarium. :-)

Na początek my będziemy się wszystkim zajmować do czasu aż oni złapią bakcyla. Ja bakcyla mam tylko brak mi doświadczenia, zatem pytam... :?:

 

Zasadnicza rzecz: akwarium 72l (wymiary: 60/30/40) z pełnym oprzyrządowaniem. W środku żwirek, wrak okrętu i skrzynia (wszak to dziecięce akwarium ;) )

 

Rośliny, które mogę wsadzić: Limnophila sessiliflora, Bacopa caroliniana, Hygrophila polysperma Rosanervig, Bacopa australis, Rotala rotundifolia red, Ludwigia repens, Vallisneria asiatica, Heteranthera zosterifolia, Lagarosiphon madagascariensis, Egeria densa, Hydrocotyle leucocephala, Blyxa japonica.

 

I teraz najważniejsze! :DRYBKI

Aby było łatwiej, podsumowaliśmy jakie rybki bardzo nam się podobają i mają szansę dobrze żyć w niewielkim akwarium, a Was prosimy o różne propozycje obsady. :lol:

 

1. bojowniki

2. neonki innesa

3. gupiki

4. kiryski (choć może bardziej otoski? sama nie wiem...)

5. razbora (galaxy! po prostu piękna :D )

6. prętniki

7. danio (tylko które? czy kolory można wymieszać?)

8. Proporczykowiec z Kap Lopez

9. bocja karłowata, siatkowana,pręgowana

10. miedzik

11. bystrzyk pięknopłetwy

12. cierniooczek (piskorek) - piękność! :)

13. tęczanka filigranowa

14. kosiarka

 

Kolejna sprawa: jakie ślimaczki, kraby, raczki możnaby dorzucić do akwarium, byleby ryby nie miały obgryzionych płetw i aby rośliny mi nie zniknęły? I oczywiście bym później nie walczyła z plagą :x

 

Dodam, że w przyszłości (jak roślinność zaszaleje) marzy mi się kilka krewetek. Czy to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie te listy polecam:

viewtopic.php?f=39&t=19607

viewtopic.php?f=39&t=7147

 

Na szybko:

Jak kiryski, to tylko pandy, lub pigmeje. Bocje odpadają, danio odpadają. Pierwsze za duże jak na to dno, drugie zbyt ruchliwe. Maksymalnie 3-4 gatunki, tak będzie najlepiej. Jedna ławica [neony/galaxy/razbory] + kiryski/otoski + jakaś większa rybka w stylu bojka + ew. harem czegoś innego. Tak to się typowo składa. Dokładne propozycje pewnie inni podadzą, a i w dziale masz ich masę. Patrz na baniaki 54/63l, mają takie samo dno jak wasza szklaneczka, a to głównie decyduje o wyborze rybek, na szczęście nie o ich ilości. ;)

 

Krewetki: jak najbardziej, ale nie do każdej ryby. ;)

 

Warto też się zapoznać z tym:

viewtopic.php?f=43&t=6354

Szczególnie ważne jest dojrzewanie akwarium, zanim wpuścimy rybki. Wielu o tym zapomina, a później są tylko kłopoty... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza szklaneczka ;) będzie dojrzewać jakieś 3tyg.

 

Coś mi już się w głowie układa, ale oczywiście wciąż czekam na propozycje składu od doświadczonych hodowców.

 

Ale obsada to nie tylko rybki. Jakie ślimaczki, raczki (i w jakiej ilości) mogę wpuścić by nie było szkód? Generalnie chodzi mi o objedzone rośliny i podgryzione rybki :cry:

 

Jakie ślimaki mogą być razem z helenkami by nie pozostały tylko wspomnieniem, ale i by helenki nie padły z głodu?

 

Przewertowałam allegro i co mi wpadło w oko to: NERITINA (różniste), TYLOMELANIA PATRIARCHALIS i oczywiście piękne HELLENKI. MINI MAŁŻE ŻÓŁTE.

Ampularia podobno straszliwie zjada rośliny.

 

Pomóżcie mi skomponować obsadę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helenki zjedzą każde ślimaki :( .

Popatrz troszkę na wymagania rybek , a nie tylko te bo te są piekne.

Moja propozycja :

-1+4 prętnika lub bojownika lub gupika lub proporczykowca

-15 microrazbor galaxy lub neonów

-6 otosków lub kiryski pigmeje lub pandy

- helenki tylko jak masz plagę ślimaków , a jak chcesz od tak sobie to musisz je dokarmiać

Radzę dużo ,dużo czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

123patryk - gdybym kierowała się jedynie wyglądem, a nie czytała, to zapewniam Cię, że na mojej liście byłyby glonojady, skalary i wiele innych odlotowych gatunków. To co napisałam do tej pory nie jest "od czapy", ale po wnikliwej forumowej lekturze. :lol: Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza lektura u laika nie da wiedzy, którą przynosi czas i doświadczenie. Wszystko musi się uporządkować, a forum jest po to by pytać. ;)

 

Mpro - czy świderki nie mnożą się nadto? Nie spałaszują mi roślin? A co z pozostałymi ślimakami, które wymieniłam?

 

A co powiecie na ten skład:

neonki 10

otoski 6

prętnik 1+2 (czy może być 2+4?)

proporczykowiec z Kap Lopez parka

cierniooczek 2 (chłopaki się upierają i bez "węży" nie obędzie się :shock: )

 

Tylko proszę o rzeczowe informacje. Jeśli w tym składzie coś jest nie tak to proszę napisać dlaczego (a nie tylko "nie bo nie"). W ten sposób mam szansę się czegoś nauczyć.

 

Czy przy prętnikach może być deszczownica? Wszak to labiryntowce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś (gdzieś) na forum pisał, że proporczykowce ładnie trzymają się w parach... :zamieszany: Jakie są Wasze doświadczenia?

Dlaczego cierniooczek odpada? Jakie mogą być tego skutki? Ktoś z Was ma doświadczenie z tymi rybkami?

Co z deszczownicą przy prętniku?

Dzięki za wszelkie info. :lol:

 

Atreyu: dzięki, przeczytałam i układam w głowie. ;)

 

123patryk: tak też myślałam... :cry: dwa samce prętnika będą reagować jak samce bojowników. A szkoda, bo właśnie samce są takie piękne. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ten filtr 300l/h jest za słaby , Kupiłem kiedyś taki sam zestaw akwariowy i filtr był do wymiany, pełno glonów bo filtr nie wyrabia, potrzebny Ci jest min. 2 razy lepszy.

 

Ostatni post w tym temacie :arrow: 28.11.2011 13:46, Raczej autor tematu rozwiązał swój problem dawno temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...