Skocz do zawartości

Nocne oświetlenie w akwa 45l


marcindamer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Temat chyba mówi wszystko prawda? :) Zastanawiam się nad nocnym oświetleniem do akwa bo często gdy rano zapalam światło to ryby się lękają a jak wiadomo to może być powodem przyszłych chorób takich jak np ospa rybia. Ma ktoś jakieś sprawdzone pomysły? Z góry dzięki za pomoc. Mile widziane PW :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mile widziane PW :D

Nie mile widziane, bo po to jest forum, żeby nie tylko pomagać konkretnie Tobie, ale także innym. ;)

 

Diodki LED - najzwyklejsze, najlepiej białe, nie niebieskie. Nie za mocne. Było parę projektów już takich na forum. Dobrze zrobione oświetlenie nocne w niczym nie przeszkadza, a też nie musisz go świecić całą noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieskie są cholernie nienaturalne. Ludzie naoglądali się oceanów na Discavery, a przy okazji te diodki są najpopularniejsze i teraz wszędzie je pakują. Osobiście ciężko mi sobie wyobrazić niebieskie światło w Amazonce, czy jakimś jeziorze. Równie pasuje, co zielone czy czerwone...

Oświetlenie nocne, ma w mniejszym lub większym stopniu oddawać światło odbite księżyca, a to jest raczej zbliżone barwą do białego, nie niebieskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym. Wiec zostają białe diodki 2-3 tylko jak to zrobić by było szczelne wiadomo że na pokrywie akwarium odkładają się kropelki wody. Myślę by właśnie do pokrywy je zamocować, na tylnej szybie jedna w lewym rogu,na środku i w prawym rogu. Może masz link na jakiś stary temat tego typu co nie musiałbyś tracić czasu na rozpisywanie się:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Nie wiem czego się naoglądali ludzie ale mi białe słabe światło nie kojarzy się wcale z poświatą księżyca, poza tym musiało by to być rzeczywiście słabe żółtawe światło a do oświetlenia dna tak żeby obserwować potwory denne w baniaku o wysokości 50 cm nie zdało by to egzaminu. Do oświetlenia nocnego zastosowałem kilka sztuk ultra jasnych niebieskich ledów, wlutowałem do nich szeregowo rezystory 470 om i podłączyłem do zasilacza stabilizowanego 12 V. Wyszło zapewne drożej niż bym kupił gotowca od ledport.com.pl ale satysfakcja wielka i cel kilku snopów niebieskiego światła został osiągnięty. To było dawno i już nieaktualne, ostatnio na niedobitkach tamtego oświetlenia i oprawy od ecolighta zrobiłem nocny "kinkiet" do podglądania krabów ^^

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...