Skocz do zawartości

przepłukiwanie podłoża


kamil554
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam akwa około30 litrów. Funkcjonuje już jakieś dwa i pół miesiąca.

Czytałem, że żeby nie tworzył się syf w postaci bakterii należy oprócz co tygodniowej podmiany wody raz na dwa miesiące przepłukać podłoże.

 

Czy jeśli moje akwarium tyle właśnie "przeżyło" to powinienem to zrobić? Osobiście chętnie bym taki zabieg wykonał bo przy okazji uporządkowałbym/ przyciął i usunął poniszczone rośliny. Dodam, że byłoby mi to nawet na rękę bo przy przedniej szybie w miejscach, w których żwirek jakby nie ma kontaktu z tlenem potworzyły się zielone glony, które oczywiście można zeskrobać, ale nie ma gwarancji że nie ma ich w miejscach , w których nie widzę- tj. głębiej w żwirku .

A teraz w jaki sposób się to robi ? rozumiem że trzeba odłowić rybki... no bo inaczej to nie da rady :)

- żwirek mam przepłukać zimną wodą czy ciepłą, a może przelać wrzątkiem ? :)

wodę z akwarium wlać z powrotem do zbiornika? (minus 30% objętości do podmiany) czy ma to być świeża woda?

 

Moja obsada to

Bojownik

prętnik czerwony

dwa zmienniaki (platki)

otosek

Kilka lub kilkanaście małych krewetek cardina simoni simoni

 

czy takie gruntowne porządki mogą im zaszkodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też odnoszę takie wrażenie, z tym jednak , że nie byłoby to typowe "odkażenie" zbiornika z tych wszystkich dobrodziejstw, jakimi są bakterie nitryfikacyjne itp. bo fitra bym nie mył ani akwarium, woda również została by tylko częściowo podmieniona. Przepłukany zostałby tylko żwirek, bo jest tam dużo rozpuszczonych odchodów, które powłaziły głębiej zanim zdążyłem ściągnąć odmulaczem ;)

 

te informacje czytałem na paru stronach, ale były to raczej wzmianki typu "Pamiętaj o cotygodniowej wymianie wody i przepłukaniu podłoża raz na dwa miesiące."

tak jak tutaj w poradach akwarysty w 30 letnim stażem: http://zetbe.pl/textkor2.htm

 

Ale jeśli radzicie tego nie robić to się zastosuje, bo z tego co zdążyłem dotychczas zauważyć to w akwarystyce głupie błędy mają bardzo poważne skutki...

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz u mnie baniaki stoją po 5 lat i nic się z nimi nie dzieje, więc uważam to za bez celowe, szczerze nawet bym sobie tego nie wyobrażał w zbiorniku roślinnym z mchami, lub w holendrze on nawet nie zdąży się rozrosnąć a tu już restart robić i znów sadzenie i czekanie na rozrośniecie i restart jeszcze jak ma się 2-3 warstwy różnego podłoża--, totalna bzdura !!! przechodziłem od akwariów z paletkami, przez roślinne do Malawi i Tanganiki i nigdy czegoś takiego nie robiłem i sobie nawet tego nie wyobrażam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!Mam ten sam kłopot, tzn. co się dzieje z tym całym "brudem", który jest pod żwirkiem, przecież tego nie da się wyczyścić odmulaczem, trzeba by ściągnąć całą wodę. Mam akwa 112l dwa miesiące i dwa razy w ten sposób czyściłam akwarium, pod żwirkiem totalna katastrofa "brud i smród". Rybki mają się świetnie kompletnie nic im się nie dzieje. Więc jak rozwiązać ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten brud w rurze odmulacza wiruje i wylatuje dalej wężem do wiadra

no mnie niestety wciąga ten brud ale razem ze żwirkiem bo mam na tyle drobny :(

aha a jest jakaś różnica między używaniem odmulacza ze sklepu a zwykłym wężykiem oprócz tego że nie trzeba zaciągać ustami ?

bo ja kupiłem jakiś czas temu, ale okazało się ze był to odmulacz do akwarium około 300 litrów, więc u mnie ssał jak szalony i 20 sekund nie miałem połowy wody :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!Mam ten sam kłopot, tzn. co się dzieje z tym całym "brudem", który jest pod żwirkiem, przecież tego nie da się wyczyścić odmulaczem, trzeba by ściągnąć całą wodę. Mam akwa 112l dwa miesiące i dwa razy w ten sposób czyściłam akwarium, pod żwirkiem totalna katastrofa "brud i smród". Rybki mają się świetnie kompletnie nic im się nie dzieje. Więc jak rozwiązać ten problem?

 

No a co ty myślałeś że będzie pachnieć? Nie zdążysz dać baniakowi spokojnie dojrzeć i już myjesz podłoże, myślisz że przez miesiąc rozwinęły ci się bakterie w podłożu, które to właśnie rozkładają ten bród ??? im podłoże bardziej gruboziarniste tym syfu będzie więcej. Daj baniakowi postać przynajmniej ze 4 miesiące i wtedy sprawdź czy śmierdzi .

 

no mnie niestety wciąga ten brud ale razem ze żwirkiem bo mam na tyle drobny :(

To nie wbijaj odmulacza, tylko odkurz żwirek trzymając odmulacz centymetr nad i daj naturze robić swoje.

 

Macie wy problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mamy wątpliwości i próbujemy się czegoś dowiedzieć a momentami wy "weterani" tematu dobijacie nas swoimi mądrościami. I czasami czytanie tych waszych mądrości po prostu irytuje. Nie chodzi mi tutaj o znajomość tematyki tylko o sposób wyrażania opinii. Nie mniej dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyrażając swoja opinię nie chciałem nikogo urazić, jeżeli tak to odczułeś to szczerze przepraszam. Naprawdę nie jestem wrogo nastawiony do nikogo. Może tak się zdawać moim stylem pisania, ale ja piszę po prostu co myślę. To dobrze że ktoś chce się czegoś dowiedzieć i się pyta, ja też nie wiem wszystkiego, tez czasami się pytam, przecież po to jest forum, każdy nas wymienia się swoimi spostrzeżeniami. I naprawdę ja nie wylewam swoich mądrości jak to odbierasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się tak tym, co zbiera się na dnie, najlepiej jest usypać żwirek tak aby w jednym miejscu był on niżej, wówczas w tym zagłębieniu będzie zbierać się znaczna część brudu, oczywiście wylot filtra skierój w przeciwną stronę do tego zagłębienia. I napewno nie płucz żwiru co dwa mies. zwykle robi się to raz na rok, a nawet jeszcze rzadziej, w moim akwarium nie był płukany jakieś pótora toku, i nic złego się nie dzieje, wręcz przeciwnie, ryby są zdrowe, rośliny piękie rosną. A jeśli już kiedyś to zrobisz, bardzo ważne jest, aby nie wymieniać całej wody, zostaw min. 30-40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odkurz żwirek trzymając odmulacz centymetr nad i daj naturze robić swoje.

tak własnie robie, jednak wcześniej Kirysek wspomniał o wbiciu odmulacza w żwirek i wyssaniu syfu, więc odpisuje ze u mnie sie tego nie da zrobić ;)

 

Temat chyba został wyczerpany

Wielkie dzięki zainteresowanie się tematem ,za odpowiedzi, podpowiedzi, sprostowania... dziękuje moim rodzicom, moim przyjaciołom, reżyserowi i producentom tego filmu... E tego, no...Chyba za dużo oglądania Oscarów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...