Skocz do zawartości

pozbycie sie slimakow juz na poczatku


Rekomendowane odpowiedzi

witam

niedlugo bede od nowakompoowac i zakladac akwarium

na poczatku mojej histori akwarystycznej bylo wszystko ok az do momentu gdy.. pojawily sie slimaki

po krotkim czasie byla to juz plaga nie do zwalczenia

 

teraz zakladam akwarium od nowa wiec mam mozliwosc zapobiegniecia tej sytuacji tylko chcialbym sie od Was dowiedziec jak to zrobi ;]

prosze o pilna pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważaj skąd bieżesz rośliny czy ryby...

Ja nigdy nie kupuje niczego ze zbiornika w którym są ślimaki... a jeśli masz obawy ze ich jaja mogły pozostać na sprzecie to zdezynfekuj wszystko - skoro masz puste akwa wrzuć tam wszystko co chcesz zdezynfekować nalej wody dodaj LIMA-TOX w stężeniu duzo większym niż na opakowaniu (w koncu odkażasz bez ryb i roślin) włącz grzałke ma max :):) i tak dwa lub trzy dni temperatura ponad 34stC a potem wszystko umyj dokładnie a co możesz to sparz wrzątkiem :) takiego czary mary nie wytrzymają :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik jest zakładany od nowa a autor pyta jak zapobiegać.

w sklepie popatrz przez chwile za zbiornik z którego chcesz roślinę, może wypatrzysz jakiegoś małego drania.

w domu dokładnie umyj zakupioną roślinkę listek po listku.

dla pewności możesz też zastosować kwarantanne roślinki np w jakimś małym zbiorniczku (pamiętaj jednak o temperaturze i świetle żeby nie zmarniała), tydzień powinien chyba wystarczyć by ewentualne ślimacze ziarenka stały się widoczne. szczególną ostrożność proponuję zachować przy anubiasach. ślimaki lubią na nich składać jajeczka.

jeśli chodzi o sprzęt brany ze starego akwarium, to nie ma potrzeby kupowania środków chemicznych. wystarczy umyć wszystko porządnie w gorącej wodzie, może być z dodatkiem soli, a potem wypłukać w słodkiej wodzie. to co się da wygotować np korzeń, to wygotuj. (poprzedni żwir radzę wyrzucić, bo nie jest drogi i nie ma sensu ryzykować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zakładasz od nowa ale z tym co do tej pory to radzę:

 

nowe podłoże: nawet jak wygotujesz stare to może nic nie dać

nowa gąbka do filtra

jak będziesz kupował rośliny dobrze przeczesz korzenie i przepłucz je

akwarium umyj porządnie octem z wodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od starego wyposarzenia bd mial tylko grzalke i pompke

filtr i zwir juz kupilem nowy

akwarium mylem z 2 miesiace temu

grzalka to samo

i stoi nie ruszane az do teraz ;]

wiec jajeczek slimakow juz ni ma ;]

 

czyli jak kupie rosliny i przeczyszcze kazdy listek i korzen to slimakow powinno nie byc tak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponowne dokładne mycie roślinki bym zaproponowała, a jeśli i to po kolejnej kwarantannie okaże się nieskuteczne to możesz spróbować wykąpać roślinkę w czymś co zabija jaja ślimaków (np jakiś specjalny środek chemiczny albo może sól? nie stosowałam więc nie wiem czy roślinka by to przetrwała)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując roślinki ogladaj uważnie czy nie ma żadnego slimaka, wybierz te w ktorych najlepiej jest ot sprawdzic i ktore ci bedą pasować. Oprócz tego możesz w kazdej chwili zabezpieczyć sie w bocje ktora pozera slimaki jeden za drugim pozstawiając po nich tylko skorupki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co do roslinek i ich odkazania - polecam nadmanganian potasu (koszt w aptece ~5zl)

Tabletka albo pol na pojemnik, w ktorym moczy sie roslinka.

UWAGA - strasznie plami, pluczemy w rekawiczkach, pozniej cala roslinke porzadnie przeplukac pod biezaca woda. Tego raczej zaden slimak nie wytrzyma - mnie sie udalo pozbyc plagi :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...