Skocz do zawartości

Obsada akwarium towarzyskiego 450l


mixD
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poradzić się odnośnie obsady akwarium 450l (150x50x60) (akwarium dopiero w planach do zarybienia). Moja propozycja to:

 

3-5x paletka

2x kosiarka

20x neon innesa

10x razbora klinowa

10x bystrzyk amandy (ewentualnie)

7x jakiś gatunek pstrążenic (np. marmurkowana)

8x kirysek (pstre lub pandy, lub wymieszane oba gatunki)

5x otosek

5x krewetka amano

 

Prosiłbym o radę czy taka ilość ryb jest ok do akwarium o powyższych wymiarach (mniej czy więcej i przy których zrobić zmiany ilościowe)? Jaka ilość paletek wchodziłaby w grę (biorąc też pod uwagę inne gatunki o których pisałem)? Czy są jakieś przeciwwskazania co do trzymania razem powyższych gatunków? Bardzo zależałoby mi przede wszystkim na powyższych gatunkach, ale jestem otwarty również na propozycje innych (chociaż o ile to możliwe raczej jako dodatkowe, niż zamiana któregoś z wymienionych). Dziękuję z góry za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za dużo gatunków.

Kosiarki są stadne, jeżeli chcesz je hodować to do tego litrażu polecam 5 sztuk.

 

Zamiast: 20x neon innesa +10x razbora klinowa +10x bystrzyk amandy, zdecyduj się na jeden gatunek ale w większej ilości, np 40 neonów (wszystkie te ryby ładnie się prezentują w większych ławicach).

 

Co do paletek to myślę że 3-5 to rozsądna ilość do tego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi i wskazówki. Z neonów i razbor na pewno nie zrezygnuję ponieważ bardzo lubię oba gatunki. Natomiast rzeczywiście może lepiej zwiekszyć ich ilość i dać sobie spokój z bystrzykami (np 25 neonów i 15 razbor). Co do kosiarek wiem, że są stadne, ale czy 5 to nie za dużo (przy pozostałej ilości rybek)? Kosiarki interesują mnie wyłacznie jako glonożercy (ponoć są w tym dobre chociaż nie miałem z nimi do czynienia ze względu na zbyt mały baniak jaki miałem do tej pory), ale nie wiem czy 2 ryby cokolwiek zdziałają w takim akwarium... Natomiast co do paletek - czy one nie potraktują drobnicy akwariowej jako przystawek bo i z taką opinią się spotykałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrezygnuj z kosiarek, a zamiast tego zwiększ obsadę otosów, do np. 10-12 sztuk.

Kosiarki jedzą glony (głównie nitkowate) tylko jak są młode (później musiałbyś je przegłodzić żeby wykazały zainteresowanie :)) a otosy całe życie.

Moim zdaniem kupno dwóch sztuk kosiarek mija się z celem, to są rybki stadne i we dwie będą się męczyć.

 

Czy paletki potraktują neony jako pokarm - nie wiem, nie hodowałem paletek ale myślę że to bardzo możliwe.

Chyba że rozmawiamy o neonie czerwonym, ten jest troszkę większy i powinien dać radę.

 

Teraz zauważyłem że planujesz również krewetki, ale 5 sztuk w 450l akwarium to bardzo mało, nie będziesz ich wcale widział (zwłaszcza jak się nimi zajmą paletki :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrezygnuj z kosiarek, a zamiast tego zwiększ obsadę otosów, do np. 10-12 sztuk.

Kosiarki jedzą glony (głównie nitkowate) tylko jak są młode (później musiałbyś je przegłodzić żeby wykazały zainteresowanie :)) a otosy całe życie.

Moim zdaniem kupno dwóch sztuk kosiarek mija się z celem, to są rybki stadne i we dwie będą się męczyć.

 

Kosiarki jedzą glony cały czas nie tylko jak są młode.

Otoski nie będą jadły glonów nitkowych, dlatego doskonale się uzupełniaja z kosiarkami.

Kup kosiarki co najmniej 5szt. u mnie w 200l nie było źle nawet jak podrosły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosiarki jedzą glony cały czas nie tylko jak są młode.

 

Ciekawe założenie, zważywszy na to iż moje kilkuletnie kosiarki, wolą zdecydowanie pokarm płatkowany lub mięsny i jak ich nie przegłodzę to glonów nie ruszą. Nie mówiąc już o tym że niemal w każdym znanym mi opisie gatunku pojawia się informacja o spadku zainteresowania glonami u dorosłych osobników.

 

Połączenie kosiarek i otosów bardzo się sprawdza, znam to z autopsji, ale 8 gatunków ryb + krewetki to trochę za dużo, nawet do 450l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniach, jak również biorąc pod uwagę to co zostało tu napisane na pewno rezygnuję z bystrzyków jak i z krewetek (przez wzgląd na paletki - w moim zamyśle krewetki nie miały być kupione na obiad dla tych ryb ;)). Waham się co do neonów innesa chociaż szukając w internecie zauważyłem, że niektórzy trzymają je razem z paletkami. Zastanawiam się także nad kosiarkami, które służyłyby jedynie jako amatorzy glonów, przy czym nie wiem na ile byłyby skuteczne (chociaż jeśli miałyby być to 4-5). Z własnych doświadczeń wiem, że otosy średnio sprawdzają się w eliminowaniu glonów więc nie widzę sensu 'zatrudniania' całej ich armii (przy czym jestem świadomy, że walka z glonami nie polega na wyjedzeniu ich przez któryś z gatunków ryb, lecz trzeba zwalczyć przyczynę, ale mimo wszystko dobrze mieć jakichś sprzymierzeńców w tym temacie w akwarium).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paletki nie zjedza neonkow ,nie martw sie o to , chyba ze masz zamiar kupic juz calkiem Dorosle paletki i mlode neonki.

Co do obsady to nie polecam neonkow do paletek , nie wiem jak daleka masz wiedze na temat Paletek i akwarystyki ogolnie ale po pierwsze neonki bardzo szybko lapie ospe a szczegolnie Przy zmianach temperatury wody (dlatego czesto lapia ja nawet podczas transportu) ale jak To sie ma do paletek ? otoz paletki lubia jak ktos jest regularny i dba o zbiornik , czyli czeste Podmiany wody , a jak podmieniasz wode obnizasz temperature wiec wniosek wysywa sie sam.

Albo bedziesz wlewal wode ktora ma okolo 30 stopni albo robil czesciej mniejsze podmiany i Zamontowal ze 3 mocne grzalki.

 

p.s

 

Uzywam nie PL win - nie mam ochoty wklejac pojedynczych literek - nie moge zainstalowac PL Klawiatury ani innych cudow do jezyka polskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...