Jump to content

Gruszek321

Użytkownik
 • Content count

  27
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Gruszek321

 1. Gruszek321

  Rhodostomus podryguje :)

  Mam deszczownice, a ta ryba ma problem z utrzymaniem się bez ruchu w toni wodnej nawet jak wyłączę filtr podczas karmienia . Jak nie podryguje to najzwyczajniej tonie
 2. Kochani, Rhodostomus bardzo dziwnie pływa (a raczej podryguje ). Jest w takim stanie już jakieś 2 miesiące, możecie zerknąć w wolnej chwili na filmik i zastanowić się co z tym biedakiem: http://www.youtube.com/watch?v=VC2ZuKu3-Tk Wybaczcie jakość, nagrywane aparatem.
 3. Gruszek321

  Zmiany obsady 200l amazonka

  Beckforda widziałem ostatnio w którymś Łódzkim sklepie. Około 6-7PLN za sztukę o ile pamiętam
 4. Gruszek321

  Zmiany obsady 200l amazonka

  Już dwie pary w 200 litrach to dużo. Zostawiłbym jedną + małą ławicę. Ja trzymam skalary z rhodostomusami. Kolorowe i z amazonki.
 5. Gruszek321

  Obsada akwarium towarzyskiego 450l

  Ciekawe założenie, zważywszy na to iż moje kilkuletnie kosiarki, wolą zdecydowanie pokarm płatkowany lub mięsny i jak ich nie przegłodzę to glonów nie ruszą. Nie mówiąc już o tym że niemal w każdym znanym mi opisie gatunku pojawia się informacja o spadku zainteresowania glonami u dorosłych osobników. Połączenie kosiarek i otosów bardzo się sprawdza, znam to z autopsji, ale 8 gatunków ryb + krewetki to trochę za dużo, nawet do 450l.
 6. Gruszek321

  Obsada akwarium towarzyskiego 450l

  To zrezygnuj z kosiarek, a zamiast tego zwiększ obsadę otosów, do np. 10-12 sztuk. Kosiarki jedzą glony (głównie nitkowate) tylko jak są młode (później musiałbyś je przegłodzić żeby wykazały zainteresowanie ) a otosy całe życie. Moim zdaniem kupno dwóch sztuk kosiarek mija się z celem, to są rybki stadne i we dwie będą się męczyć. Czy paletki potraktują neony jako pokarm - nie wiem, nie hodowałem paletek ale myślę że to bardzo możliwe. Chyba że rozmawiamy o neonie czerwonym, ten jest troszkę większy i powinien dać radę. Teraz zauważyłem że planujesz również krewetki, ale 5 sztuk w 450l akwarium to bardzo mało, nie będziesz ich wcale widział (zwłaszcza jak się nimi zajmą paletki )
 7. Gruszek321

  Obsada akwarium towarzyskiego 450l

  Trochę za dużo gatunków. Kosiarki są stadne, jeżeli chcesz je hodować to do tego litrażu polecam 5 sztuk. Zamiast: 20x neon innesa +10x razbora klinowa +10x bystrzyk amandy, zdecyduj się na jeden gatunek ale w większej ilości, np 40 neonów (wszystkie te ryby ładnie się prezentują w większych ławicach). Co do paletek to myślę że 3-5 to rozsądna ilość do tego akwarium.
 8. 34165 + 450 + 50= 34665
 9. Gruszek321

  Który ZWINNIK pływa bardziej stadnie?

  Co do Zwinników Blehera to nie wiem, ale mam 18 sztuk Hemigrammus rhodostomus - pływają ławicą.
 10. Gruszek321

  jaki filtr do 300l

  Jako użytkownik Eheima 2228 mogę potwierdzić że ten filtr jest naprawdę świetny. Używam go w 450l baniaku, bardzo cichy sprzęt, jak nie spojrzę na lustro wody to nie wiem czy działa. Poza tym Eheim produkuje bardzo solidne filtry, co było dla mnie najbardziej istotne przy zakupie, nie chciałbym żeby pod moją nieobecność na podłodze znalazło się pół tony wody A co do awaryjności tego drugiego filtra to nie wiem, ja bym nie ryzykował podłączenia "taniego chińczyka".
 11. Drodzy, Moje akwarium jak podobno większość nowo zakładanych boryka się z problemem zakwitu pierwotniaków Praktycznie wszyscy na forach zalecają cierpliwość i zapewniają iż problem zniknie - mnie jednak interesuje kiedy można się spodziewać poprawy. W akwarium nic praktycznie nie widać poza mleczną wodą (chwilowo pomogła częściowa podmiana wody, ale po dwóch dniach wróciło wszystko do poprzedniego stanu). Akwarium ma dwa miesiące - z czego ostatni miesiąc jest mlecznobiałe, przez ten czas jest napowietrzane non-stop, ograniczyłem do minimum karmienie rybek, oświetlanie 10h/dzień. Według testów kropelkowych poziom NO2 wynosi 0,025 a NO3 około 1. Wie ktoś, tak z praktyki, ile czasu jeszcze może taki zakwit potrwać?
 12. Gruszek321

  Zakwit pierwotniaków - jak długo trwa

  Udało się, po 2 miesiącach widzę całość zbiornika Podsumowując, w moim przypadku nie pomogło: zaciemnienie na 1tyg, ograniczenie karmienia, dodatkowy filtr wew. z watą perlonową, mniejsze i większe podmiany. Dopiero UV pozbyło się dziadostwa. Rafijur - bardzo dziękuje za pomoc. Lampa sunsun 9W załatwiła sprawę w 3 dni.
 13. Gruszek321

  Zakwit pierwotniaków - jak długo trwa

  Tak też zrobię, jakoś w przyszłym tygodniu zakupię lampę. Orientuje się ktoś czy tego typu zakwit może zmieniać parametry wody? W tej chwili mam: Ph: 8 Kh: 9 No2: < 0,01 No3: 5 Martwi mnie to Ph, nie wiem czemu tak urosło, zawsze miałem około 7. Właśnie znalazłem w domu prehistoryczny filtr: wewnętrzny Atman at f304. Wyjąłem gąbkę, upchałem na maxa watę perlonową i zobaczę czy coś wyłapie. Czytałem na jakimś forum że coś takiego może pomóc - dam znać czy się udało.
 14. Gruszek321

  [Muzyka] metal

  A co miłośnicy cięższych brzmień sądzą o metalu z elementami follku: Gość który zaczyna growlować około 1:00 wymiata, niesamowicie pasuje posturą do swojego głosu Dragon23 Hunter wymiata
 15. Zgadzam się z przedmówcami. Też mam baniak 450l i do podmiany (a wymieniam 50-80 litrów raz w tygodniu) leję wodę prysznicem do wiadra a potem do akwarium. Może gdybym miał wymienić 50% wody to zastanowiłbym się czy nie lać odstanej, ale przy mniejszych podmiankach nigdy nic złego mnie nie spotkało.
 16. Gruszek321

  Zakwit pierwotniaków - jak długo trwa

  Niestety, zmętnienie powraca Oświetlanie 5h/dzień wystarcza aby w akwarium utrzymywała się porządna mgiełka. Nie mam pojęcia jak to zwalczyć do końca, nie chcę znowu zaciemniać akwarium bo po ostatnim tygodniu bez światła rośliny są w fatalnej kondycji. Macie jakieś pomysły?
 17. Gruszek321

  Zakwit pierwotniaków - jak długo trwa

  Dzisiaj woda jest niemal idealna. 2 dni temu podmieniłem 100 litrów, porządnie odmuliłem i wyrzuciłem gnijące liście których wcześniej z racji zakwitu po prostu nie widziałem. Po tych zabiegach poziom No2 spadł poniżej 0,01. Dzisiaj planuję zrobić jeszcze jedną podmiankę, zdjąć koce i zacząć oświetlać. Mam tylko nadzieję że problem nie wróci po kilku dniach
 18. Filtr: zewnetrzny kubełkowy, Eheim 2228, przepływ 1050l/h Wkłady: 2x EHFISUBSTRAT + 1x EHFIMECH + gąbki Akwarium: 450l, 150*50*60 Obsada: 5x skalar, 18x rhodostomus, 5 x otos, 5 x kosiarka Podłoże: żwir 3-5mm, Podmianki: 1x na tydzień około 50 litrów, Obsługa: Jeszcze nie czyszczony Słyszalność: Praktycznie żadna, po ruchu tafli wody widać że działa. Uwagi: W zestawie komplet węży, deszczownica, wszystkie wkłady. Zaciski na węże znajdują się jedynie przy głowicy, więc troszkę się obawiałem czy gdzieś się nie rozłączy. Jednak przez dwa miesiące nic się nie stało, a dla świętego spokoju ostatnio założyłem plastikowe opaski zaciskowe na łączenia. Poza tym filterek naprawdę super, bardzo prosty w montażu i obsłudze.
 19. Gruszek321

  Zakwit pierwotniaków - jak długo trwa

  Nie wydaje mi się żeby zbiornik był przerybiony: 5x skalar 18x rhodostomus 5x kosiarka 5x otos Nie wiem co jeszcze nie tak może być z filtracją, na początku owszem wyłączałem na noc filtr, ale od przeszło miesiąca kubełek chodzi bez przerwy
 20. Gruszek321

  Zakwit pierwotniaków - jak długo trwa

  Żwir kwarcowy 3-5 mm a pod spodem AQUAEL Aqua Grunt. NO2 wczoraj pomiędzy 0,01 a 0,025 (testem jbl na tą chwilę nie dam rady precyzyjniej określić). NO3 < 5
 21. Gruszek321

  Zakwit pierwotniaków - jak długo trwa

  Minęło 72 godziny od zaciemnienia akwarium. Postęp jest widoczny, woda staje się coraz klarowniejsza, ale do kryształu to jeszcze długa droga I tu pojawiają się pytania: 1. Czy mam czekać z włączeniem oświetlenia do całkowitego ustąpienia zakwitu czy już np. od jutra zapalać światło na np. jakieś 5 godzin i stopniowo zwiększać (Heteranthera zosterifolia strasznie marnieje ) 2. Czy podmieniać wodę teraz kiedy akwarium jest zaciemnione czy poczekać aż się zupełnie wyklaruje?
 22. Gruszek321

  Zakwit pierwotniaków - jak długo trwa

  Podmiana 40% nie przyniosła żadnego efektu poza tym że woda zrobiła się dodatkowo zielonkawa (chyba bonusowy zakwit glonów ). Dołożyłem dodatkowe napowietrzanie, do filtra trafiła wata perlonowa a akwarium od piątku jest zaciemnione. Jakiś tam postęp jest, bo już widzę rośliny posadzone w środkowej części akwarium, ale kiedy zobaczę te posadzone z tyłu to nie wiem A i padł jeden zwinnik, ale czy to przez zakwit to nie wiem (mam nadzieję że to nie wina oszczędnego karmienia). Akwarium zostawiam jeszcze zaciemnione na dwa dni, dam znać czy pomogło. A czy w trakcie trwania zaciemnienia podmieniać wodę? Spotkałem się z dwiema opiniami: że tak bo to przyśpieszy proces i że nie bo w ten sposób dostarczam pożywki pierwotniakom. Czy może lepiej poczekać aż zakwit zupełnie zniknie i dopiero podmienić?
 23. Moi Drodzy, Jaką roślinę trawnikową o niskich wymaganiach możecie polecić do akwarium? Akwarium (150/50/60) jest zasilane Co2, ale oświetlenie nie jest za mocne (4x54W). Jest szansa na trawniczek w takich warunkach ?
 24. Gruszek321

  Zakwit pierwotniaków - jak długo trwa

  W wybielacze nie wierzę Ale za radą Mpro spróbuję najpierw dużej podmianki z dodatkiem soli akwarystycznej. Pamiętam że w moim pierwszym baniaku stosowałem ją profilaktycznie przy podmiankach wody i faktycznie nigdy nie było problemów ze zmętnieniem. Jak nie pomoże to zostanie poszukać dużego koca.
 25. Gruszek321

  Zakwit pierwotniaków - jak długo trwa

  Akwarium dojrzewało niecałe dwa tygodnie (jakieś 10 dni), przez okres kolejnych dwóch tyg. stopniowo wpuszczałem ryby. Ale popełniłem ten kardynalny błąd z wyłączaniem filtra więc zapewne stąd mam zakwit. Wolałbym nie zaciemniać akwarium, nawet jeżeli zakwit ma potrwać dłużej, obawiam się o rośliny.
×