Skocz do zawartości

Glony na anubiasach


Basteq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdopodobnie są to krasnorosty... chociaż możliwe, że zielenice. Sam mam takie, dziś je usuwałem ręcznie, zeskrobując paznokciem i nożykiem. Wszystkiego nie da rady zeskrobać, ale zawsze to coś... Powiem szczerze, że próbowałem praktycznie wszystkiego (oprócz chemii w którą nie wierzę) i nic nie dawało mi takiego efektu, jak podmiana troszkę większej ilości wody plus zeskrobanie tych glonów, pozbycie się ich, zarażonych liści roślin. Anubiasa schowaj pod bardziej zaciemnione miejsce, gdzieś w róg, pod korzeń, ponieważ wolno rosną i zawsze będzie czymś obrastał pod dużym światłem.

Do tego, nie lubi być tak wkopywany w podłoże (a chyba tak masz... ale jeżeli rośnie, to ok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają jak już wspomniano jak krasnorosty. Zmniejszyłbym czas oświetlania zbiornika nawet do 10h dziennie i jeśli wielkość zbiornika pozwala wprowadził gatunki ryb typu kosiarka (grubowarg syjamski) lub rybki z rodziny garra podobno nieźle sobie z tym radzą.

Jak na razie to walczę z nadmiarem rybek w akwarium. Dokupywanie kolejnych raczej nie wchodzi w grę. Chyba, że pożycze ekipę sprzątającą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heja.

 

Co do kosiarek roznie z nimi bywa polcam otoski.

Co do swiecenia ja preferuje max 11-12h sam mam od 10-11h.

 

Co do nawozow czy stosujesz sie do zalecen jak masz malo roslinek to carbo co dwa dni.

 

No i wez zaprezentuj wyniki testow. Znajac po4 raczej bedzie wiadomo co jest grane.

 

Bo tego czego nie przerobia rosliny to po4rzerne glony zaraz wykorzystaja i beda pojawiac sie na potege.

 

No3 fe i inne wyniki tez mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heja.

 

Co do kosiarek roznie z nimi bywa polcam otoski.

Co do swiecenia ja preferuje max 11-12h sam mam od 10-11h.

 

Co do nawozow czy stosujesz sie do zalecen jak masz malo roslinek to carbo co dwa dni.

 

No i wez zaprezentuj wyniki testow. Znajac po4 raczej bedzie wiadomo co jest grane.

 

Bo tego czego nie przerobia rosliny to po4rzerne glony zaraz wykorzystaja i beda pojawiac sie na potege.

 

No3 fe i inne wyniki tez mile widziane.

 

Chyba faktycznie muszę swiecić mniej.

 

Wyniki podam wkrótce. Wlaśnie kupiłem zestaw testów JBL 6w1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogółem, to właśnie masz tego efekty, jak wspomniałeś; zbyt dużo ryb... I już miałbyś o wiele, wiele, wiele mniejszy problem :D hehe

Chciałbym wymienić to akwarium 180l na jakieś 500l, ale czekam na okazję. Pozniej będzie niedobór rybek ;)

 

Ostatnia wymiana mi nie wyszła, bo kupiłem całość Malawi 400l z inwentarzem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy paskowe to hmm wiesz są bardzo niedokładne lepiej kup kropelkowe.

Używałem kiedyś pro fito i myślę że przy niedoborze roślin lub zbyt dużym dawkowaniu tego nawozu przez to masz wysyp zielenic kolonialnych do tego jeszcze zbyt długie naświetlanie,masz przyczynę.

Jakąś wskazówką by było jakbyś napisał ile i jakie masz rośliny.Mile widziane foto całego akwarium.

Wydaje mi się że przenawoziłeś akwarium więc powinieneś dosadzić roślinę/y szybko rosnące pochłoną nadmiar nawozu.

Może ten temat ci pomoże viewtopic.php?f=46&t=9136&p=257467&hilit=moja+walka+z+zielenicami#p257467

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy paskowe to hmm wiesz są bardzo niedokładne lepiej kup kropelkowe.

Używałem kiedyś pro fito i myślę że przy niedoborze roślin lub zbyt dużym dawkowaniu tego nawozu przez to masz wysyp zielenic kolonialnych do tego jeszcze zbyt długie naświetlanie,masz przyczynę.

Jakąś wskazówką by było jakbyś napisał ile i jakie masz rośliny.Mile widziane foto całego akwarium.

Wydaje mi się że przenawoziłeś akwarium więc powinieneś dosadzić roślinę/y szybko rosnące pochłoną nadmiar nawozu.

Może ten temat ci pomoże viewtopic.php?f=46&t=9136&p=257467&hilit=moja+walka+z+zielenicami#p257467

Wrzucę zdjęcia jak tylko akwarium bedzie nadawało się do publicznej prezentacji. Na razie nie ma się czym chwalić.

 

(Zdjęcia mojego Malawi z pełnym opisem bedą w przyszłym tygodniu. Bedzie jako pierwsze gotowe)

 

Ale wracając do problemu to w tych 180l są dwa bardzo duże anubiasy (jeden zajmuje 1/3 akwarium) Drugi jest też spory ale raczej niski. Do tego jest moczarka. Rośliny ładnie rosną ale niestety jest problem z tymi glonami. Dostałem już rośliny w takim stanie wiec możliwe, że po prostu teraz glony się tylko dodatkowo rozrastają. Spróbuje najpierw je usunąć troche mechanicznie a liście najbardziej zainfekowane obetnę. Profito dawałem wg zaleceń raz na tydzień. Na pewno też oganiczę światło ale do tej pory siedzę cały czas w domu i lubiłem oglądać podświetlone akwarium cały czas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdybyś miał jedną rybkę i parametry idealne glonów na anubiasie nie powstrzymasz i to jest największy minus tej rośliny, co nie znaczy, że dobre parametry na pewno takiego wykwitu by nie spowodowały. Jest to roślina długowieczna i rośnie bardzo wolniutko. Anubiasa sadzimy w jak najbardziej zacienionych miejscach bądź sadzimy blisko niego roślinkę wyższą, aby go zakrywała. Jak już gdzieś we wcześniejszym temacie wspomniałem;nie ma sensu obcinać liści. Będziesz miał to samo z nowymi. Wystarczy go trochę zaciemnić i codziennie zaglonione liście oblewać EasyCarbo. Odmierzasz strzykawką i bezpośrednio spryskujesz liście. Można zacząć od dawki 2 x większej niż zaleca producent a tym, samym więcej liści przelecisz. Masz tu wypasione krasnorosty, bujne zielenice. Niech no tylko krasnorost przejdzie na inne rośliny to będziesz miał problem. Z zielenic punktowych już tylko krok do glonów nitkowatych. Jeśli tego nie wytępisz w miarę szybko to niestety będziesz mieć problem, co na 80% skończy się restartem. Krasnorost to twardy przeciwnik.

 

Ktoś wspomniał o kosiarce. Owszem może się chwycić, ale tylko za młodu. Później ma daleko wszelkiego rodzaju glony. Otoski najchętniej jedzą okrzemki. Młode zielenice punktowe też zjadają. Innych glonów z własnego doświadczenia wiem, że nie ruszają.

 

 

Stosunek NO3 do PO4 musisz zachować. EC w dawkach 2x lub nawet 3x większych przez 7 dni. Światło na pewno krócej. Mniejsze, ale częstsze podmiany wody. Co tydzień do wody potas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ogółem, to właśnie masz tego efekty, jak wspomniałeś; zbyt dużo ryb... I już miałbyś o wiele, wiele, wiele mniejszy problem :D hehe

Anubiasy przeniosłem do akwarium 400l z całą obsadą. Obciąłem wszystkie zainfekowane liście ale już widzę, że pojawiają sie kolejne glony na liściach. Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejny raz prośba (jak na razie) o edytowanie postów, jeszcze jedna uwaga i pójdzie ostrzeżenie.

 

Glony te to krasnorosty. Jeśli masz mozliwość wyjęcia korzenia, to zrób to i dokładnie wyczyść zeskrobując plechę- celem "skrobanki" jest zapobieganie namnażaniu się (zabrzmiało źle... wiem :)). W poprzednich postach miałeś informacje jak ich unikać. Obniżyć ilość azotu w wodzie- za duzo ryb prawdopodobnie. Unikaj przenawożenia, zmiekcz wodę, unikaj silnych prądów wody.

Odnośnie dalszych działań, proszę poszukać odpowiedzi na forum- tematyka wałkowana jak świat stary i na ten temat jest u nas wiele informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony te to krasnorosty. Jeśli masz mozliwość wyjęcia korzenia, to zrób to i dokładnie wyczyść zeskrobując plechę- celem "skrobanki" jest zapobieganie namnażaniu się (zabrzmiało źle... wiem :)). W poprzednich postach miałeś informacje jak ich unikać. Obniżyć ilość azotu w wodzie- za duzo ryb prawdopodobnie. Unikaj przenawożenia, zmiekcz wodę, unikaj silnych prądów wody.

Odnośnie dalszych działań, proszę poszukać odpowiedzi na forum- tematyka wałkowana jak świat stary i na ten temat jest u nas wiele informacji.

Ryb nie jest dużo teraz bo akwarium ma 400l. Jakoś opanowałem ich pojawianie się na roślinach (Przycinam lekko zainfekowane)

 

Tego na korzeniu nie zauważyłem i dopiero teraz, robię ponowną aranżację rzuciło mi się w oczy.

 

Ale nie byłem pewny czy to jest to samo.

 

Dzięki za podpowiedz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety glony nie ustępują :(

 

Wyciągnąłem cały korzeń. Cięzko obyło zdrapać wszystko, bo niestety ma bardzo wiele zakamarków. Wygotowałem go w soli i potem w samej wodzie. Zobaczę, czy będzie się jeszcze nadawał. Odłamały się dwie części. Trochę go szkoda ale na razie nie wraca do akwarium.

 

Mam nadzieję, że uda mi się je powstrzymać, bo zauważyłem ślady glonów na tle strukturalnym :(

 

Podaje jeszcze dane całego akwa

 

400 litrów - 150x57x47 firmy Jinlong z czarną szafką

 

Wyposażenie;

- Oświetlenie 3x40W Aqua Glo, świecę 9h dziennie

- Filtracja: Filtr zbudowany za tłem strukturalnym. Jako media filtracyjne używane są bioballe, gąbki i wata. W środku są dwie pompy Hydor Pico Evolution (1120l/h każda)

- Ogrzewanie: Eheim 200W, Temperatura 24 stopnie

- Napowietrzanie: Eheim 400

- Podłoże: żwirek

- Dekoracja: Korzenie

 

Obsada:

 

Ryby:

6x Carassius auratus

3x Botia macracantha

2x Botia striata

3x Trichogaster trichopterus

1x Melanotaenia boesemani

2x Pterophyllum scalare

3x Ancistrus dolichopterus

 

Rośliny:

2x Anubias

2x Cryptocoryne undulata

2x Echinodorus amazonicus

1x Egeria densa

1x Bacopa caroliniana

 

 

Parametry wody:

 

NO3 25 mg/l

NO2 0 mg/l

GH >7 stopni d

KH 4 stopni d

PH 6,8

Cl2 0 mg/l

 

Założone 29.09.2011

 

Nawożenie: Kulki JBL pod korzeniami, Classic firmy Aqua Art, Easy Carbo firmy EasyLife

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...